Liigu edasi põhisisu juurde

LHV ei toeta Internet Exploreri kasutamist, et kaitsta sind viiruste, pettuste ja teiste ohtude eest. Võid meie veebilehte Internet Exploreriga edasi kasutada, kuid palun arvesta, et kõik ei pruugi ootuspäraselt töötada. Palun kasuta internetipanka sisenemiseks ühte neist tasuta veebilehitsejatest: Chrome, Firefox või Edge.

Fondipension

Fondipension on tähtajaline pension, mida makstakse sulle pensionifondist. Tegemist on ainulaadse väljamakseviisiga, mida on võimalik valida alles möödunud aastast.
Sina saad fondipensionist kasu kahel viisil: saad 0% tulumaksuga väljamakseid, kuid samal ajal jätkab fondi jäänud pensioniraha kasvamist tootluse arvelt.

Kolm head põhjust, miks valida fondipension

Tulumaksuvaba

Kui oled pensioniealine ja valid pensioni väljamaksete kestuseks aja, mis on vähemalt soovituslik kestus (oodatav eluiga pensionile minemise hetkel), siis sa ei pea väljamaksetelt tulumaksu maksma. Kui otsustad võtta kogu pensioni välja korraga või ühekordsete maksetena, tuleb tasuda 10% tulumaksu.

Raha investeeritakse edasi

Su pensionifondis olev raha teenib tootlust ja liitintressi edasi ka ajal, mil sulle tehakse pensioni väljamakseid. Keskmine pensioniaeg on 18 aastat. Kui hoiaksid sambast väljavõetud raha 18 aastat niisama kontol, jääksid ilma võimalikust tootlusest, rääkimata inflatsiooni mõjust.

Paindlik ja päritav

Kogutud summa saad välja võtta nii, nagu soovid: kas regulaarsete pensionimaksetena või erinevas suuruses ühekordsete maksetena. Nii võid teha siis, kui vahepeal vajad suuremaid summasid. Lisaks on fondipension päritav.

Mida peaksid veel teadma fondipensioni kohta?

 • Kui oled pensioniealine ja valid pensioni saamise kestuseks soovitusliku või pikema aja, siis sa ei pea pensionilt tulumaksu maksma.
 • Kui valid pensioni väljamaksete saamiseks lühema ajavahemiku, siis tuleb maksta 10% tulumaksu.
 • Pensioni väljamaksete soovitusliku kestuse arvutab Statistikaamet sinu vanusele vastava keskmiselt elada jäänud aastate alusel. See arvestatakse välja lepingu sõlmimisel ja ümardatakse täisaastateks.
 • Arvutamisel kasutatakse detailset tabelit, kus on kirjas keskmine elada jäänud aastate arv iga vanuse kohta. Oodatava eluea tabeli leiad siit.
 • Pensioni kestuseks võid määrata soovituslikust kestusest ka pikema aja.
 • Fondipensioni makse arvutamisel võetakse aluseks sulle kuuluvate pensionifondi osakute arv lepingu sõlmimise ajal.
 • Pensionimakse tegelik suurus selgub iga väljamakse eel, kui müüakse maha vastav arv osakuid. Kuna osaku väärtus muutub, võib iga väljamaksesumma olla erinev.

Näide. Kui määrasid pensioni kestuseks 18 aastat, jaotatakse sinu fondidesse kogutud vara 18 aasta peale. Nii leitakse osakute arv, mis võetakse iga väljamakse tegemisel tagasi. Pärast 18 aasta täitumist sinu II sambas enam vara ei ole ja fondipensioni saamine on lõppenud.

Fondipensioni saamiseks esita avaldus LHV pensioniveebis, endale sobivas pangakontoris või Pensionikeskuse rubriigis „Minu pensionikonto“. Kestus peab olema täisaastates ja minimaalne aeg on üks aasta. Sa võid määrata kestuseks ka soovituslikust pikema tähtaja.

Sul on valida, kas soovid saada pensioni kord kuus või kord kvartalis.

Pensioniaasta algab fondipensioni avalduse esitamisele järgneval kalendrikuul.

Fondipensioni väljamakse tehakse vahemikus 16.–20. kuupäev.

Fondipensioni saamise võid soovi korral lõpetada. Seejärel on sul võimalik määrata oma fondipensioni saamiseks uued tingimused või valida mõni teine pensioni väljamakse: eluaegne või tähtajaline pension kindlustusseltsist või ühekordne pensioni väljamakse. Kui aga oled juba valinud elukindlustuse lepingu, siis fondipensionit enam valida ei saa, kuna osakud müüakse kindlustuslepingu sõlmides maha.

Sissemaksete tegemine pensioni II sambasse lõppeb vastavalt avalduse esitamise ajale järgmiselt:

Avalduse esitamine

 • 1. detsembrist kuni 31. märtsini – kohustuse lõpp 31. august;
 • 1. aprillist kuni 31. juulini – kohustuse lõpp 31. detsember;
 • 1. augustist kuni 30. novembrini – kohustuse lõpp 30. aprill.

Vaata fondipensioni tutvustust

III samba fondipension

Alates 2022. aastast saad taotleda tähtajalist pensioni III samba pensionifondidest (täiendavat fondipensioni) juhul, kui oled:

 • pensioniealine või su pensionieani on jäänud alla viie aasta;
 • liitunud III pensionisambaga hiljemalt 2020. aastal ja vähemalt 55-aastane;
 • sinu III pensionisambaga liitumisest on möödas vähemalt viis aastat.

Fondipensionilt ei tule maksta tulumaksu, kui valid perioodiks soovitusliku kestuse.

Loe väljamaksete maksustamise kohta

Küsi nõu

Küsi julgesti, koos leiame sobivaima lahenduse.

Reet Roos
pensionikonsultant
E–R 8–17
680 2743
Registreeru nõustamisele

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon