II sammas

LHV Pensionifond L
Aktiivne juhtimine • Progressiivne strateegia
10%
-10%
10%
10 aasta netotootlus
3
1
7
Riskiklass
33,56%
0%
100%
Investeerib Eestisse
99867
Investorite arv

Sobib kui

  • sul on pensionini jäänud rohkem kui 10 aastat,
  • oled keskmise riskitaluvusega,
  • sinu eesmärgiks on kasvatada pensioniks kogutud raha pika aja jooksul.
Selle fondiga on seotud tehing, mis jõustub
Vaata pooleliolevaid tehinguid
Minu portfellis
~
Sissemaksed suunduvad siia
Osakute kogus
Soetushind
Osaku NAV
Kasum/kahjum
Kasum/kahjum
Väärtus kokku

Strateegia
Fondi vara investeeritakse hajutatult erinevatesse varaklassidesse nii kohalikul kui välismaistel turgudel. Fondi vara on lubatud ulatuslikult investeerida mittenoteeritud instrumentidesse, mida kasutatakse peamiselt koduturul tegutsevate äriühingute emiteeritud väärtpaberitesse investeerimisel. Fondi pikaajaliselt eelistatuim varaklass on erakapitaliinvesteeringud.

Tootlus
Algusest
...
Jooksev aasta
...
Jooksev kuu
...
...
Fondi tootlus on esitatud puhastootlusena, millest on maha arvestatud kõik tasud.

Suurimad investeeringud

Andmed on toodud 29.02.2020 seisuga

Suurimad investeeringud
EfTEN Kinnisvarafond4,24%
Luminor 1.5% 18/10/213,67%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/273,42%
France Government 2.25% 25/10/222,77%
East Capital Baltic Property Fund III1,86%
Baltic Horizon Fund 4.25% 08/05/231,75%
China Development Bank 0.375% 16/11/211,63%
Sampo 3.375% 23/05/491,59%
Barrick Gold Corp1,57%
Siauliu Bankas 23/12/291,51%

Suurimad Eesti investeeringud

Suurimad Eesti investeeringud
EfTEN Kinnisvarafond4,24%
Luminor 1.5% 18/10/213,67%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/273,42%

Varaklassid

Andmed on toodud 29.02.2020 seisuga.

Fondi info

Fondi info
Fondi maht (seisuga 29.02.2020)911 104 744,28 €
FondivalitsejaAS LHV Varahaldus
Omaosalus fondis2 400 000 osakut
Depootasu määr0,0564% (maksab LHV)
DepositooriumAS SEB Pank

Sisenemistasu: 0%

Väljumistasu: 0%

Valitsemistasu: 0,60%

Edukustasu: 20% aastas mis tahes tootlusest, mille fond saavutab üle Eesti sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise kumulatiivse kasvu alates 31.08.2019.

Jooksvad tasud (sh valitsemistasu): 1,01%

Jooksvate tasude näitaja on hinnanguline, baseerudes kehtival valitsemistasul ning kõigi teiste arvestusse minevate kulude 2019. aasta tasemel. Jooksvate tasude suurus võib aastati varieeruda.

2020 veebruar – Investeerisime Peetri Keskusesse ja uude erakapitalifondi

Kristo Oidermaa, fondijuht

Veebruaris toimus üleilmsetel aktsiaturgudel tugev langus, mille põhjustas hirm koroonaviiruse leviku ja sellega kaasneva majanduskasvu aeglustumise pärast. Euroala 50 suurimat börsiettevõtet koondava indeksi väärtus kahanes kuu jooksul 8,5% ning suurimate langejate seas olid Prantsusmaa ja Saksamaa. Jaapani börsiindeksi väärtus vähenes eurodes mõõdetuna 8% võrra.

Arenevate turgude üleilmne indeks langes veebruaris 5,3% võrra ja Ladina-Ameerika riigid said pihta märkimisväärselt tugevamalt kui Aasia riigid. Seejuures taastus Hiina börsiindeks jaanuarikuisest langusest ja jäi veebruaris kergelt plusspoolele. Ka Balti riikide aktsiaturud läksid sel korral üldise langusega kaasa: Vilniuse börsiindeksi tootluseks kujunes –6,3% ja Tallinna börs langes kuuga 5,3%. Riia börs kukkus märksa vähem: 2,7%.

Veebruarikuus lisasime LHV Pensionifondi L portfelli uue erakapitaliinvesteeringu: Ardian Secondary Fundi. See fond tegutseb Põhja-Ameerika ja Euroopa erakapitalifondide järelturul, mis tähendab, et investeeritud kapital võetakse kasutusele tavalisest kiiremini. Ardian on asutatud 1996. aastal Prantsusmaal ning on maailma suurim erakapitalifondide järelturu ettevõte, mis haldab klientide varasid rohkem kui 89 miljardi euro ulatuses.

Kohaliku investeeringuna allkirjastasime lepingud, et rahastada 8,5 miljoni euroga Tallinna külje alla Peetrisse ehitatud Peetri Keskust. Võru Tarbijate Ühistu Coopi, Medicumi, 24-7 Fitnessi ja tennisekeskusest rentnikega uus keskus on uksed juba avanud. LHV pensionifondide investeering on tehtud viieks aastaks, kannab 7% intressi ja on tagatud keskuse kinnisvara hüpoteegiga.

Samal ajal vähendasime taas börsivõlakirjade osa, müües Läti valitsuse ning suurte USA ja Euroopa pankade võlakirju. Aktsiaturgude hirmu õhkkonnas on võlakirjaturud tõmmanud praegu ligi palju raha. Selliselt saavutatud hindade juures müüme tõenäoliselt peagi veelgi võlakirju ja investeerime saadud raha kohalikesse projektidesse või aktsiaturgudele.

Kaalukas osa kogu fondi varast on kõrge reitinguga, lühiajalistes ja likviidsetes võlakirjades. Esiteks kaitseb see praeguse olukorra eest ja teiseks võimaldab teha uusi investeeringuid, kui tõuseb esile atraktiivseid võimalusi.

2020 jaanuar – Tegime uue erakapitaliinvesteeringu

Kristo Oidermaa, fondijuht

2020. aasta algas maailma aktsiaturgudel küllalt negatiivse tooniga ja nii arenenud kui ka arenevate riikide börsid jäid jaanuaris valdavalt miinusesse. Euroala suurimaid ettevõtteid koondava Euro Stoxx 50 indeksi tootluseks kujunes –2,7% ning seejuures langesid peaaegu kõigi suurriikide aktsiaturud. Ainult Soome börs suutis üllatada 2,2% tõusuga. Üleilmse arenevate turgude indeksi väärtus kahanes kuu jooksul koguni 4,7% võrra ja suurimate langejate seas olid nii Hiina kui ka mitu Ladina-Ameerika riiki. Baltimaade aktsiaturud aga negatiivse meeleoluga kaasa ei läinud ja Tallinna börsiindeks tõusis koguni 4,6% võrra. Vilniuse börsi tootluseks kujunes 3,1% ja Riia börs tõus tagasihoidlikult 0,5%.

Jaanuaris tegi LHV Pensionifond L investeeringu Quilvesti erakapitali fondifondi. Quilvest on 1888. aastal asutatud ettevõte, mis tegeleb erakapitali investeeringutega juba 45 aastat ning haldab varasid rohkem kui 32 miljardi euro ulatuses. Quilvesti fondil on omapärane investeerimisstrateegia: 50% portfellist plaanitakse paigutada kvaliteetsetesse erakapitalifondidesse Põhja-Ameerikas, Euroopas ja Aasias ning 50% portfellist kasutatakse otseinvesteeringuteks ettevõtetesse.

Jaanuaris jõudis lõpule üks Eesti edukaimaid ettevõtete väljaoste, kui BaltCap ja ettevõtte juhtkond müüsid auto24 keskkonna rahvusvahelisele erakapitaliettevõttele Apax. LHV pensionifondidele maksti tehingu käigus tagasi ettevõtte ostuks võetud laenud: pangalaenu alternatiiviks olnud võlakirjalt teenisid fondid 3% aastas ja kapitalilaenult 12%. Enne lõpptähtaga lunastamise eest lisandus preemiamakse, mis kasvatas kogutootlust pensionikogujate jaoks veelgi. Sellist finantseeringut pakuvad aktiivsed pensionifondid üle maailma ning ka Eestis näeme edaspidi fondidel sama rolli majanduse edendamisel ja säästjatele tulu teenimisel.

Šiaulių bankas andis teada, et on sõlminud lepingu Danske panga Leedu filiaalilt laenuportfelli ostmiseks. Peamiselt eluasemelaenudest koosnev 125 mln euro väärtusega portfell on seotud privaatpanganduse klientidega. Šiaulių emiteeris oma kasvu rahastamiseks detsembri lõpus LHV pensionifondidele 20 mln euro eest allutatud võlakirju intressiga 6,15% aastas.

2019 detsember – Arenevate riikide aktsiaturud panid aastale võimsa punkti

Kristo Oidermaa, fondijuht

Üleilmsetel aktsiaturgudel jätkus detsembris tuttav trend, mis jättis nii arenenud kui ka arenevate riikide börsiindeksid valdavalt plusspoolele. Euroala 50 suurimat börsiettevõtet koondav indeks Euro Stoxx 50 tõusis detsembris 1,2% ja seejuures oli parima tootlusega Helsingi börs, mis kerkis 4,1% võrra. Jaapani aktsiaturu indeks tõusis kuu jooksul kohalikus valuutas mõõdetuna 1,6%, kuid eurodes ainult 0,3% võrra.

Detsember kujunes eriti tugevaks arenevate riikide börsidel, mida koondav MSCI Emerging Marketsi indeks kerkis koguni 7,2% võrra. Baltimaade börside tulemused olid seevastu tagasihoidlikumad: Tallinna ja Vilniuse aktsiaturu indeks tõusid kuuga vastavalt 1,2% ja 0,4%, kuid Riia börs langes 0,8% võrra.

Pensionifondi L portfelli kuuluv üleilmse haardega erakapitalifond Partners Group tegi detsembris uue investeeringu, soetades enamusosaluse USA ettevõttes EyeCare Partners. See on 2015. aastal asutatud ja nüüdseks USA üks suurimaid optomeetriavaldkonna ettevõtteid, kus töötab üle 5000 inimese. EyeCare Partners on kasvanud kiiresti ning ka edaspidi keskendutakse patsientidele parima teenuse pakkumisele, kliinikuvõrgu laiendamisele ja ülevõtutehingute tegemisele.

Detsembri lõpul jõudsime Leedu suuruselt neljanda panga Šiauliųga kokkuleppele, mille alusel tegid LHV pensionifondid ettevõtte pikaajalistesse võlakirjadesse investeeringu. Võlakirjade intress on 6,15% aastas, lõpptähtaeg on kümne aasta pärast ja pangal on õigus maksta need enne tähtaega tagasi 2024. aasta detsembris.

Šiaulių on nüüdseks kasvanud selliselt, et teenindab 7–8% Leedu pangandusturust. Panga suurim osanik on endiselt rohkem kui veerandit aktsiapakist omav Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD). Pikaajalised võlakirjad aitavad täita pangal kehtivaid kapitalinõudeid ja seega võimaldavad kasvatada laenuportfelli.

Sarnaseid investeeringuid oleme viimase paari aasta jooksul teinud juba Coop Panga ja Citadele banka võlakirjadesse. Sellega oleme loonud fondidesse uue varaklassi, mis toodab üle 6% intressi aastas.

Börsidel purjetati tundmatusse
Andres Viisemann, LHV pensionifondide juht

Kui 2019. aasta oli aktsiaturgudel ettevõtete kasumite stagnatsioonist hoolimata üle ootuste positiivne, siis tänavu võib kasumite kasv valmistada taas pettumuse. Rahvusvaheline kaubandus oli paigalseisus juba enne koroonaviiruse levikut ja ka üleilmsele majandusele prognoositi kasvu mõningast pidurdumist.