LHV blogi
Rahatarkus/Pangandus/Majandus

Millised on võimalused kodu ostmisel omafinantseeringut vähendada?

15. juuni 2023LHV

Kes varem kodulaenu taotlemisega kokku puutunud, teab, et tavaliselt tuleb lisaks laenurahale omast taskust välja käia ka osa ostuks vajalikust summast ehk omafinantseering. Selline nõue võib paljude jaoks kodu omamise unistuse täitumise aastateks edasi lükata. Tasub aga teada, et KredExi käenduse abil on võimalik sissemakse summat vähendada, mõningatel juhtudel isegi viie protsendini.

Kodulaenu saamiseks on tavaliselt vajalik omafinantseering vähemalt 15–20 protsenti. Keskmise 2-toalise Tallinna korteri puhul hinnaga 110 000 eurot teeb see 16 500–22 000 eurot, mille kokku kogumine on paljude inimeste jaoks suur väljakutse, eriti paljulapselistele peredele ja noortele.

LHV eraisikute finantseerimise osakonna juhi Catlin Vatseli sõnul on endiselt inimesi, kes ei ole teadlikud võimalusest taotleda laenu KredExi käendusel, mis võimaldab olulistel sihtrühmadele oma kodu soetamise soodustamiseks omafinantseeringut vähendada 10 protsendini. Paljulapseliste perede puhul isegi viie protsendini. “Hiljuti muutis KredEx ka tingimusi, et teha kodu soetamine maapiirkondadesse ja lasterikastele peredele varasemast lihtsamaks. Möödunud aastal võeti LHV-s viiendik laenudest KredExi käenduse abi kasutades. KredEx annab laenule garantii, kuni laenu põhiosa on käenduse summa võrra vähenenud ehk tagasi makstud,“ ütles Vatsel.

Kredexi tuge saavad eluasemelaenu taotlemisel kasutada erinevad sihtrühmad: noored pered, noored spetsialistid, energiatõhusa kodu ostjad (või rekonstrueerijad), lasterikkad pered ja Kaitseväe või Kaitseliidu veteranid. „LHV kodulaenu võtnud kliendid on kõige enam kasutanud noortele spetsialistidele mõeldud käendust: 58% kõigist Kredexi toega lepingutest. Toetusmeetmed on kasutusele võtnud ka noored pered (19% Kredexiga lepingutest) ja need, kes soetavad energiatõhusa eluaseme (17%),“ täpsustas Vatsel.

Kodulaenu võttes tasub igal juhul ennast toetusmeetmetega kurssi viia, kuna on võimalik, et nii mõnigi pere liigitub mõne olulise sihtrühma alla. Näiteks nooreks spetsialistiks kvalifitseeruvad kuni 35-aastased, kes on omandanud hariduse ja läbinud töökohal katseaja. Noore pere moodustavad kuni 35-aastased vanemad, kellel on vähemalt üks kuni 16-aastane laps või ka 40-aastased vanemad, kelle peres on kasvamas vähemalt kaks kuni 16-aastast last.

Kui noortele peredele ja noortele spetsialistidele mõeldud käendusi kasutatakse pigem esimese kodu ostuks, mille puhul keskmised laenusummad jäävad vastavalt 107 000 ja 117 000 euro juurde, siis energiatõhusa kodu käendusega võetud laenud paistavad Vatseli sõnul silma suuremate laenusummadega ehk keskmine on nende puhul 210 000 eurot.

„Selle meetmega toetab Kredex kodude ostmist, millel on A-, B- või C-klassi energiamärgis. Selline kodu vähendab reeglina igakuiseid kulusid ning on ka hiljem väärtuslikum vara, mida müüa. Kui inimene soovib osta näiteks uusarenduses B-märgisega korteri, tal on kõrgharidus, siis on võimalik KredExi abiga taotleda laenu ning sissemakseks piisab 10 protsendist,” selgitas Vatsel, lisades, et kaasnevad vaid ühekordsed lepingutasud, mis moodustavad kolm protsenti käenduse summast.

KredEx käendab ainult oma kodu ostmist ning laenuga soetatud kodu välja üürida ei ole lubatud. Laenu intressimäär sõltub erinevatest teguritest nagu sissemakse suurus, taotlejate arv, vanus, haridustase ning varasem maksekäitumine.

Läbi KredExi saavad lasterikkad pered vaid viieprotsendilise omafinantseeringuga parandada oma elamistingimusi: võimalik on laenu toel osta, ehitada, laiendada või renoveerida olemasolev kodu ning tänapäevastada sealset kütte-, elektri-, gaasi-, vee- ja kanalisatsioonisüsteemi.

KredExi käenduse kasutamiseks tuleb esitada pangale tõend mõnda toetatud sihtrühma kuulumise kohta ning seda saab soovi korral teha ka elektroonilisel juhul. Lisainfo on saadaval Kredexi kodulehel.