II sammas

LHV Pensionifond XL
Aktiivne juhtimine • Agressiivne strateegia
10%
-10%
10%
10 aasta netotootlus
3
1
7
Riskiklass
29,43%
0%
100%
Investeerib Eestisse
35093
Investorite arv

Sobib kui

  • sul on pensionini jäänud üle 15 aasta,
  • oled valmis riskima keskmisest rohkem,
  • sa soovid kasvatada pensioniks kogutud raha pika aja jooksul.
Selle fondiga on seotud tehing, mis jõustub
Vaata pooleliolevaid tehinguid
Minu portfellis
~
Sissemaksed suunduvad siia
Osakute kogus
Soetushind
Osaku NAV
Kasum/kahjum
Kasum/kahjum
Väärtus kokku

Strateegia
Fond eelistab vara investeerimisel välismaiseid turge, likviidsemaid ja reguleeritud turul kaubeldavaid instrumente. Fondi vara võib kogu ulatuses investeerida aktsiatesse, aktsiafondidesse ja muudesse aktsiatega sarnastesse instrumentidesse. Fondil on lubatud kuni 10% ulatuses fondi vara väärtusest võtta laenu. Fondi pikaajaliselt eelistatuim varaklass on avalikud aktsiainvesteeringud.

Tootlus
Algusest
...
Jooksev aasta
...
Jooksev kuu
...
...

Suurimad investeeringud

Andmed on toodud 30.09.2019 seisuga

Suurimad investeeringud
Luminor 1.5% 18/10/213,61%
EfTEN Kinnisvarafond3,24%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/272,87%
France Government 2.25% 25/10/222,56%
East Capital Baltic Property Fund III2,48%
East Capital Baltic Property Fund II2,28%
Berkshire Hathaway 0.25% 17/01/212,19%
Allianz 07/12/202,02%
JP Morgan Chase And Co 27/01/201,92%
iShares STOXX Europe 600 Health Care1,88%

Suurimad Eesti investeeringud

Suurimad Eesti investeeringud
Luminor 1.5% 18/10/213,61%
EfTEN Kinnisvarafond3,24%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/272,87%

Varaklassid

Andmed on toodud 30.09.2019 seisuga.

Fondi info

Fondi info
Fondi maht (seisuga 30.09.2019)188 852 743,37 €
FondivalitsejaAS LHV Varahaldus
Omaosalus fondis500 000 osakut
Depootasu määr0,0576% (maksab LHV)
DepositooriumAS SEB Pank

Sisenemistasu: 0%

Väljumistasu: 0%

Haldustasu: 0,72%

2019 september – Aktsiaturgudel valitses septembris positiivne meeleolu

Kristo Oidermaa, fondijuht

September kujunes üleilmsetel aktsiaturgudel valdavalt positiivse tootlusega kuuks ning tõusid nii arenenud kui arenevate riikide börsid. Euroala 50 suurimat börsiettevõtet hõlmav indeks kerkis kuu jooksul 4,3% ning seejuures olid suurimate tõusjate seas näiteks Soome ja Saksamaa börsiindeksid vastavalt 4,9% ja 4,1% tootlustega. Jaapani aktsiaturu indeks näitas kohalikus valuutas 5,1% tootlust ja eurodes jäi tulemuseks 4,1% tõus. Ka MSCI arenevate turgude indeks tegi hea tulemuse, tõustes eurodes 2,5% ning sealhulgas näitas positiivset 3,3% suurust tootlust ka juba mõnda aega nõrk olnud Ladina-Ameerika. Baltimaade börsiindeksid liikusid septembris küllaltki vähe: Vilniuse ja Riia aktsiaturud tõusid vastavalt 0,3% ja 0,6% ning Tallinna börsi tootluseks kujunes –0,9%.

Pensionifondi XL portfelli kuuluv riskikapitalifond Tera Ventures oli juhtiv investor Eesti-USA ettevõtte Snackable teises investeerimisringis. Snackable arendab tehisintellektil põhinevat audiosisu otsingumootorit ning on alates 2018. aastast kaasanud kokku 2,3 miljonit USA dollarit investeeringuid. Uut raha kasutab ettevõte arendustiimi laiendamiseks Eestis ning rahvusvahelistele turgudele sisenemiseks.

Võlakirjaportfellis müüsime taas Tsehhi, Leedu, Läti ja Rumeenia valitsuse võlakirju, mis on senimaani andnud küll hea tootluse, kuid kus nüüdse kõrge hinna pealt on lõpuni hoidmisel kasum minimaalne või isegi negatiivne.

Võlakirjaportfellis jõudsime oktoobri algul kokkuleppele Ekspress Grupiga, mille kohaselt laenab ettevõte võlakirjadega fondist raha oma laienemisplaanide finantseerimiseks. Kaheksa-aastastele võlakirjadele on lisatagatise andnud ettevõtte suuraktsionär ja võlakirjad kannavad intressi 6% aastas. Näeme kohalike ettevõtete üha kasvavat huvi kaasata kapitali pensionifondidelt ja mõnede järgmiste emitentidega on läbirääkimised võlakirja vormis investeeringu tegemiseks jõudmas lõppfaasi.

Euroopas jäid peamised võlakirjaturud septembris kergelt miinuspoolele. Turgude kõrget hinnataset arvestades töötame jätkuvalt selle nimel, et Euroopa börsidel kõrge hinnaga võlakirju müüa ja saadud vahendid investeerida kohalikesse ettevõtetesse.

2019 august – Auto24 saab uue omaniku

Kristo Oidermaa, fondijuht

Jahtuva majanduskeskkonna ja USA-Hiina kaubandussõja taustal näitasid maailma aktsiaturud augustis taas valdavalt negatiivset tootlust. Euroala 50 suurimat börsiettevõtet koondav Euro Stoxx 50 indeks langes kuuga 1,1% ning näiteks Saksamaa ja Soome börsiindeksid kahanesid mõlemad 2,0% võrra. Jaapani aktsiaturu tootluseks kujunes kohalikus valuutas –3,8% ja eurodes mõõdetuna –0,5%. Ka globaalse arenevate turgude indeksi väärtus kahanes eurodes mõõdetuna –3,9% ning seejuures olid nõrgimad Ladina-Ameerika riigid eesotsas Argentiinaga. Augustis läks üldise langusega kaasa ka Baltikumi aktsiaturg. Tallinna ja Riia börsiindeksid näitasid vastavalt –1,7% ja –1,6% tulemust ning Vilniuse börsi tootluseks jäi –0,9%.

Pensionifondi XL portfelli kuuluv erakapitalifond BaltCap Private Equity Fund II tegi augustis eduka väljumise investeeringust sõidukite müügiportaali auto24. Ettevõtte ostjaks oli Baltic Classifieds Group, mille portfelli kuuluvad mitmed Baltimaade kuulutuste portaalid, sealhulgas ka KV.ee, City24.ee ja Osta.ee. Tehing plaanitakse lõpule viia käesoleva aasta jooksul pärast vastava loa saamist Konkurentsiametilt.

Euroopa võlakirjaturul ollakse keskpanga septembri istungi ootuses, mille raames soovivad investorid näha võlakirjade ostuprogrammi taaskäivitamist. Hinnatasemed turgudel on nii kõrged, et väga kõrge reitingu puhul õnnestub pankadel praegu turgudelt ka kümneks aastaks raha laenata negatiivse intressiga. Otsime jätkuvalt alternatiive sellele Eesti ettevõtete rahastamise näol. Fondi investeeringutest jätkas augustis hinnatõusu mais soetatud Sampo. Soome kindlustuskontserni võlakirjad olid augusti lõpuks ehk vähem kui nelja kuuga tootnud ligi 15%.

2019 juuli – Soome investeeringute tugevad erisuunalised liikumised

Kristo Oidermaa, fondijuht

Juulis üleilmsel aktsiaturul märkimisväärseid kõikumisi ei toimunud, kuid jahtuva majanduskeskkonna taustal langetas USA föderaalreserv baasintressimäära 0,25 protsendipunkti võrra ning Euroopa Keskpank vihjas, et tulemas on uued rahapoliitika lõdvendamise meetmed.

Sellest hoolimata näitasid Euroopas enamiku riikide aktsiaturud negatiivset tootlust. Näiteks Saksamaa börsiindeks langes kuu jooksul 1,7% ja Soome börs -1,3%. Jaapani aktsiaturg aga tõusis kuuga kohalikus valuutas 1,2% ja eurodes mõõdetuna 2,6%. Baltikumi börsidest tegi parima tulemuse Vilniuse börs 4,3% tõusuga, suuresti tänu Apranga ja Šiauliu Bankase aktsiate kerkimisele vastavalt 12,1% ja 9,9%. Tallinna börs tegi juulis tagasihoidliku 1,0% tõusu ning Riia börsiindeks kasvas 1,7% võrra.

Pensionifondi XL portfellis olevad Soome börsifirmade aktsiad liikusid möödunud kuul erinevates suundades. Metsatööstuse ettevõtte Metsä Board aktsia langes juulis 4,8% võrra, sest ettevõte raporteeris nõrgad II kvartali tulemused. Ettevõtte tulud vähenesid võrreldes 2018. a sama perioodiga 8% ja puhaskasum kahanes 13% peamiselt Hiina turu nõrkuse tõttu. Soome kaubandusketi Kesko tulud tõusid aga 4% võrra uuele rekordtasemele ning ettevõtte aktsia kerkis seetõttu kuu jooksul 9,7%.

Võlakirjaportfellis oleme tähelepanu suunanud jätkuvalt kohalikele investeeringutele ja paar järgmist potentsiaalset tehingut on jõudmas läbirääkimiste lõpufaasi. Isegi väike rahapaigutus kohalikule turule tõotab hetkel pikemas plaanis oluliselt suuremat positiivset mõju fondi tulemusele kui väga suur investeering rahvusvahelistele turgudele.

Augusti alguse seisuga oli suuremate Euroopa ettevõtete võlakirjaturu keskmine oodatav tootlus kõigest 0,3% aastas. Naljaga pooleks võib muidugi öelda, et see on oluliselt parem kui valitsuse võlakirjades, kus nüüdseks isegi Saksa Liitvabariigi 30-aastane võlakiri on negatiivse oodatava tootlusega, kuid ratsionaalset investorit lohutab see vähe.

Võlakirjade hinnatõusule aitab kaasa pööre keskpankade rahapoliitikas, kui USAs langetati juuli lõpus esimest korda alates 2008. aastat intressimäära ja euroalas oodatakse keskpangalt samasugust sammu. Sellest tulenevalt jäid juulis poole kuni pooleteise protsendi ulatuses plusspoolele kõik olulisemad võlakirjaturud. Meie portfellis andsid taas vaieldamatult parima tulemuse juunis soetatud Soome kindlustuskontserni Sampo võlakirjad, mis kallinesid juulis veel 5% ja on nüüd mõne nädalaga toonud fondile ligi 12% kasumit.

Tänane euro peab teenima ka homseid huve
Andres Viisemann, LHV pensionifondide juht

Kõik maailma suurimad aktsiaturud jäid septembris väikesesse plussi. USA suurimaid ettevõtteid koondav S&P500 indeks kerkis eelmisel kuul eurodes mõõdetuna 2,5% ja Euroopa suurimate ettevõtete käekäiku hõlmav Stoxx 600 indeksi väärtus tõusis 3,6%.