LHV blogi
Rahatarkus/Pangandus

Kas sinu reisikindlustus peab vastu streigile ja tormile?

15. mai 2025LHV

Üha sagedamini segavad reisi streigid, loodusõnnetused ja katkestused – isegi Euroopas. Aprilli lõpus raputas Istanbuli 6,2-magnituudine maavärin – ootamatu meeldetuletus, et looduskatastroofid võivad mõjutada reise ka Euroopas. Samal ajal on Lõuna-Euroopat tabanud tormid ja üleujutused, lennuliiklust häirivad järjest sagedasemad streigid Saksamaal, Prantsusmaal ja mujal. Ootamatud katkestused ei ole enam erand, vaid uus normaalsus, millega iga reisija peaks arvestama.

LHV Kindlustuse tooteoskonna juhi Alver Kivirüüdi sõnul pöördutakse nende poole üha sagedamini just streikide ja ilmastikuga seotud reisitõrgete tõttu. „Tänapäeval ei piisa enam lootusest, et midagi ei juhtu – iga reisija vajab kaitset, mis on kohandatud sihtkoha tingimustele ja reisi iseloomule, et ootamatuste korral kiiresti reageerida,“ ütleb Kivirüüt.

Kui loodus rikub plaanid
Möödunud sügisel jäid mitmed reisijad Hispaaniasse lõksu, kui tugevad üleujutused sulgesid teed ja lennujaamad. Näiteks ei saanud Valenciasse kinni jäänud inimesed jätkata oma teekonda Alicantesse, mis tähendas lisapäevi rendiautoga, uut majutust ja ärajäänud tagasilendu. Keskmised lisakulud küündisid 1500 euroni.

Mõned spordifännid jäid samas olukorras ilma kauaoodatud MotoGP elamusest. Selle asemel tuli kiiruga leida uus sihtkoht Barcelonas, osta uued lennupiletid ja majutus ning leppida eelbroneeritud hotellide kaotusega – kogukulu ulatus ligi 2500 euroni.

Kui streik rikub reisi
Streigid lennujaamades ja lennufirmades on muutunud ootamatuteks, ent sagedasteks nähtusteks. Frankfurti streik tühistas inimese kogu reisi, kuigi lennupiletite eest raha tagastati – uued piletid tuli osta viimase hetke hinnaga, kogukuluga ligikaudu 2000 eurot.

Ka Finnairi pilootide tööseisak tõi kaasa segadust: tagasilennud jäid ära ja tuli tasuda trahve, kui rendiauto tuli tagastada teise lennujaama. Uute lennupiletite ja majutuskulude kogusumma ulatus samuti 2500 euroni.

„Ilma reisitõrke lisakaitseta võivad ootamatused kiiresti kaasa tuua suuri kulusid – olgu selleks asenduspiletid, hotell või toidukulud,“ lisab Kivirüüt. „Õigesti valitud kindlustus ei ole lihtsalt rahaline tugi, vaid ka psühholoogiline turvavõrk.“

Kolm asja, mida enne reisi üle vaadata

1. Kas sinu kindlustus katab ka streigid ja loodusõnnetused?
Reisitõrke kaitse ei kuulu alati automaatselt baaspaketti – sageli tuleb see eraldi juurde valida.

2. Kas kindlustus katab ka sinu pereliikmeid?
Oluline just siis, kui reisite koos laste või mitme pereliikmega. Kui kasutad pangakaardi kindlustust, siis kontrolli, kas reisikindlustuse kindlustussummad kehtivad kaardi kohta või iga kindlustatud isiku kohta eraldi.

3. Kas oled kursis sihtkoha ohutusega?
Enne reisi tasub üle vaadata info reisitargalt.ee portaalist. Kui sihtriigis on kehtiv ametlik hoiatus (nt tormi või streigi kohta), võivad kehtida ka kindlustuses eritingimused.

„Reisikindlustus ei muuda tormi taevas vaiksemaks, aga see aitab kindlasti maandada rahalisi kahjusid ja stressi, kui midagi peaks juhtuma,“ kinnitab Kivirüüt. „Me ei hirmuta, vaid aitame inimestel mõelda paar sammu ette.“