LHV blogi
Foto: LHV eraisikute finantseerimise osakonna juhi Catlin Vatseli sõnul on kõige olulisem, et ostetav vara vastaks tegelikele vajadustele ja võimetele.
Rahatarkus/Pangandus/Majandus

Eksperdid annavad nõu: kas kodu ostuga tasub oodata või kiirustada?

20. jaanuar 2022LHV

„Need, kes aasta tagasi uurisid küll oma laenuvõimaluste kohta, ent otsustasid turu jahenemist oodata, ütlevad täna lepinguid sõlmides, et oleks pidanud ikka aasta tagasi ka tehingu tegema,“ ütleb LHV eraisikute finantseerimise juht Catlin Vatsel. Mida soovitavad eksperdid praegu?

Vaatamata ühiskonnas valitsevale ebakindlusele ja heitlikule ajale on kinnisvaraturul käinud viimastel aastatel pöörane andmine. Maa-ameti statistika kohaselt tehti 2021. aastal korterite ja majadega 25% rohkem tehinguid kui aasta varem. Ka krunte läks kaubaks lausa 55% enam kui 2020. aastal.

Suur nõudlus ja ehitushindade kallinemine on mõistagi kergitanud ka kinnisvarahindu märgatavalt. Korterite ruutmeetri hind kasvas aastaga umbes 11%, mis tähendab, et näiteks 50m2 korteri eest tuleb täna välja käia ligi 12 000 eurot enam kui aasta tagasi, tihtilugu rohkemgi. See on pannud koduhuvilised küsima: mida teha, kas osta enne, kui hinnad veelgi kerkivad või oodata langust?

LHV majandusanalüütiku Kristo Aabi sõnul võib nõudluse vähenedes ees oodata küll hinnakasvu pidurdumine, kuid hinnalangust pole paista. „Kinnisvaraturu tervise hindamisel on üheks parimaks mõõdikuks ruutmeetri hinna ja keskmise sissetuleku omavaheline suhe. Kui eelmise buumi tipus 2007. aastal tuli ühe korteri ruutmeetri eest välja käia 1,8-kordne kuupalk, siis täna on see kordaja sisuliselt 1. Nõudlus püsib väga kõrge ja kui mingit välist negatiivset üllatust ei saabu, on pigem loogiline, et kinnisvara kallimine jätkub.

Ka LHV eraisikute finantseerimise juht Catlin Vatsel kinnitab erakordset nõudlust. „Märkimisväärne osa kinnisvarast leiab endale ostja juba enne, kui see müügiportaali üles pannakse. Ostuhuvilisi on väga palju ja head vara aetakse tikutulega taga. Seetõttu hindavad kliendid eriti kiiret teenindust ja see on olnud ka meie prioriteet. Oleme lubanud, et saadame esimese laenupakkumise juba 24 tunni jooksul ja peame sellest ka kinni. Kui vaja, pingutame ka topelt,“ lubab ta.

Aga kas praegu on ikkagi õige aeg kodu ostmiseks? „Oma kodu soetamiseks on alati hea aeg. Kõige tähtsam on, et otsus oleks põhjalikult läbi kaalutud ja tunne õige. Rutakalt otsustades on oht maksta liiga suur summa kinnisvara eest, mis hiljem selgub, et polegi kõige sobivam,“ selgitab Vatsel.

Ta paneb südamele, et kodu ostmine on üks tähtsamaid otsuseid ning seega tuleks põhjalikult oma võimalusi ja tegelikke vajadusi kaaluda. „Laenukohustused peaksid moodustama maksimaalselt 50% sissetulekutest, soovituslikult isegi kuni 45%, et jääks üle nii igapäevakulutusteks kui ka ootamatusteks. Kodulaenu kuumakse võiks enda jaoks arvutada ka intressiga 6%, et olla valmis ka võimalikuks euribori tõusuks laenuperioodi jooksul. Samuti on kasulik, kui laenu võetakse koos kaastaotlejaga – see tagab paremad tingimused, sest kahepeale on sissetulekud suuremad ja riskid väiksemad ehk panga silmis ollakse tugevam klient,“ soovitab Vatsel.

„Kokkuvõttes on parim soovitus olla kannatlik, leida päriselt endale sobiv kinnisvara ning hinnata oma tegelikke võimeid ja vajadusi. Nii saad olla kindel, et teed hea otsuse. Meie ülesandeks jääb olla nõuandjaks ja pakkuda lahendusi, et koos jõuda parima võimaliku lõpptulemuseni.“

Vaata lisaks