LHV blogi
Rahatarkus

Pank annab nõu: suvekodu ostmiseks on käes õige aeg

22. mai 2024LHV

Turul valitsev olukord annab suvila ostmisest huvitatutele võimaluse rahulikult ringi vaadata ja endale soodsamatel tingimustel sobiv suvekodu välja valida.

Koroonaviiruse pandeemia tõi kaasa nõudluse hüppelise kasvu suvilate järele, kui selgus, et üha enam inimesi sai ja tahtis töötada kas osaliselt või täielikult kontorist eemal. Viimasel aastal on aga see trend ebakindluse tõttu majanduses mõnevõrra raugenud ning võrreldes möödunud kevadega on inimeste huvi suvilate vastu tagasihoidlikum. LHV jaepanganduse juhi Annika Goroško sõnul on inimesed muutunud lisakohustuste võtmisel ettevaatlikumaks, mis on jahenenud majanduses ootuspärane.

Väiksem konkurents annab aga neile, kellel siiski on võimekus laenu võtta ja keda kõnetab looduskaunisse kohta päris oma suvekodu soetamine, võimaluse rahulikus tempos ringi vaadata ja leida parim võimalik variant. ”Praegu on parim aeg suvekodu valimiseks, kuna suve lähenedes kasvab ka huviliste hulk, mistõttu tuleb hea vara pärast konkureerima hakata,“ sõnab Goroško.

Vaatamata hetkelisele madalseisule hakkavad eestlased Goroško sõnul oma elustiili poolest põhjanaabritele järele jõudma, kus maakodu omamine on pikka aega olnud populaarne, võimaldades pere ja sõpradega looduse keskel aega veeta ning isegi värsket toitu kasvatada. “Kindla tõuke maakodude võlusse andis mõistagi pandeemia ja tööandjate paindlikkus lubada inimestel teha kaugtööd. Teisalt on ka neid, kes on soetanud suvila investeerimise eesmärgil, sest üldiselt kinnisvarahinnad on ajas kasvanud,” märgib Goroško.

“Olenevalt asukohast on suvekodude hinnad keskmiselt vahemikus 50 000–75 000 eurot ning kohati isegi madalamad. Kinnisvaralaenu periood võib olla kuni 30 aastat, seega tuleb suvila laenu kuumakse üsna taskukohane. Näiteks 35 000–52 000-eurose laenusumma korral, kus omafinantseering on 30%, jääb kuumakse 30-aastase perioodi puhul 240–350 euro kanti,” selgitab Goroško.

Oma osa suvekodude populaarsuses mängivad ka tänapäeva moodsad moodulsuvilad, mis võluvad ostjaid madala hinna ning lihtsa ja kiire paigaldusega. Kuigi teisaldatav maja ei kvalifitseeru laenu tagatiseks, on võimalik võtta laenu olemasoleva kodu tagatisel, kui tagatise väärtus seda võimaldab.

Ka põhjalikku renoveerimist vajava suvila ostmise puhul saab laenu üheks tagatiseks seada juba olemasoleva kinnisvara. Näiteks kui suvila maksumus on 50 000 eurot ja remondiks on vaja 20 000 eurot, saab suvila ostmiseks ja remondiks pangast laenu võtta, kui lisatagatiseks on mõni muu kinnisvara. Sellisel juhul peaks nt olemasoleva korteri väärtus võimaldama võtta 70 000 eurot laenu.

Suvekodu või teine kodu?

LHV kodulaenude analüüsist selgub, et kuigi enamik laene väljastatakse endiselt Harjumaale ja Tartumaale, on maapiirkondadesse ja mujale Eestisse soetatavate kodude osakaal järjekindlalt tõusmas. “Viimasel ajal on märgata trendi rajada linnast välja oma teine kodu või suisa maale elama kolida. Väljastame üha enam kodulaene inimestele, kes ostavad linnast välja maja mõttega elada seal osa aastast või suisa sinna püsivalt elama asuda,” märgib Goroško.

Kui suvekodu saab pere jaoks teiseks koduks, on võimalik seda rahastada kodulaenuga. Kui aga tegu on ajutise elupaigaga, siis finantseeritakse seda eralaenuga, mille intress on küll mõnevõrra kõrgem, kuid muud tingimused sarnased eluasemelaenuga.

Ootused suvekodule

Lisaks sellele, kas suvekodust saab teine kodu või ajutine puhkekoht, peaks Goroško sõnul läbi mõtlema ootused suvekodule. “Kas otsitakse lihtsalt teist keskkonda koos kõigi mugavustega või soovitakse täielikku eraldatust? Viimase puhul tuleb veenduda, et vajalikud kommunikatsioonid, sealhulgas kanalisatsioon ja elektriühendus, oleksid olemas või on neid võimalik mõistlike kuludega välja ehitada. Samuti on oluline hinnata ka ligipääsuteid suvekodule: tasub uurida, kas talvel hooldab teid omavalitsus või tuleb endal teed lumevabana hoida,” jagab Goroško soovitusi.

Realistlik hinnang finantsvõimekusele

Vajaduste ja ootuste kaalumise kõrval nimetab Goroško olulise aspektina reaalse finantsvõimekuse hindamist. Inimesed on oma tänasest finantsvõimekusest vägagi teadlikud ning oskavad arvestada ka ajas muutuvate intressimäärade kõikumisega,” toob ta välja positiivse külje. Ta rõhutab, et enne laenu võtmist on oluline teha pere eelarves põhjalikud arvutused ja analüüsida oma finantsseisu. Selleks on abiks laenukalkulaatorid, mis aitavad hinnata kuumakseid, arvestades praegust 3,9-protsendilist euribori taset, mis võib sel aastal langeda. Paljud pangad otsivad aktiivselt kliente, seega tasub alati uurida, kas on võimalik oma olemasolev laen refinantseerida teise panka, kus on paremad tingimused.

Suvila või teise kodu soetamine on suur samm, mis pakub perele võimalust veeta kvaliteetaega looduses eemal linnakärast, mis on hea meie füüsilisele ja vaimsele tervisele.