Väärtpaberitehingud

Sellele küsimusele saame kõige paremini vastata, kui tuled LHV Panka tasuta konsultatsioonile Tallinnas Tartu mnt 2 või Tartus Ülikooli 2a. Üheskoos leiame kindlasti parima viisi, kuidas saad oma raha teenima panna. Arvesta siiski sellega, et konkreetseid instrumente LHV sulle soovitada ei saa ning lõpliku investeerimisotsuse pead lähtuvalt oma riskitaluvusest vastu võtma ise.

Registreeru investeerimiskonsultatsioonile

Aktsiate ostu- või müügisoovi korral vali internetipangas RAHA KASVATAMINE sisujuhi alt "Aktsiate ost-müük". Aktsiate ostu-müügi ordereid saad sisestada 24 h ööpäevas.

Mõistete tähendused:

  • Sümbol - aktsia lühinimi. Kui sa ei tea sind huvitava aktsia lühinime, siis kasuta otsingumootorit "Otsi sümbolit".
  • Kogus - aktsiate kogus, mida soovid osta või müüa.
  • Orderi tüüp - limiithinnaga order, turuhinnaga order või stopp order. Limiithinnaga ja stopp orderi puhul määra orderi kehtivusaeg.

LHV võimaldab investeerida XETRA, NYSE, NASDAQ ja teistel maailma börsidel noteeritud aktsiatesse. Kaubeldavad aktsiad oleme koondanud mugavalt ühte andmebaasi (Kaubeldavate aktsiate otsing). Kui sinu poolt soovitud aktsia ei ole andmebaasis, siis võta ühendust maaklerite telefonil 6 800 420 või saada e-kiri info@lhv.ee.

Lühikeseks saab müüa piiratud arvu USA aktsiaid. Lühikeseks müüdavate aktsiate nimekiri on pidevas muutumises ning isegi päeva sees võib tulla ette olukord, kui lühikeseks müüdavate aktsiate nimekirja kantud aktsiat ei ole võimalik enam laenata ja seega ka lühikeseks müüa. Lühikeseks müüdavate aktsiate otsing

Kauplemine eelturul algab LHV-s 5 tundi ja 30 minutit varem, kui algab regulaarne kauplemine (üldiselt avatakse USA aktsiate eelturg kell 11.00 ja regulaarne kauplemine algab 16.30). Orderi edastamisel saab kasutada ainult päeva lõpuni kehtivat limiithinnaga orderitüüpi. Järelturule antud ordereid ei edastata.

Eelturul kauplemine on regulaarsel turul kauplemisest riskantsem. Esineda võivatest riskidest saab lugeda siit (pdf).

Fondide ostmisel peab esmalt teadma, kas selle osakuid kaubeldakse börsil või mitte.

Börsil kaubeldavate fondide puhul on asi lihtne, nendega kaubeldakse nagu aktsiatega ning nende ostmine toimub alajaotuse "Aktsiate ost-müük" all.

Börsil mittekaubeldavate fondiosakute ostu- või müügisoovi korral tuleb valida RAHA KASVATAMISE menüüvaliku alt "Fondiosakute ost-müük". Sinu fonditehingule arvutab fondihaldur hinna tehingu päeva õhtul, seega täpne tehinguhind sisestatakse tehingule alles järgmisel pangapäeval.

Optsioonide ostu või müügisoovi korral vali internetipangas RAHA KASVATAMINE sisujuhi alt "Optsioonide ost-müük" ning sisestada vastav optsioonisümbol, lepingute arv jne.

Teine võimalus optsiooni lõpetamiseks on optsiooni kasutamine. Kasutamiseks tuleb klikkida portfellis vastava optsiooni real nuppu "realiseerimine" või valida RAHA KASVATAMINE alajaotusest "optsiooni realiseerimine".

Turuhinnaga order - turuhinnaga orderit kasuta juhul, kui soovid orderi kindlat täitmist ning täitmise hind ei ole esmatähtis. Sisestatud order saab õige hinna alles peale orderi täitmist. Order täidetakse kogumahus ja täitmiseks võetud ootel orderit on võimalik jälgida „Ootel tehingud“ menüüvalikust. Vähem kui 1 tund enne börsi sulgemist esitatud order võidakse täita järgmise kauplemispäeva jooksul. Peale turuorderi täitmist muudetakse eeldatav orderi hind reaalselt orderi täitmisel saadud hinnaks ning tehing kajastub väärtpaberite positsioonis.

NB! Balti turgudel toimib turuhinnaga order tavapärasest veidi erinevalt. Tehingu tegemiseks broneeritakse 10% suurem summa ning sobitamisloogika kohaselt täidetakse võimalikult suur osa tellimusest hetke parima hinnaga. Järele jääv tellimuse osa tühistub hoolimata asjaolust, et tellimuse täitmist oleks võimalik jätkata vähem soodsa hinnaga.

Stopp order ehk kahjumi peatamise order on võimalus kaitsta end kahjumi eest juhul, kui väärtpaberi hind peaks langema. Stopp-order juhendab väärtpaberit müüma, kui väärtpaberi hind langeb teatud tasemele.

NB! Kuna stopp-order muutub stopp-tasemeni langedes turuhinnaga orderiks, ei saa kunagi garanteerida täpset hinda (stopp-hinda ei pruugi täpselt saada). Hetkel saab stopp-orderit kasutada LHV-s USA optsioonide ja aktsiatega kauplemisel.

Limiithinnaga order – määra koos orderi kehtivusega limiithind, kui tahad odavamalt osta või kallimalt müüa kui turuhind. Limiithinnaga orderi edastamisel tuleb arvestada võimalusega, et sobiva hinna puudumisel jääb order täitmata või see täidetakse osaliselt. NB! Ostuorderi limiithind võib turuhinnast asuda ainult allpool ja müügiorderi limiithind turuhinnast ülevalpool, muidu täidetakse order turuhinnaga. Kui orderit ei ole õnnestunud kindlaks määratud ajavahemiku jooksul täita, siis order automaatselt tühistatakse ning broneeringud vabastatakse ja raha laekub kontole tehingu valuutas.

EVK konto on Eesti Väärtpaberikeskuses avatud konto Balti väärtpaberite hoidmiseks. EVK konto numbrit näed, kui valid internetipangas INFO JA SEADED sisujuhist "Lepingud".

Kontol saab kaubelda börside tavakauplemise aegadel. Kui börsid on suletud, siis edastatakse order järgmisel kauplemispäeval turu avanedes. Vaata börside lahtiolekuaegasid siit: Kauplemisajad globaalsetel turgudel

Valuuta konverteerimine toimub automaatselt orderi sisestamise hetkel ning limiithinnaga orderi lõppemisel või tühistamisel laekub raha vastavas valuutas, milles order sisestati, automaatset konverteerimist tagasi algvaluutasse ei toimu.

Tühistamiseni order kehtib maksimaalselt kuni kaks kvartalit. Iga kvartali alguses tühistatakse orderid, mida ei ole õnnestunud täita ja mis on edastatud varem kui eelmise kvartali alguses.

Väärtpaberite müügist saadud raha laekub 1-6 päeva peale müügitehingu sisestamist, päevade arv sõltub konkreetsest fondist või väärtpaberiturust. Täpsem info on leitav siit. Peale märgitud aja möödumist, on võimalik laekunud raha kontolt välja kanda. Kohe peale müügitehingu kinnitamist on võimalik raha kasutada uuteks ostutehinguteks.

FondivalitsejaOrderite edastamise tähtaegTehingule hinna kinnitamineTehingu väärtusaeg
East Capital Assets Management
OstT (1) 11:30T+3 13:00T+3
MüükT 11:30T+1 15:00T+2
JPMorgan Asset Management
OstT 13:00T+1 13:00T+3
MüükT 13:00T+1 13:00T+3
SEF - LHV Persian Gulf Fund(fond reedeti suletud)
OstT 14:30T+1 14:00T+1
MüükT 14:30T+1 14:00T+3
AS Trigon Funds
OstT 10:30T+1 15:00T+1
MüükT 10:30T+1 15:00T+3
Swedbank Investeerimisfondid
OstT 15:00T+1 15:00T+1
MüükT 15:00T+1 15:00T+3
SEB Asset Management S.A
OstT 13:30T+3 16:00T+3
MüükT 13:30T+3 16:00T+3
AS SEB Varahaldus
OstT 15:00T+1 16:00T+1
MüükT 15:00T+1 16:00T+3
Avaron Asset Management
OstT 10:30T+1 16:00T+1
MüükT 10:30T+1 16:00T+3
LHV Varahaldus
OstT 15:00T+1 14:00T+1
MüükT 15:00T+1 14:00T+3

(1) T - tehingu päev

Muude väärtpaberite tähtajadTehingu väärtuspäev
AktsiadT+2
OptsioonidT+1
FutuuridT+1

Konto positsioon ja seis on kaks erinevat konto vaadet. Konto vaikimisi vaateks on konto positsioon.

Konto positsioon näitab seda, mis saab olema kontol siis, kui on tehingud lõpuni käsitletud. Positsioonis olevaid aktsiad saad müüa, kuid raha kontolt väljakandmiseks pead ootama reaalse tehingu toimumist. Kui oled sisestanud aktsiaorderi päeval T, siis tavaliselt toimub reaalne tehing päeval T+3.

Konto seis näitab sinu varade hetke seisu. Konto seis on oluline eelkõige siis, kui soovid sooritada rahakandeid. Sellisel juhul näed sealt raha (või väärtpaberite) reaalset laekumist kontole. Kuna LHV tuleb klientidele vastu ja lubab pärast aktsiate müümist sama rahaga koheselt uue tehingu sooritada (vastasel juhul peaksid enne järgmise tehingu sooritamist ära ootama T+3 kuupäeva), siis on kauplemise puhul olulisem jälgida konto positsiooni.

Teostamata tehinguid on võimalik näha internetipangas VARAD JA KOHUSTUSED menüüvalikus "Ootel tehingud" alt. Ootel olevaid tehinguid on võimalik tühistada, vajutades vastava tehingu rea lõpus olevale "tühista" nupule.

Väärtpabereid saad kanda oma kontole LHV Pangas kolmel viisil:

  • kontohalduri vahetusena,
  • makseta väärtpaberikandena või
  • makse vastu väärtpaberikandena.

Kõige lihtsam viis on teha makseta väärtpaberikanne: algata korraldus internetipangas, kus sisesta väärtpaber (või selle ISIN-kood) ning seejärel kogus ning hind, millega soovid väärtpabereid üle kanda. Järgmise sammuna sisesta vastaspoole nimi, väärtpaberikonto number ja kontohaldur. NB! Väärtpaberite makseta ülekande teostamiseks edasta ülekande order kindlasti ka vastaspoole kontohaldurpangale! Tehingukorraldus peab olema identne vastaspoole tehinguga.

Kontohalduri vahetuseks või makse vastu väärtpaberikande tegemiseks tule palun kontorisse või pöördu täpsema info saamiseks meie klienditoe poole.

Suurim võimalik summa sõltub kontol hoitavate tagatisvarade turuväärtusest ja LHV Panga määratud üldisest limiidist. Lihtsustatult võib arvestada, et levinud aktsiate tagatisel on võimalik saada Võimenduslaenu ligikaudu 50% väärtuses kontol hoitavate aktsiate turuväärtusest. Hetkel on võimalik saada laenu meie internetipanga vahendusel ilma LHV Panga poolse täiendava heakskiiduta kuni 100 000 (ükssada tuhat) eurot või selle summa vaste välisvaluutas.

Tagatisvara suurus arvutatakse sinu kontol hoitavate väärtpaberite ja valuuta turuväärtuse tagatismääraga korrutatud summana. Nimekirja leiad siit.

Tagatisvarade piisavust oma kontol on võimalik jälgida menüüvaliku VARAD JA KOHUSTUSED all "Koondväljavõttes" kahe erineva näitaja põhjal: omavahendite osatähtsus ning vabade omavahendite suurus.

Laenu tagasimaksmine toimub automaatselt. Iga laekumine kontole vähendab kasutatud laenu summat ning samal ajal jääb laenuraha kogu aeg kättesaadavaks vabade omavahendite ulatuses. Kui laen on võetud ühes valuutas ning kontole on kantud teist valuutat, siis tuleb laenu tagastamiseks valuuta konverteerida (automaatset konverteerimist ei toimu). Intressi tuleb tasuda ainult nende päevade eest, kui oled laenu kasutanud.

Võlakirjade ostu- või müügisoovi korral vali internetipangas RAHA KASVATAMINE valikust „Võlakirjade ost-müük“. Seejärel vali rippmenüüst sobiv võlakiri, sisesta kogus ja hind ning orderi kehtivusaeg.

Hinna sisestamisel on oluline teada, et kasutusel on puhashind. Puhashind tähendab seda, et tehingu teostumisel lisatakse sellele veel kogunenud intress. Seega, lõplik turuhind on puhashinna ja kogunenud intressi summa.
Puhashind + kogunenud intress = turuhind

Puhashind (clean price) on võlakirja hind, mis ei sisalda kogunenud intressi.
Turuhind (dirty price) on võlakirja hind, mis sisaldab kogunenud intressi.
Kogunenud intress (accrued interest) on võlakirja viimasest intressimaksest kogunenud intress.

Orderi sisestamisel broneeritakse kontol esialgu puhashind ja teenustasu. Orderi täitmisel sisestatakse orderile turuhind, mis sisaldab kogunenud intresse ja millele lisandub teenustasu.

Alatest 1. juulist 2016 pole võimalik teha USA dollarites pankadevahelisi makseid, kuid väärtpaberivahendust muudatus ei mõjuta. LHV kontolt saate tavapäraselt osta ja müüa dollarites noteeritud väärtpabereid, dividendid laekuvad endiselt dollarites Teie kontole. Samuti on endiselt võimalik valuutavahetus.

Kõik KKK teemad