II sammas

LHV Pensionifond XL
Aktiivne juhtimine • Agressiivne strateegia
10%
-10%
10%
10 aasta netotootlus
3
1
7
Riskiklass
29,70%
0%
100%
Investeerib Eestisse
35093
Investorite arv

Sobib kui

  • sul on pensionini jäänud üle 15 aasta,
  • oled valmis riskima keskmisest rohkem,
  • sa soovid kasvatada pensioniks kogutud raha pika aja jooksul.
Selle fondiga on seotud tehing, mis jõustub
Vaata pooleliolevaid tehinguid
Minu portfellis
~
Sissemaksed suunduvad siia
Osakute kogus
Soetushind
Osaku NAV
Kasum/kahjum
Kasum/kahjum
Väärtus kokku

Strateegia
Fond eelistab vara investeerimisel välismaiseid turge, likviidsemaid ja reguleeritud turul kaubeldavaid instrumente. Fondi vara võib kogu ulatuses investeerida aktsiatesse, aktsiafondidesse ja muudesse aktsiatega sarnastesse instrumentidesse. Fondil on lubatud kuni 10% ulatuses fondi vara väärtusest võtta laenu. Fondi pikaajaliselt eelistatuim varaklass on avalikud aktsiainvesteeringud.

Tootlus
Algusest
...
Jooksev aasta
...
Jooksev kuu
...
...
Fondi tootlus on esitatud puhastootlusena, millest on maha arvestatud kõik tasud.

Suurimad investeeringud

Andmed on toodud 31.10.2019 seisuga

Suurimad investeeringud
Luminor 1.5% 18/10/213,51%
EfTEN Kinnisvarafond3,23%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/272,83%
East Capital Baltic Property Fund III2,49%
France Government 2.25% 25/10/222,47%
East Capital Baltic Property Fund II2,29%
Berkshire Hathaway 0.25% 17/01/212,15%
BNP Paribas 0.75% 11/11/222,04%
Allianz 07/12/201,99%
JP Morgan Chase And Co 27/01/201,89%

Suurimad Eesti investeeringud

Suurimad Eesti investeeringud
Luminor 1.5% 18/10/213,51%
EfTEN Kinnisvarafond3,23%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/272,83%

Varaklassid

Andmed on toodud 31.10.2019 seisuga.

Fondi info

Fondi info
Fondi maht (seisuga 31.10.2019)191 657 007,41 €
FondivalitsejaAS LHV Varahaldus
Omaosalus fondis500 000 osakut
Depootasu määr0,0576% (maksab LHV)
DepositooriumAS SEB Pank

Sisenemistasu: 0%

Väljumistasu: 0%

Valitsemistasu: 0,72%

Edukustasu: 20% aastas mis tahes tootlusest, mille fond saavutab üle Eesti sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise kumulatiivse kasvu alates 31.08.2019.

Jooksvad tasud (sh valitsemistasu): 1,62%

Jooksvad tasud on esitatud viimase kalendriaasta, s.o 2018. a, kulude põhjal. Jooksvate tasude suurus võib aastati varieeruda.

2019 november – Coop Pank kaasas investoritelt raha

Kristo Oidermaa, fondijuht

Nagu oktoober nii kulges ka november maailma aktsiaturgudel küllalt rahulikult ja valdavalt oli riikide börsiindeksite tootlus positiivne.

Üleilmne aktsiaturuindeks MSCI World kerkis kuu jooksul koguni 4% võrra ja tõusu vedas suuresti USA. Jaapani börsiindeksi tulemus oli mõnevõrra tagasihoidlikum, kerkides kohalikus valuutas 1,6% ja eurodes mõõdetuna 1,5%.

Euroala 50 suurimat börsiettevõtet koondava indeksi Euro Stoxx 50 tootlus oli novembris 2,8% ning parima tulemuse saavutasid Prantsusmaa ja Saksamaa aktsiaturg vastavalt 3,1% ja 2,9% tootlusega. Ka Baltimaade aktsiaturgude tootlus oli novembris positiivne, parima tulemuse andis Riia börsiindeks 1,9% tõusuga. Vilniuse börsi tootluseks kujunes 1,1% ja Tallinna börs tõusis 0,9% võrra.

Üleilmne arenevate turgude aktsiaindeks aga langes kohalikus valuutas mõõdetuna 0,2% ja seejuures olid nõrgimad Ladina-Ameerika riigid.

Novembris toimus Tallinna börsil Coop Panga aktsiate esmane avalik pakkumine, milles osalesid ka LHV pensionifondid. Aktsia hinnaks kujunes 1,15 eurot ja pank kaasas uutelt investoritelt 31,3 miljonit eurot, mis on mõnevõrra vähem kui soovitud 37 miljonit eurot. Siiski suurenes Coopi aktsionäride ring kokku rohkem kui 10 000 jaeinvestori võrra. Aktsiate esimene kauplemispäev Tallinna börsil oli 10. detsember.

Šiaulių bankas teatas, et kutsub enne tähtaega tagasi 2017. aastal LHV fondidele emiteeritud võlakirjad.

Euroopas jäid peamised võlakirjaturud kolmandat järjestikust kuud miinuspoolele. Töötame endiselt selle nimel, et paigutada väikse tootlusega suurte turgude asemel raha kohalikesse projektidesse.

2019 oktoober – Livonia Partners ostis klaasitootja

Kristo Oidermaa, fondijuht

Oktoober kulges maailma aktsiaturgudel küllalt rahulikult ja börsiindeksite tootlus oli valdavalt positiivne. Euroala 50 suurimat börsiettevõtet koondava Eurostoxx 50 indeksi tootluseks kujunes +1,1%. Hea tulemuse tegid oktoobris nii Saksamaa börs 3,5% tõusuga kui ka Rootsi börs 5,2% tootlusega. Suurbritannia aktsiaturu indeks seevastu langes Brexitiga seotud pingete tõttu 2,2%.

Jaapani börsi tulemus oli kohalikus valuutas tugev 5,4%, kuid jäi eurodes 3,2% juurde. Üleilmne arenevate turgude indeks tõusis kuuga 4,1% – selle taga olid mitme Aasia ja Ladina-Ameerika riigi head tulemused. Baltimaades oli parima tootlusega Vilniuse börs, mis tõusis 1,6%, ja ka Tallinna börs kerkis oktoobris 1,5% võrra. Riia börs pidi siiski leppima 0,3% langusega.

Pensionifondi XL portfelli kuuluv erakapitalifond Livonia Partners tegi taas uue investeeringu, ostes klaasi tootva ja töötleva Eesti ettevõtte Klaasimeister AS-i. Ettevõtte kliendid on klaasfassaadide paigaldajad ning vaheseinte ja piirete tootjad Põhjamaades ja Baltikumis. See on tänavu Livonia teine ülevõtutehing, aasta alguses soetati nimelt aknatootja Fenestra.

Võlakirjaportfellis viisime lõpule eelmises kuuülevaates mainitud Ekspress Grupi väärtpaberite soetamise emissioonist. Kõik võlakirjad väljastati LHV fondidele. Võlakirjad kannavad aastas 6% intressi, lunastatakse kaheksa aasta pärast ja neile on lisatagatise andnud ettevõtte suuraktsionär. Ettevõte kasutab emissiooniga kaasatud vahendeid laienemiseks.

Välismaistest investeeringutest väärib oktoobrikuus taas äramärkimist Danske allutatud pikaajaliste võlakirjade hinnatõus. Kuigi Taani pangale määratavad trahvid ja karistused pole veel kaugeltki selged, hakkab investorite usaldus taastuma – meie portfelli kuuluvad kaks Danske võlakirja on sellel aastal pakkunud tootlust 24–25%. Kõik peamised Euroopa võlakirjaturud jäid samal ajal miinuspoolele, langedes keskmiselt veidi vähem kui protsendi. Töötame kohalike emitentidega ja näeme investeerimisvõimalusi endiselt pigem siin.

2019 september – Aktsiaturgudel valitses septembris positiivne meeleolu

Kristo Oidermaa, fondijuht

September kujunes üleilmsetel aktsiaturgudel valdavalt positiivse tootlusega kuuks ning tõusid nii arenenud kui arenevate riikide börsid. Euroala 50 suurimat börsiettevõtet hõlmav indeks kerkis kuu jooksul 4,3% ning seejuures olid suurimate tõusjate seas näiteks Soome ja Saksamaa börsiindeksid vastavalt 4,9% ja 4,1% tootlustega. Jaapani aktsiaturu indeks näitas kohalikus valuutas 5,1% tootlust ja eurodes jäi tulemuseks 4,1% tõus. Ka MSCI arenevate turgude indeks tegi hea tulemuse, tõustes eurodes 2,5% ning sealhulgas näitas positiivset 3,3% suurust tootlust ka juba mõnda aega nõrk olnud Ladina-Ameerika. Baltimaade börsiindeksid liikusid septembris küllaltki vähe: Vilniuse ja Riia aktsiaturud tõusid vastavalt 0,3% ja 0,6% ning Tallinna börsi tootluseks kujunes –0,9%.

Pensionifondi XL portfelli kuuluv riskikapitalifond Tera Ventures oli juhtiv investor Eesti-USA ettevõtte Snackable teises investeerimisringis. Snackable arendab tehisintellektil põhinevat audiosisu otsingumootorit ning on alates 2018. aastast kaasanud kokku 2,3 miljonit USA dollarit investeeringuid. Uut raha kasutab ettevõte arendustiimi laiendamiseks Eestis ning rahvusvahelistele turgudele sisenemiseks.

Võlakirjaportfellis müüsime taas Tsehhi, Leedu, Läti ja Rumeenia valitsuse võlakirju, mis on senimaani andnud küll hea tootluse, kuid kus nüüdse kõrge hinna pealt on lõpuni hoidmisel kasum minimaalne või isegi negatiivne.

Võlakirjaportfellis jõudsime oktoobri algul kokkuleppele Ekspress Grupiga, mille kohaselt laenab ettevõte võlakirjadega fondist raha oma laienemisplaanide finantseerimiseks. Kaheksa-aastastele võlakirjadele on lisatagatise andnud ettevõtte suuraktsionär ja võlakirjad kannavad intressi 6% aastas. Näeme kohalike ettevõtete üha kasvavat huvi kaasata kapitali pensionifondidelt ja mõnede järgmiste emitentidega on läbirääkimised võlakirja vormis investeeringu tegemiseks jõudmas lõppfaasi.

Euroopas jäid peamised võlakirjaturud septembris kergelt miinuspoolele. Turgude kõrget hinnataset arvestades töötame jätkuvalt selle nimel, et Euroopa börsidel kõrge hinnaga võlakirju müüa ja saadud vahendid investeerida kohalikesse ettevõtetesse.

Ehitades üles mitmekesisemat investeeringute portfelli
Andres Viisemann, LHV pensionifondide juht

Aktsiaturud on pakkunud tänavu üle ootuste head tootlust ning USA suurimaid ettevõtteid jälgiv S&P 500 indeks saavutas novembris järjekordse rekordtaseme. Indeks on aasta algusest alates tõusnud 25% ja toetab sellega üleilmse aktsiaturu ligikaudu 22% põrget eelmise aasta neljanda kvartali korrektsiooni järel.