LHV blogi
Pangandus/Investor

Millega arvestada, kui tahad lapsele kooli lõpuks aktsiaid kinkida?

10. juuni 2024LHV

Üldise investeerimisbuumi taustal on üheks viimastel aastatel levinud trendiks saanud ka väärtpaberite või investeerimisraha kinkimine. Anname nõu, mida arvesse võtta, kui soovid lapsele näiteks kooli lõpetamiseks aktsiaid kinkida.

Kui endal esimesed sammud raha kasvatamise teekonnal astutud, innustatakse sageli ka teisi sama tegema. Võimalusi selleks on erinevaid: kinkida rahatarkuse- või investeerimisteemaline raamat, avada lapsele Kasvukonto koos esimese sissemaksega, kinkida väärtpabereid või raha nende ostuks.

Enim kasutatakse meie kogemusel võimalust kinkida lapsele Kasvukonto või püsikorraldus tema Kasvukontole. See on hea võimalus pikaajaliseks kogumiseks väikeste summade kaupa, aidates kujundada investeerimisharjumust ning koguda lapse iseseisva elu alustamise jaoks.

Kui laps ei ole veel LHV klient, tuleks talle esmalt konto avada. Seda saab teha väga lihtsasti LHV mobiiliäpis või internetipangas. Seejärel saab lapse kontol sõlmida investeerimisteenuste lepingu ja Kasvukonto lepingu. LHV kodulehelt saab kingituse üleandmiseks välja printida ka Kasvukonto tunnistuse.

Kui vanust piisavalt, saab fondid valida koos lapsega ja arutada, kas tulevikku võiks olla näiteks elektriautodel, jätkusuutliku fookuse võtnud ettevõtetel, tervishoiuteenuste arendajatel või kuulub tulevik hoopis robotitele ning vastavalt sellele ka Kasvukonto fondid valida.

Kui aga on soov aktsiaid kinkida, on selleks kõige mõistlikum viis kinkida raha ja paluda või isegi aidata seejärel kingi saajal aktsiaid osta. Kingikotti võib pista LHV lehelt alla laaditud tunnistuse. Kellegi teise nimel aktsiaid osta pole võimalik, kui konto omanik pole selleks vastavat volitust teinud.

Kui soovid kinkida väärtpabereid oma alaealisele lapsele, siis loe täpsemalt kodulehelt. Lapsevanemana saad teha väärtpaberite ostmise tehingud oma alaealise lapse kontol ise ära. Kui kinkija on lapse vanaema, vanaisa või lähisugulane, siis nemad ise alaealisele lapsele väärtpabereid osta ei saa. Nemad saavad kanda raha lapsevanema kontole ja tema teeb lapse kontol soovitud väärtpaberitehingud.

Kes väga soovib, saab küll aktsiad ise osta ja need kingitusena makseta väärtpaberikandena (vt juhendit) saajale kanda. Siinjuures tuleb aga arvestada, et kuna kingi saaja pole ise ühtegi kulutust nende omandamiseks teinud, peab ta aktsiate müügi korral kogu müügisumma pealt tulumaksu maksma. Kui aga aktsiad on enda ostetud (kasvõi kingitud raha eest), tuleb tulumaksu maksta ainult kasumi osalt. Lisaks kaob aktsiaid kandes ära ka üllatusmoment, sest kingi saaja peab ise aktsiate vastu võtmise tehingu tegema.