Liigu edasi põhisisu juurde

LHV ei toeta Internet Exploreri kasutamist, et kaitsta sind viiruste, pettuste ja teiste ohtude eest. Võid meie veebilehte Internet Exploreriga edasi kasutada, kuid palun arvesta, et kõik ei pruugi ootuspäraselt töötada. Palun kasuta internetipanka sisenemiseks ühte neist tasuta veebilehitsejatest: Chrome, Firefox või Edge.

Küsi endalt kolm küsimust
enne, kui otsustad oma II samba saatuse

Kas mul õnnestub hästi säästa ja koguda iseseisvalt?

Kas mul on investeerimiskogemusi?

Kas ma soovin, et minu pensioni suurus hakkab sõltuma tulevastest põlvkondadest?

Kui vastasid eitavalt kasvõi ühele küsimusele, siis kindlam on jätkata kogumist II sambas. Kui aga soovid proovida investeerimist omal käel, siis alusta PIK-ist.

Pensionikoguja viis võimalust

Tee oma tulevikku otseselt puudutavad otsused alles pärast seda, kui oled kõiki võimalusi põhjalikult kaalunud.

Aega on.

1.
Liitun II pensionisambaga

  • Kui sa ei ole veel pensioni II sambaga liitunud, saad seda teha alates 2021. aastast ja kasutada tulevikus maksusoodustust.

  • Kui kogud II pensionisambasse, läheb sinu pensionikontole brutopalgast 2% ja riik lisab 4% (sinu palgast arvestatava 33% sotsiaalmaksu arvelt).

  • Kuidas ja millal sa II sambasse kogutud pensioniraha kasutad, selle üle otsustad ise.

  • Kõige soodsam on hakata pensioniraha kasutama pensionieas:

    • sul on võimalus jaotada väljamaksed oodatava eluea peale – sel juhul on maksumäär 0%,
    • sa võid võtta kogu summa korraga välja – sel juhul maksad 10% tulumaksu

2.
Jätkan II sambasse kogumist praeguses pensionifondis

Selleks ei pea sa midagi tegema – pensionifond jätkab sinu raha investeerimist samamoodi nagu seni. See on hea võimalus juhul, kui sulle sobib senine süsteem ja sa soovid pensionipõlveks raha koguda nii, et jätad raha kasvatamise professionaalse fondihalduri hooleks.

3.
Jätkan II sambasse kogumist pensioni investeerimiskonto ehk PIK-i kaudu

  • PIK sobib inimesele, kes soovib investeerida oma pensionivara või osa sellest ise ning kellel on selleks oskused ja teadmised. Fondid pakuvad ka automaatse investeerimise võimalust.
  • PIK-ile saad kanda kogu või osa oma II pensionisambasse kogunenud vara ja/või edaspidised II samba sissemaksed kord kuus (2% + 4%).
  • PIK-il olevat vara saad hoida raha või hoiusena või ise investeerida väärtpaberitesse.
  • Soovi korral saad oma raha PIK-ilt II samba pensionifondi alati tagasi kanda või II samba süsteemist hoopis välja võtta (sellest teata vähemalt viis kuud ette ja arvesta sellega, et sul tekib kohustus maksta tulumaks).

Tutvu LHV pensioni investeerimiskontoga

4.
Katkestan II samba sissemaksed, aga jätan kogutud vara kasvama

See on valik inimesele, kes mingil põhjusel ei soovi järgmised 10 aastat II sambasse raha juurde koguda, aga kes tahab jätta sinna seni kogutu pensionipõlves kasutamiseks.


Pea meeles!

Kui peatad sissemaksed II sambasse, siis suunab riik sinu sotsiaalmaksust 4% riigieelarvesse (mitte sinu pensionikontole nagu seni) ja II samba süsteemis saad hakati uuesti pensioniraha koguma alles 10 aasta pärast.

5.
Katkestan II samba sissemaksed ja võtan seni kogutud pensionivara välja

Pea meeles!

Kui võtad II sambasse kogutud raha välja enne pensioniiga,

  • pead võtma välja kogu summa korraga,
  • pead maksma summalt 20% tulumaksu,
  • suunatakse sinu sotsiaalmaks riigieelarvesse (mitte sinu pensionikontole),
  • saad II sambasse hakata uuesti raha koguma alles 10 aasta pärast.

Kui oled juba pensionieas

või on sul jäänud vanaduspensionini kuni viis aastat ning sa soovid II sambasse kogutud raha välja võtta, siis kehtib sulle maksusoodustus.

Sul on kaks võimalust:

  • maksad 10% tulumaksu juhul, kui võtad kogu summa välja korraga;
  • ei maksa tulumaksu juhul, kui oled pensionieas ja sõlmid kogutud raha kasutamiseks eluaegse pensioni lepingu või pika tähtajalise pensioni lepingu (st väljamaksed on jaotatud vähemalt su keskmiselt elada jäänud aastatele).

Kuidas kogutud raha välja võtta?

Miks tasub II sambasse kogumist jätkata?

See on ainulaadne ja parim viis oma vara kasvatada

II pensionisammas on unikaalne kogumisviis: sinu igakuisele 2% panusele lisab riik sotsiaalmaksu arvelt omakorda 4%.

Kogutud summa saad võtta välja endale sobival ajal

Riik soosib pensioniraha kasutuselevõttu pensionieas. Seepärast on mõistlik lükata II sambast raha väljavõtmine edasi ajani, mil sul on hea plaan selle kasutamiseks.

Kõige kasulikum ongi hakata II sambasse kogutud raha kasutama alles pensioniikka jõudes. Siis ei tule sul tulumaksu maksta üldse või on maksumäär 10%.

II sambasse kogutud vara on pärandatav

Pärijad saavad valida, kas võtavad kogunenud raha korraga välja või eelistavad pärida fondiosakuid.
Loe lisa

Kui võtad II sambasse kogutud raha välja
enne pensioniiga, siis ...

Pead võtma kogu raha välja korraga.

Pead maksma 20% tulumaksu (pensioniealisena 10% või 0%).

Ei saa sa enne 10 aasta möödumist II sambasse uuesti koguma hakata.

Ei kogune selle 10 aastaga koos riigipoolse 4% maksega su pensionisambasse 10 000 eurot (keskmise palga juures). Kui aga jätkad kogumist, maksab riik 4% sinu pensionikontole, millel on keskmine tootlus 4,5% aastas.*

Sinu pension on Eesti Panga analüüsi järgi tulevikus kuni 30% väiksem.

Loe lisa

Neil Eesti pensionäridel, kes sõltuvad ainult riiklikust vanaduspensionist ega ole kogunud raha II sambasse, on Euroopa pensionäride seas kõige suurem vaesusrisk. See tähendab, et nende sissetulek väheneb pensionile jäädes enim ja nad saavad pensionil olla kõige lühemat aega, selgub Euroopa Komisjoni, Eurostati ja OECD statistikast.

Kui oled võtnud oma II pensionisambast raha välja enne pensioniiga, suunatakse sinu sotsiaalmaks (4%) riigieelarvesse ja pensionieas saad ainult riiklikku pensioni (I sammas). See variant on mõeldud inimesele, kel on selge plaan, kuidas ta pensionieas rahaliselt toime tuleb ja kuidas selleks iseseisvalt raha koguda.

Pea meeles, et II pensionisambast enne pensioniiga raha väljavõtmine ei ole mitte kohustus, vaid üks võimalus. Peaaegu igaühel tasuks pensioni kogumist kindlasti jätkata.

Näita vähem

* Võttes arvesse erineva investeerimisstrateegiaga pensionifondide pikaajalisi keskmiseid tootlusi, hindab LHV Varahaldus Eesti kohustuslike pensionifondide keskmiseks pikaajaliseks tootluseks 4% aastas.

Väljamaksed ja pärandamine

Pensioniraha väljamakse viis sõltub sellest, kui vana sa oled ja kuidas soovid kogutud raha kasutusele võtta. Kui oled jõudnud pensioniikka, lisandub hulk väljamakseviise. Soovi korral saad eri variante kombineerida.

Võrdlus: raha II sambast või laen

Soovid võrrelda, mis oleks kasulikum: kas katta senised laenud ja tähtsad kulutused II samba arvelt või laenata selleks raha pangast? Kasuta arvutamiseks pensioniraha kalkulaatorit.

Pensioniraha kalkulaator

Küsi nõu

Helista telefonil 680 2743 E-R 9–17
Registreeru nõustamisele

Korduvad küsimused

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon