Liigu edasi põhisisu juurde

LHV ei toeta Internet Exploreri kasutamist, et kaitsta sind viiruste, pettuste ja teiste ohtude eest. Võid meie veebilehte Internet Exploreriga edasi kasutada, kuid palun arvesta, et kõik ei pruugi ootuspäraselt töötada. Palun kasuta internetipanka sisenemiseks ühte neist tasuta veebilehitsejatest: Chrome, Firefox või Edge.

LHV Pensionifond XL

10%
-10%
10%
10 aasta netotootlus
4
1
7
Riskiklass
20,44%
0%
100%
Investeerib Eestisse
25928
Investorite arv

Sobib kui

  • oled valmis riskima keskmisest rohkem,
  • sa soovid kasvatada pensioniks kogutud raha pika aja jooksul.
Selle fondiga on seotud tehing, mis jõustub
Vaata pooleliolevaid tehinguid
Minu portfellis
~
Sissemaksed suunduvad siia
Osakute kogus
Soetushind
Osaku NAV
Kasum/kahjum
Kasum/kahjum
Väärtus kokku

Suurema aktsiaosakaaluga XL

  • XL on LHV kõige äkilisem aktiivselt juhitud pensionifond. See tähendab, et XL investeerib aktsiaturgudele rohkem kui ükski teine LHV aktiivne fond.
  • Kuigi XL tohib paigutada aktsiaturgudele kõik oma varad, eelistame hajutada fondi investeeringuid mitme varaklassi – kinnisvara, erakapitalifondide ja börsiväliste võlakirjade – vahel.
  • XL on juhitud aktiivselt, tänu millele on riskid juhitud ja koguja raha hoitud. Meie investeerimistiim teeb otsuseid põhjaliku analüüsi tulemusena ja majandusolukorrast lähtudes.
...

Kristo Oidermaa

LHV fondijuht

„Fondi XL aktsiaportfelli kokkupanemisele oleme lähenenud temaatiliselt ja valinud välja sektorid, mis on alati pakkunud kiire inflatsiooni ajal head tootlust.“

Turu ülevaade

Suurimad investeeringud

Andmed on toodud 31.08.2024 seisuga

Suurimad investeeringud
ZKB Gold ETF4,18%
France Treasury Bill 30/10/20243,83%
Eesti Energia perpetual NC5.253,72%
iShares Gold Producers UCITS ETF3,64%
Axcel VI3,47%
AMUNDI EURO STOXX BANKS UCITS ETF3,34%
France Treasury Bill 25/11/20243,05%
Agnico Eagle Mines2,16%
Investindustrial VII L.P.2,07%
Barrick Gold Corp2,01%

Suurimad Eesti investeeringud

Suurimad Eesti investeeringud
Eesti Energia perpetual NC5.253,72%
East Capital Baltic Property Fund III1,99%
Luminor 7.75% 08/06/20271,48%

Varaklassid

Andmed on toodud 31.08.2024 seisuga.

Fondi info

Fondi info
Fondi maht (seisuga 31.08.2024)262 841 129,67 €
FondivalitsejaLHV Varahaldus
Omaosalus fondis530 000 osakut
Depootasu määr0.0427% (maksab LHV)
DepositooriumAS SEB Pank

Sisenemistasu: 0%

Väljumistasu: 0%

Valitsemistasu: 0,6120%

Edukustasu: Edukustasu on 20% fondi tootluse ja võrdlusindeksi positiivsest vahest ning maksimaalselt 2% aastas fondimahust. Edukustasu 2021. a 0,28%.

Jooksvad tasud (sh valitsemistasu): 1,22%

Jooksvate tasude näitaja on hinnanguline, baseerudes kehtival valitsemistasul ning kõigi teiste arvestusse minevate kulude 2023. aasta tasemel. Jooksvate tasude suurus võib aastati varieeruda.

August 2024: August andis häid ostuvõimalusi

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Augustikuu oli turgudele päris volatiilne. Pärast langust kuu alguses taastus S&P 500 indeks ja lõpetas kuu dollarites mõõdetuna 2,3% tõusuga. Euroopa Euro Stoxx 50 lõpetas augusti eurodes mõõdetuna 1,8% tõusuga. Arenevate turgude indeks tõusis kuu jooksul dollarites 1,4% ja sealne suurim panustaja Hiina 1%. Baltikumi OMX Baltic Benchmarki indeks odavnes augustis eurodes mõõdetuna 2,7%.

Turukorrektuur kuu alguses tõi meile häid ostuvõimalusi. Uutest investeeringutest lisasime portfelli sellised Rootsi ettevõtted nagu Atlas Copco, Saab, Indutrade ja Nibe Industrier. Ostsime ka Ameerika Ühendriikide ehitusseadmete rendi ettevõtte United Rentals ja American Industrial Renaissance ETF-i. Lisaks suurendasime osalust Soome ettevõttes Metso ja VanEck Oil Services ETF-is.

Möödunud kuul andsid fondi aktsiaportfelli suurima panuse kullaga seotud positsioonid, mis kallinesid 4–8%, Euroopa pankade indeks, mis tõusis 3,4%, ja õhksoojuspumpade tootja Nibe Industrier, mis kogus väärtust ligikaudu 19%. Kõige kehvema tootlusega olid energia ja hõbedaga seotud investeeringud, mis odavnesid vastavalt 15–20% ja 11%. Näeme endiselt häid võimalusi toormesektoris, seda tänu struktuursele alapakkumisele ja kaitsele, mida sektor pakub praeguses ebakindlas geopoliitilises keskkonnas.

Augustis müüsid LHV pensionifondid osaluse metsafondis Birdeye Timber Fund 1 ja selle tulemusena laekus meile 8,4 miljonit eurot. Investeeringu kestuseks kujunes 10 aastat, mille jooksul panustasime Eesti metsamaa arengusse ja metsaportfelli haldamisse. Metsamaa kui varaklass põhineb reaalvaral. See on vähem volatiilne kui sellised traditsioonilised investeeringud nagu aktsiad ja võlakirjad.

Meie suvine suurinvesteering, Eesti Energia allutatud võlakirjad on alustanud oma börsielu igati tugevate tulemusega, tuues fondile augusti lõpuks ligikaudu 3% tootluse. Seejuures on märkimisväärse osa sellest andnud intressimäärade üleüldine langus Euroopas (meeldetuletus: intresside alandamise järel tõusevad enamiku võlakirjade hinnad automaatselt). Kui ettevõtte tulemused paranevad, võib oodata hinnakasvu ka selle arvelt. Kõige krooniks koguneb fondile vahepealsel ajal intress tempoga 7,875% aastas.

Juuli 2024: tegime uue suure investeeringu

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Juuli oli börsidel üsna volatiilne kuu. Kui suuresti tehnoloogiaaktsiaid esindav S&P 500 indeks oli kuu jooksul langenud ja lõpetas dollarites mõõdetuna 1,1% tootlusega, siis palju positiivsem oli juuli Dow Jonesi indeksile, mis kajastab tööstussektori vanu ettevõtteid: indeksi kuu tootlus oli 4,4%.

Euroopa Euro Stoxx 50 jaoks möödus juulikuu valdavalt muutusteta ja indeksi väärtus vähenes eurodes 0,3%. Arenevate turgude indeks püsis kokkuvõttes samuti muutusteta. Negatiivselt mõjutas indeksit Hiina, mis langes dollarites mõõdetuna 2,2%, ning positiivselt peamiselt India ja Indoneesia, mis kallinesid vastavalt 3,9% ja 3,5%. Baltikumi OMX Baltic Benchmarki indeksi väärtus suurenes kuu vältel eurodes ligikaudu 1%.

Kuu jooksul ei teinud me aktsiaportfellis suuremaid tehinguid. Tootlust kasvatasid kõige rohkem meie väärismetallidega seotud positsioonid, mis kallinesid 2,5…18%. Kõige negatiivsema panuse andsid juulis tootlusesse energiametallidega seotud investeeringud, odavnedes 4…6%. Ka üks meie puidutööstuse positsioon kaotas ligikaudu 10% väärtust, sest avalikustatud kvartalitulemused jäid investorite ootustele alla.

Tänu struktuursele alapakkumisele ja kaitsele, mida toormesektor pakub praeguses ebakindlas geopoliitilises keskkonnas, näeme endiselt häid võimalusi just selles sektoris.

Juulis teatas Baltikumi suurim erakapitalifond BaltCap, et ostis Belgia tehnoloogiafirmalt Unifiedpost Group ära äritarkvara platvormid FitekIN ja ONEA. Kuna FitekIN on kuulunud BaltCapile ka varem, tunneb BaltCap seda ettevõtet juba pikemat aega. FitekIN ja ONEA pakuvad äriklientidele automatiseerimis- ja digiteerimislahendusi arvete haldamiseks ja kinnitamiseks. Mõlemad tegutsevad 13 riigis üle Euroopa ja tulevikus on plaanis laieneda ka teistele turgudele.

Fondi võlakirjaportfellis on värske suur investeering, sest me märkisime Eesti Energia uusi võlakirju. Väärtpaberi aastane intressimakse on 7,875% ja tõenäoliselt maksab Eesti Energia laenu tagasi ligilähedaselt viie aasta pärast. Lisaks pangalaenudele kaasas ettevõte raha võlakirjade vormis selleks, et lõpetada mahuka investeeringuplaani elluviimine. Kapitali nõudvad ehitustööd on käsil nii taastuvenergia, võrguteenuste kui ka kütuse ärisuunas. Võlakiri on kaubeldav rahvusvahelisel turul ja see loob lisavõimaluse teenida kasu ka võimalikust hinnatõusust.

Teises suunas liikus raha fondi võlakirjaportfellis siis, kui kohalik kinnisvarafond Baltic Horizon tegi oma võlakirja lühemas osas viimase tagasimakse. Võlakirja ligemale 12% aastaintressile lisandusid lühema osa tagasimaksetel varase lunastuse tasud.

Juuni 2024: alustasime Marati maja rekonstrueerimist

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Juuni oli USA börsile hea kuu, sest S&P 500 indeks tõusis dollarites mõõdetuna 3,5%. Euroopa Euro Stoxx 50 indeks seevastu odavnes kuu jooksul eurodes 1,7%. Näitajat tõmbas allapoole peamiselt Prantsusmaa, kus turud reageerisid parlamendivalimiste ootuses negatiivselt.

Arenevad turud tõusid juunis dollarites 3,6%, tõusu vedasid eest Aasia riigid Taiwan, India ja Lõuna-Korea. Negatiivselt mõjutasid turgu Ladina-Ameerika ja Hiina. Baltikumi OMX Baltic Benchmarki indeks odavnes kuu jooksul eurodes ligikaudu 2%.

Kuu jooksul aktsiaportfellides suuremaid tehinguid ei tehtud. Kõige rohkem aitas portfellide tootlust suurendada meie suurim positsioon füüsiline kuld, mis kallines juunis 1,3%. Kõige negatiivsemalt mõjutasid portfelle energiametallidega seotud investeeringud, mis odavnesid 4…7%, samuti Euroopa pangad, mis kaotasid väärtust 6,7%. Tänu struktuursele alapakkumisele ja kaitsele, mida sektor pakub ebakindlas geopoliitilises keskkonnas, näeme endiselt häid võimalusi toormesektoris.

LHV pensionifondid hakkavad rekonstrueerima Tallinnas Tartu maanteel asuvat vana Marati trikotaaživabriku hoonet, praeguse nimega Valget maja. Aastal 2020 omandatud hoonele on plaanis ehitada juurde ka kaks lisakorrust. Praegu on Valges majas peamiselt büroopinnad, pärast ehitustöid lisanduvad kaubandus-, toitlustus-, teenindus- ja laopinnad. Lisaks saavutab hoone A-energiaklassi ja kavas on taotleda jätkusuutliku kinnisvara BREEAM-i sertifikaat Excellenti tasemega.

Mai 2024: investeerisime põllumajandusettevõtetesse

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Vastupidiselt ütlusele „Sell in May and go away“ oli mai arenenud turgudele hea kuu. Ameerika Ühendriikide S&P 500 indeks tõusis kuuga dollarites mõõdetuna 4,8% ja Euroopa Euro Stoxx 50 tõusis eurodes 2,1%. Arenevad turud lõpetasid kuu kokkuvõttes muutusteta.

Hiina näitas dollarites mõõdetuna positiivset kasvu 2,1%, mis oli hea vaheldus juba ligi aasta aega selle riigi ümber valitsenud viletsale meeleolule. Arenevatest turgudest olid kõige negatiivsema tootlusega Indoneesia ja Brasiilia, mis langesid maikuus dollarites mõõdetuna vastavalt 7,4% ja 5,9%. Baltikumi OMX Baltic Benchmarki indeks odavnes kuu jooksul eurodes ligikaudu 0,6%.

Kuu jooksul ostsime portfellidesse põllumajandusettevõtteid Mosaic ja Nutrien, panustades põllumajandussaaduste kasvavatele hindadele. Mai jooksul tõid aktsiapositsioonidest kõige rohkem tootlust Euroopa pankade indeks ja kullakaevandusettevõte Agnico Eagle Mines, tõustes vahemikus 5…7%. Kõige kehvemaid tulemusi tõid aga meie energiaga seotud positsioonid, mis odavnesid 2…7%.

Näeme endiselt häid võimalusi toormesektoris, seda tänu struktuursele alapakkumisele ja püsivale nõudlusele, mis sektoris valitseb.

Riskikapitalisektoris on viimasel ajal olnud pigem raskem kui lihtsam, kuid sellegipoolest suudavad tegusad iduettevõtted kaasata raha nii ingelinvestoritelt kui ka fondidelt. Mais investeeris riskikapitalifond Tera Ventures ettevõttesse nimega CARÁ Health, mis pakub Eesti naistele kogu raseduse vältel tuge, sealhulgas teaduspõhiseid juhiseid ja muid tugiteenuseid.

Terviseidu on välja arendanud maailma esimese telefonirakenduse, mis ühendab personaalsed nõuanded ja tehisaru soovitused. Sellega soovitakse lahendada probleemi, et üle 40 miljoni naise vaevleb pärast sünnitust pikaajaliste probleemidega ning samal ajal ei ole neil täielikku juurdepääsu terviklikele ja kontrollitud tervise- ja heaoluressurssidele. CARÁ Health kaasas kokku 750 000 eurot selleks, et laieneda oma äriga Euroopa saksakeelsetesse riikidesse (Austria, Saksamaa, Šveits).

Jaapani keskpanga otsus raputas finantsturge
Andres Viisemann, LHV pensionifondide juht

2022. aasta lõpus alguse saanud tõusutrend jätkus kuni juuli keskpaigani. USA suurimate ettevõtete väärtust kajastav S&P 500 indeks saavutas oma kõigi aegade tipu 16. juulil, jõudes 5669 punktini. Ka Jaapani Nikkei 225 indeks, mis oli tänavu 22. veebruaril ületanud oma 34 aastat tagasi tehtud tippmargi (38 915,87), saavutas 11. juulil 42 426,77 punkti taseme.

Kas teadsid, et sarnaselt investeerib ka LHV III samba fond Aktiivne III?

Vaata lisaks

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Luban kõik küpsised", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon