II sammas

LHV Pensionifond L
Aktiivne juhtimine • Progressiivne strateegia
10%
-10%
10%
10 aasta netotootlus
3
1
7
Riskiklass
32,38%
0%
100%
Investeerib Eestisse
103060
Investorite arv

Sobib kui

  • sul on pensionini jäänud rohkem kui 10 aastat,
  • oled keskmise riskitaluvusega,
  • sinu eesmärgiks on kasvatada pensioniks kogutud raha pika aja jooksul.
Selle fondiga on seotud tehing, mis jõustub
Vaata pooleliolevaid tehinguid
Minu portfellis
~
Sissemaksed suunduvad siia
Osakute kogus
Soetushind
Osaku NAV
Kasum/kahjum
Kasum/kahjum
Väärtus kokku

Strateegia
Fondi vara investeeritakse hajutatult erinevatesse varaklassidesse nii kohalikul kui välismaistel turgudel. Fondi vara on lubatud ulatuslikult investeerida mittenoteeritud instrumentidesse, mida kasutatakse peamiselt koduturul tegutsevate äriühingute emiteeritud väärtpaberitesse investeerimisel. Fondi pikaajaliselt eelistatuim varaklass on erakapitaliinvesteeringud.

Tootlus
Algusest
...
Jooksev aasta
...
Jooksev kuu
...
...
Fondi tootlus on esitatud puhastootlusena, millest on maha arvestatud kõik tasud.

Suurimad investeeringud

Andmed on toodud 31.10.2019 seisuga

Suurimad investeeringud
EfTEN Kinnisvarafond4,17%
Luminor 1.5% 18/10/213,70%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/273,50%
France Government 2.25% 25/10/222,83%
Latvia 2.625% 21/01/212,34%
JP Morgan Chase And Co 27/01/201,94%
East Capital Baltic Property Fund III1,94%
HSBC Holdings Plc 04/12/211,81%
Baltic Horizon Fund 4.25% 08/05/231,80%
Siauliu Bankas 21/12/201,80%

Suurimad Eesti investeeringud

Suurimad Eesti investeeringud
EfTEN Kinnisvarafond4,17%
Luminor 1.5% 18/10/213,70%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/273,50%

Varaklassid

Andmed on toodud 31.10.2019 seisuga.

Fondi info

Fondi info
Fondi maht (seisuga 31.10.2019)893 288 864,44 €
FondivalitsejaAS LHV Varahaldus
Omaosalus fondis2 400 000 osakut
Depootasu määr0,0576% (maksab LHV)
DepositooriumAS SEB Pank

Sisenemistasu: 0%

Väljumistasu: 0%

Valitsemistasu: 0,72%

Edukustasu: 20% aastas mis tahes tootlusest, mille fond saavutab üle Eesti sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise kumulatiivse kasvu alates 31.08.2019.

Jooksvad tasud (sh valitsemistasu): 1,58%

Jooksvad tasud on esitatud viimase kalendriaasta, s.o 2018. a, kulude põhjal. Jooksvate tasude suurus võib aastati varieeruda.

2019 oktoober – Fondi esimene kinnisvara otseinvesteering

Kristo Oidermaa, fondijuht

Oktoober kulges maailma aktsiaturgudel küllalt rahulikult ja börsiindeksite tootlus oli valdavalt positiivne. Euroala 50 suurimat börsiettevõtet koondava Eurostoxx 50 indeksi tootluseks kujunes +1,1%. Hea tulemuse tegid oktoobris nii Saksamaa börs 3,5% tõusuga kui ka Rootsi börs 5,2% tootlusega. Suurbritannia aktsiaturu indeks seevastu langes Brexitiga seotud pingete tõttu 2,2%. Jaapani börsi tulemus oli kohalikus valuutas tugev 5,4%, kuid jäi eurodes 3,2% juurde. Baltimaades oli parima tootlusega Vilniuse börs, mis tõusis 1,6%, ja ka Tallinna börs kerkis oktoobris 1,5% võrra. Riia börs pidi siiski leppima 0,3% langusega.

LHV pensionifondid tegid oktoobris esimese kinnisvara otseinvesteeringu: koostöös Lumi Capitaliga soetasime Tallinnas Tallinna Tehnikaülikooli teaduslinnakus asuva Skype’i majana tuntud kontorihoone. Selles on väljaüüritavat büroopinda 6850 ruutmeetrit ja suurim üürnik on Microsoft Eesti arenduskeskus. Väga heas korras hoone koos tugeva rentnikuga tagab pensionifondidele püsiva rahavoo ja pakub atraktiivset tootlikkust.

Võlakirjaportfellis viisime lõpule eelmises kuuülevaates mainitud Ekspress Grupi väärtpaberite soetamise emissioonist. Kõik võlakirjad väljastati LHV fondidele. Võlakirjad kannavad aastas 6% intressi, lunastatakse kaheksa aasta pärast ja neile on lisatagatise andnud ettevõtte suuraktsionär. Ettevõte kasutab emissiooniga kaasatud vahendeid laienemiseks.

Välismaistest investeeringutest väärib oktoobrikuus taas äramärkimist Danske allutatud pikaajaliste võlakirjade hinnatõus. Kuigi Taani pangale määratavad trahvid ja karistused pole veel kaugeltki selged, hakkab investorite usaldus taastuma – meie portfelli kuuluvad kaks Danske võlakirja on sellel aastal pakkunud tootlust 24–25%. Kõik peamised Euroopa võlakirjaturud jäid samal ajal miinuspoolele, langedes keskmiselt veidi vähem kui protsendi. Töötame kohalike emitentidega ja näeme investeerimisvõimalusi endiselt pigem siin.

2019 september – Uus erakapitali investeering

Kristo Oidermaa, fondijuht

September kujunes üleilmsetel aktsiaturgudel valdavalt positiivse tootlusega kuuks ning tõusid nii arenenud kui arenevate riikide börsid. Euroala 50 suurimat börsiettevõtet hõlmav indeks kerkis kuu jooksul 4,3% ning seejuures olid suurimate tõusjate seas näiteks Soome ja Saksamaa börsiindeksid vastavalt 4,9% ja 4,1% tootlustega. Jaapani aktsiaturu indeks näitas kohalikus valuutas 5,1% tootlust ja eurodes jäi tulemuseks 4,1% tõus. Baltimaade börsiindeksid liikusid septembris küllaltki vähe: Vilniuse ja Riia aktsiaturud tõusid vastavalt 0,3% ja 0,6% ning Tallinna börsi tootluseks kujunes –0,9%.

Pensionifond L tegi septembris uue investeeringu globaalse haardega erakapitalifondi Investindustrial VII, mis keskendub ettevõtete väljaostutehingutele peamiselt Lõuna-Euroopas. Investindustrial on asutatud 1990. aastal ning ettevõttes töötab üle 60 investeerimisvaldkonna professionaali. Varasemate fondide portfellidesse kuuluvad sellised ettevõtted, nagu näiteks Aston Martin, Sergio Rossi, Ducati ja mitmed teised tuntud nimed erinevatest sektoritest.

Võlakirjaportfellis müüsime taas Leedu ja Läti valitsuse võlakirju, mis on senimaani andnud küll hea tootluse, kuid kus praeguse kõrge hinna pealt on lõpuni hoidmisel kasum minimaalne või isegi negatiivne.

Võlakirjaportfellis jõudsime oktoobri algul kokkuleppele Ekspress Grupiga, mille kohaselt laenab ettevõte võlakirjadega fondist raha oma laienemisplaanide finantseerimiseks. Kaheksa-aastastele võlakirjadele on lisatagatise andnud ettevõtte suuraktsionär ja võlakirjad kannavad intressi 6% aastas. Näeme kohalike ettevõtete üha kasvavat huvi kaasata kapitali pensionifondidelt ja mõnede järgmiste emitentidega on läbirääkimised võlakirja vormis investeeringu tegemiseks jõudmas lõppfaasi.

Euroopas jäid peamised võlakirjaturud septembris kergelt miinuspoolele. Turgude kõrget hinnataset arvestades töötame jätkuvalt selle nimel, et Euroopa börsidel kõrge hinnaga võlakirju müüa ja saadud vahendid investeerida kohalikesse ettevõtetesse.

2019 august – Uus erakapitali investeering

Kristo Oidermaa, fondijuht

Jahtuva majanduskeskkonna ja USA-Hiina kaubandussõja taustal näitasid maailma aktsiaturud augustis taas valdavalt negatiivset tootlust. Euroala 50 suurimat börsiettevõtet koondav Euro Stoxx 50 indeks langes kuuga 1,1% ning näiteks Saksamaa ja Soome börsiindeksid kahanesid mõlemad 2,0% võrra. Jaapani aktsiaturu tootluseks kujunes kohalikus valuutas –3,8% ja eurodes mõõdetuna –0,5%. Ka globaalse arenevate turgude indeksi väärtus kahanes eurodes mõõdetuna –3,9% ning seejuures olid nõrgimad Ladina-Ameerika riigid eesotsas Argentiinaga. Augustis läks üldise langusega kaasa ka Baltikumi aktsiaturg. Tallinna ja Riia börsiindeksid näitasid vastavalt –1,7% ja –1,6% tulemust ning Vilniuse börsi tootluseks jäi –0,9%.

Pensionifond L tegi augustis uue investeeringu erakapitalifondi QS Club Fund II, mida juhib üleilmse haardega varahaldusettevõte Quilvest. Ettevõte on asutatud 1972. aastal ning kokku hallatakse enam kui 5 miljardi USA dollari väärtuses varasid. Uus fond hakkab tegema investeeringuid Põhja-Ameerika ja Lääne-Euroopa eraettevõtetesse, kasutades mitmeid erinevaid väärtuse loomise strateegiaid.

Augustis teatati, et seni ettevõtte juhtkonnale ja kohalikule investorile BaltCap kuuluv portaal auto24 müüakse. Auto24 müügi järgselt on tõenäoline, et uus omanik maksab enneaegselt meie fondidele tagasi ka ettevõtte laenud. 2017. aasta algul tehtud investeering oli esimene suurem uue laine rahapaigutus pärast pensionifondide riiklike piirangute lõdvendamist. LHV fondid finantseerisid tollal täies ulatuses ettevõtte ostu senistelt soomlastest omanikelt. Tegemist oli ja on siiani LHV fondide ühe suurima kohaliku investeeringuga. Investeeringu lõplik tootlus sõltub tagasimakse tähtajast, praeguseks on fondid antud laenult vahepeal möödunud kahe ja poole aasta eest intressi teeninud veidi enam kui 16%.

Euroopa võlakirjaturul ollakse keskpanga septembri istungi ootuses, mille raames soovivad investorid näha võlakirjade ostuprogrammi taaskäivitamist. Hinnatasemed turgudel on nii kõrged, et väga kõrge reitingu puhul õnnestub pankadel turgudelt ka kümneks aastaks raha laenata negatiivse intressiga. Töötame jätkuvalt mitmete Eesti ettevõtetega ja loodame peagi uusi investeeringuid just sellelt suunalt.

Tootlust otsides tuleb ümber pöörata iga kivi
Andres Viisemann, LHV pensionifondide juht

Oktoobrikuu osutus rahvusvahelistel väärtpaberiturgudel suhteliselt rahulikuks, jättes näiteks USA suurimate ettevõtete aktsiaid hõlmava S&P 500 indeksi eurodes mõõdetuna 0,2%-ga miinusesse. Kuid leidus ka märksa silmapaistvamaid tulemusi: Saksamaa ja Rootsi aktsiaturg tõusid vastavalt 3,5% ja 4,9%.