II sammas

LHV Pensionifond L
Aktiivne juhtimine • Progressiivne strateegia
10%
-10%
10%
10 aasta netotootlus
3
1
7
Riskiklass
32,20%
0%
100%
Investeerib Eestisse
103060
Investorite arv

Sobib kui

  • sul on pensionini jäänud rohkem kui 10 aastat,
  • oled keskmise riskitaluvusega,
  • sinu eesmärgiks on kasvatada pensioniks kogutud raha pika aja jooksul.
Selle fondiga on seotud tehing, mis jõustub
Vaata pooleliolevaid tehinguid
Minu portfellis
~
Sissemaksed suunduvad siia
Osakute kogus
Soetushind
Osaku NAV
Kasum/kahjum
Kasum/kahjum
Väärtus kokku

Strateegia
Fondi vara investeeritakse hajutatult erinevatesse varaklassidesse nii kohalikul kui välismaistel turgudel. Fondi vara on lubatud ulatuslikult investeerida mittenoteeritud instrumentidesse, mida kasutatakse peamiselt koduturul tegutsevate äriühingute emiteeritud väärtpaberitesse investeerimisel. Fondi pikaajaliselt eelistatuim varaklass on erakapitaliinvesteeringud.

Tootlus
Algusest
...
Jooksev aasta
...
Jooksev kuu
...
...

Suurimad investeeringud

Andmed on toodud 30.09.2019 seisuga

Suurimad investeeringud
EfTEN Kinnisvarafond4,17%
Luminor 1.5% 18/10/213,80%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/273,54%
France Government 2.25% 25/10/222,93%
Latvia 2.625% 21/01/212,37%
JP Morgan Chase And Co 27/01/201,97%
East Capital Baltic Property Fund III1,92%
Siauliu Bankas 21/12/201,82%
Baltic Horizon Fund 4.25% 08/05/231,82%
China Development Bank 0.375% 16/11/211,69%

Suurimad Eesti investeeringud

Suurimad Eesti investeeringud
EfTEN Kinnisvarafond4,17%
Luminor 1.5% 18/10/213,80%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/273,54%

Varaklassid

Andmed on toodud 30.09.2019 seisuga.

Fondi info

Fondi info
Fondi maht (seisuga 30.09.2019)882 843 909,41 €
FondivalitsejaAS LHV Varahaldus
Omaosalus fondis2 400 000 osakut
Depootasu määr0,0576% (maksab LHV)
DepositooriumAS SEB Pank

Sisenemistasu: 0%

Väljumistasu: 0%

Valitsemistasu: 0,72%

Jooksvad tasud (sh valitsemistasu): 1,58%

Jooksvad tasud on esitatud viimase kalendriaasta, s.o 2018. a, kulude põhjal. Jooksvate tasude suurus võib aastati varieeruda.

2019 september – Uus erakapitali investeering

Kristo Oidermaa, fondijuht

September kujunes üleilmsetel aktsiaturgudel valdavalt positiivse tootlusega kuuks ning tõusid nii arenenud kui arenevate riikide börsid. Euroala 50 suurimat börsiettevõtet hõlmav indeks kerkis kuu jooksul 4,3% ning seejuures olid suurimate tõusjate seas näiteks Soome ja Saksamaa börsiindeksid vastavalt 4,9% ja 4,1% tootlustega. Jaapani aktsiaturu indeks näitas kohalikus valuutas 5,1% tootlust ja eurodes jäi tulemuseks 4,1% tõus. Baltimaade börsiindeksid liikusid septembris küllaltki vähe: Vilniuse ja Riia aktsiaturud tõusid vastavalt 0,3% ja 0,6% ning Tallinna börsi tootluseks kujunes –0,9%.

Pensionifond L tegi septembris uue investeeringu globaalse haardega erakapitalifondi Investindustrial VII, mis keskendub ettevõtete väljaostutehingutele peamiselt Lõuna-Euroopas. Investindustrial on asutatud 1990. aastal ning ettevõttes töötab üle 60 investeerimisvaldkonna professionaali. Varasemate fondide portfellidesse kuuluvad sellised ettevõtted, nagu näiteks Aston Martin, Sergio Rossi, Ducati ja mitmed teised tuntud nimed erinevatest sektoritest.

Võlakirjaportfellis müüsime taas Leedu ja Läti valitsuse võlakirju, mis on senimaani andnud küll hea tootluse, kuid kus praeguse kõrge hinna pealt on lõpuni hoidmisel kasum minimaalne või isegi negatiivne.

Võlakirjaportfellis jõudsime oktoobri algul kokkuleppele Ekspress Grupiga, mille kohaselt laenab ettevõte võlakirjadega fondist raha oma laienemisplaanide finantseerimiseks. Kaheksa-aastastele võlakirjadele on lisatagatise andnud ettevõtte suuraktsionär ja võlakirjad kannavad intressi 6% aastas. Näeme kohalike ettevõtete üha kasvavat huvi kaasata kapitali pensionifondidelt ja mõnede järgmiste emitentidega on läbirääkimised võlakirja vormis investeeringu tegemiseks jõudmas lõppfaasi.

Euroopas jäid peamised võlakirjaturud septembris kergelt miinuspoolele. Turgude kõrget hinnataset arvestades töötame jätkuvalt selle nimel, et Euroopa börsidel kõrge hinnaga võlakirju müüa ja saadud vahendid investeerida kohalikesse ettevõtetesse.

2019 august – Uus erakapitali investeering

Kristo Oidermaa, fondijuht

Jahtuva majanduskeskkonna ja USA-Hiina kaubandussõja taustal näitasid maailma aktsiaturud augustis taas valdavalt negatiivset tootlust. Euroala 50 suurimat börsiettevõtet koondav Euro Stoxx 50 indeks langes kuuga 1,1% ning näiteks Saksamaa ja Soome börsiindeksid kahanesid mõlemad 2,0% võrra. Jaapani aktsiaturu tootluseks kujunes kohalikus valuutas –3,8% ja eurodes mõõdetuna –0,5%. Ka globaalse arenevate turgude indeksi väärtus kahanes eurodes mõõdetuna –3,9% ning seejuures olid nõrgimad Ladina-Ameerika riigid eesotsas Argentiinaga. Augustis läks üldise langusega kaasa ka Baltikumi aktsiaturg. Tallinna ja Riia börsiindeksid näitasid vastavalt –1,7% ja –1,6% tulemust ning Vilniuse börsi tootluseks jäi –0,9%.

Pensionifond L tegi augustis uue investeeringu erakapitalifondi QS Club Fund II, mida juhib üleilmse haardega varahaldusettevõte Quilvest. Ettevõte on asutatud 1972. aastal ning kokku hallatakse enam kui 5 miljardi USA dollari väärtuses varasid. Uus fond hakkab tegema investeeringuid Põhja-Ameerika ja Lääne-Euroopa eraettevõtetesse, kasutades mitmeid erinevaid väärtuse loomise strateegiaid.

Augustis teatati, et seni ettevõtte juhtkonnale ja kohalikule investorile BaltCap kuuluv portaal auto24 müüakse. Auto24 müügi järgselt on tõenäoline, et uus omanik maksab enneaegselt meie fondidele tagasi ka ettevõtte laenud. 2017. aasta algul tehtud investeering oli esimene suurem uue laine rahapaigutus pärast pensionifondide riiklike piirangute lõdvendamist. LHV fondid finantseerisid tollal täies ulatuses ettevõtte ostu senistelt soomlastest omanikelt. Tegemist oli ja on siiani LHV fondide ühe suurima kohaliku investeeringuga. Investeeringu lõplik tootlus sõltub tagasimakse tähtajast, praeguseks on fondid antud laenult vahepeal möödunud kahe ja poole aasta eest intressi teeninud veidi enam kui 16%.

Euroopa võlakirjaturul ollakse keskpanga septembri istungi ootuses, mille raames soovivad investorid näha võlakirjade ostuprogrammi taaskäivitamist. Hinnatasemed turgudel on nii kõrged, et väga kõrge reitingu puhul õnnestub pankadel turgudelt ka kümneks aastaks raha laenata negatiivse intressiga. Töötame jätkuvalt mitmete Eesti ettevõtetega ja loodame peagi uusi investeeringuid just sellelt suunalt.

2019 juuli – Erakapitalifondi KJK Fund III uus investeering

Kristo Oidermaa, fondijuht

Juulis üleilmsel aktsiaturul märkimisväärseid kõikumisi ei toimunud, kuid jahtuva majanduskeskkonna taustal langetas USA föderaalreserv baasintressimäära 0,25 protsendipunkti võrra ning Euroopa Keskpank vihjas, et tulemas on uued rahapoliitika lõdvendamise meetmed.

Sellest hoolimata näitasid Euroopas enamiku riikide aktsiaturud negatiivset tootlust. Näiteks Saksamaa börsiindeks langes kuu jooksul 1,7% ja Soome börs -1,3%. Jaapani aktsiaturg aga tõusis kuuga kohalikus valuutas 1,2% ja eurodes mõõdetuna 2,6%. Baltikumi börsidest tegi parima tulemuse Vilniuse börs 4,3% tõusuga, suuresti tänu Apranga ja Šiauliu Bankase aktsiate kerkimisele vastavalt 12,1% ja 9,9%. Tallinna börs tegi juulis tagasihoidliku 1,0% tõusu ning Riia börsiindeks kasvas 1,7% võrra.

Pensionifondi L portfelli kuuluv erakapitalifond KJK Fund III tegi järjekordse spordivarustusega seotud investeeringu, soetades Leedu jalgrattaid tootva ettevõtte Baltik Vairas. Tegemist on Põhjamaade suurima tootjaga, mis suudab aastas valmistada kuni 500 000 jalgratast ning ekspordib neid 14 Euroopa riiki. Varasematest investeeringutest on KJK Fund III portfellis juba ka Eesti veespordivarustuse tootja Tahe Outdoors ning Sloveenia talvespordi toodete ettevõte Elan.

Võlakirjaportfellis oleme tähelepanu suunanud jätkuvalt kohalikele investeeringutele ja paar järgmist potentsiaalset tehingut on jõudmas läbirääkimiste lõpufaasi. Isegi väike rahapaigutus kohalikule turule tõotab hetkel pikemas plaanis oluliselt suuremat positiivset mõju fondi tulemusele kui väga suur investeering rahvusvahelistele turgudele.

Augusti alguse seisuga oli suuremate Euroopa ettevõtete võlakirjaturu keskmine oodatav tootlus kõigest 0,3% aastas. Naljaga pooleks võib muidugi öelda, et see on oluliselt parem kui valitsuse võlakirjades, kus nüüdseks isegi Saksa Liitvabariigi 30-aastane võlakiri on negatiivse oodatava tootlusega, kuid ratsionaalset investorit lohutab see vähe.

Võlakirjade hinnatõusule aitab kaasa pööre keskpankade rahapoliitikas, kui USAs langetati juuli lõpus esimest korda alates 2008. aastat intressimäära ja euroalas oodatakse keskpangalt samasugust sammu. Sellest tulenevalt jäid juulis poole kuni pooleteise protsendi ulatuses plusspoolele kõik olulisemad võlakirjaturud. Meie portfellis andsid taas vaieldamatult parima tulemuse juunis soetatud Soome kindlustuskontserni Sampo võlakirjad, mis kallinesid juulis veel 5% ja on nüüd mõne nädalaga toonud fondile ligi 12% kasumit.

Tänane euro peab teenima ka homseid huve
Andres Viisemann, LHV pensionifondide juht

Kõik maailma suurimad aktsiaturud jäid septembris väikesesse plussi. USA suurimaid ettevõtteid koondav S&P500 indeks kerkis eelmisel kuul eurodes mõõdetuna 2,5% ja Euroopa suurimate ettevõtete käekäiku hõlmav Stoxx 600 indeksi väärtus tõusis 3,6%.