II sammas

LHV Pensionifond Roheline
Aktiivne juhtimine
10%
-10%
10%
10 aasta netotootlus
5
1
7
Riskiklass
1,89%
0%
100%
Investeerib Eestisse
4700
Investorite arv

Sobib kui

  • sul on pensionini jäänud rohkem kui 15 aastat,
  • sulle läheb korda roheline mõtlemine,
  • soovid oma pensioniraha investeerida keskkonnasõbralikult ja jätkusuutlikult.
Selle fondiga on seotud tehing, mis jõustub
Vaata pooleliolevaid tehinguid
Minu portfellis
~
Sissemaksed suunduvad siia
Osakute kogus
Soetushind
Osaku NAV
Kasum/kahjum
Kasum/kahjum
Väärtus kokku

Strateegia

Fondi vara investeerimisel lähtutakse põhimõttest, et tehtavad investeeringud peavad olema vastutustundlikud, keskkonnasõbralikud, rohelised, eetilised, jätkusuutlikud, kliimamuutuste vastased, orienteeritud ressursisäästlikkusele või olema muudest investeerimisvõimalustest väiksema kasvuhoonegaaside jalajäljega.

Tootlus
Algusest
...
Jooksev aasta
...
Jooksev kuu
...
...
Fondi tootlus on esitatud puhastootlusena, millest on maha arvestatud kõik tasud.

Suurimad investeeringud

Andmed on toodud 31.01.2021 seisuga

Suurimad investeeringud
Invesco Solar ETF9,44%
iShares Global Clean Energy ET9,06%
iShares Inc iShares ESG Aware8,48%
Global X Copper Miners ETF7,74%
Global X Lithium and Battery Tech7,69%
Plug Power4,39%
Lyxor MSCI Europe ESG Leaders4,38%
First Trust Global Wind Energy3,57%
VanEck Vectors Sustainable World Equal Weight UCIT3,29%
Yara International3,06%

Suurimad Eesti investeeringud

Suurimad Eesti investeeringud
Birdeye Timber Fund 31,89%

Varaklassid

Andmed on toodud 31.01.2021 seisuga.

Fondi info

Fondi info
Fondi maht (seisuga 31.01.2021)18 975 155,03 €
FondivalitsejaAS LHV Varahaldus
Omaosalus fondis781 250 osakut
Depootasu määr0,054% (maksab LHV)
DepositooriumAS SEB Pank

Sisenemistasu: 0%

Väljumistasu: 0%

Valitsemistasu: 0,4067%

Edukustasu: puudub

Jooksvad tasud (sh valitsemistasu): 1,01%

Jooksvate tasude näitaja on hinnanguline, baseerudes kehtival valitsemistasul ja prognoositavatel kogutasudel. Jooksvate tasude suurus võib aastati varieeruda.

Veebruar 2021: 1400 uut roheinvestorit

Joel Kukemelk, fondijuht

Esimene Tartu suusamaraton sõideti aastal 1960 ning suurim maratoni läbinute rekord pärineb aastast 1986, kui lõpetajaid oli 9858. Kokku 63 km läbiv suusasõit toimub igal aastal veebruari kolmandal pühapäeval – kui lund on. Lumepuuduse tõttu on maraton ära jäänud 15 aastal, mh aastail 2000, 2004, 2008, 2014, 2016 ja 2020. Aastatel 2002 ja 2017 tuli leppida lühendatud rajaga. Loodetavasti on maailma rohelisemaks muutumine pidurdamas globaalset soojenemist, et saaksime jätkuvalt Eestis nelja aastaaega nautida, mh just sellist ilusa paksu valge lumevaibaga talve nagu meil tänavu oli.

Veebruar oli LHV II samba rohefondiga liitujate arvu poolest väga aktiivne: aasta lühima kuu jooksul lisandus 1396 uut pensionikogujat, tõstes rohefondis koguvate klientide arvu juba ligi 6100 inimeseni.

Veebruari tulemus –2,8%

Veebruar oli börsidel liikumiste poolest sarnane jaanuarile. Kuu esimene pool oli tugev, teine pool nõrgem. Maailma aktsiaturge koondav börsiindeks tõusis eurodes mõõdetuna küll +2,7%, kuid roheinvesteeringud olid väga pikalt kestnud ralli järel turu keskmistest veebruaris nõrgemad ning seeläbi kujunes LHV Pensionifondi Roheline kuu tootluseks veebruaris –2,8%.

Kuu jooksul tegime portfellis päris mitu muudatust. Väljusime möödunud aastal võetud positsioonidest biokütustega tegelevas Nestes, olles teeninud hinnatõusu pealt kokku +102,2%, ja taaskasutatud materjalidest puitkomposiitlaudu tootvas Trexis, olles teeninud +170,1% tootlust. Lisaks müüsime täielikult selle aasta jaanuaris soetatud suure positsiooni maailma elektrifitseerimiseks vajalikes vasetootjates, teenides vaid pooleteist kuu jooksul +20,2%.

Asemele ostsime elektrilisi koolibusse tootva Lion Electricu ja luksuselektriautosid tootva Lucid Motorsi börsile tulevaid väärtpabereid, suurendasime rahapaigutusi kohalikus Birdeye metsafondis ning päikese- ja puhta energia börsil kaubeldavates fondides ja tegime järgmise väljamakse tuule- ja päikeseparke rajavale kodumaisele Sunly ettevõttele.

Veebruari lõpu seisuga moodustasid LHV rohelise pensionifondi mahust valdkondlikud rohefondid 43%, rohelised üksikinvesteeringud 34%, jätkusuutlikkusega arvestavad fondid 21% ja raha 2%.

Mis või kes on SPAC?

„Spac“ kõlab nagu üks ilus välismaine koeranimi. Või nagu 1980. aasta videomängus kollast kakukest meenutav Pac-man. Tegelikult tähistab see aga inglise keelset lühendit special purpose acquisition company. Sisuliselt on tegu börsil noteeritud tühjade kehadega, mis võimaldavad nendega liitumise läbi kiirkorras ja lihtsustatud viisil ettevõtetel börsile tulla – eriti oluline just firmade jaoks, kes tegelevad valdkondades, kus tehnoloogilised muutused toimuvad väga kiiresti. Kui 2019. aastal lisandus börsile 59 uut SPACi, siis 2020. aastal juba 248 ja 2021. aasta esimese kahe kuuga omakorda veel 198.

Veebruaris sai LHV Pensionifondist Roheline teadaolevalt esimene Eesti pensionifond, kes SPACide läbi börsile tulevatesse firmadesse raha on paigutanud – Lion Electric ja Lucid Motors toimetavad väga tiheda konkurentsiga elektrisõidukite turul, kuid mõlemal on konkreetsem kitsam turunišš, mis need meie jaoks huvitavaks on muutnud.

Jaanuar 2021: aasta investeerimistegu

Joel Kukemelk, fondijuht

LHV roheline II samba pensionifond alustas tegevust 2020. aasta märtsis ja III samba oma sama aasta detsembris. 23. jaanuaril saime rohefondide turuletoomise ja nendega näidatud kasvu eest Äripäeva Investor Toomase konverentsil „Aasta investeerimisteo“ auhinna! Siinkohal tahan tänada kõiki meie rohefondide pensionikogujaid, kes on uskumas rohepöördesse ning on valinud oma pensioniraha kasvukohaks just rohelise fondi.

Jaanuaris lisandus LHV rohelisse II samba pensionifondi 809 uut pensionikogujat, tõstes rohefondis koguvate klientide arvu 4 700ni.

Jaanuari tulemus +2,6%

Jaanuari esimene pool oli börsidel tugev, teine pool jälle nõrgem. Maailma aktsiaturge koondav börsiindeks langes USDis kuuga -1,0% ja EURis -0,3%, LHV Pensionifond Roheline kuu tootluseks oli jaanuaris tubli +2,6%.

Jaanuaris tegelesime väga aktiivselt aasta alguses fondi laekunud uue raha investeerimisega. Suur osa rahast läks meie olemasolevate positsioonide suurendamiseks, kuid lisasime ka 5 täiesti uut investeeringut. Ostsime Prantsusmaa ettevõtte Compagnie de Saint-Gobaini aktsiaid, kes aitab ELil täita kliimaeesmärke hoonete soojapidavuse tõstmiseks kasutatavate soojustusmaterjalide tootmisega. Samuti lisasime portfelli rongide tootja Alstomi aktsiad – rongid on ühed energiaefektiivseimad transpordivahendid lühemate vahemaade läbimiseks ning EL on kuulutanud alanud aasta sümboolselt ka rongide aastaks. Ka tuulikutele labasid tootev TPI Composites on jaanuarist üks meie fondi investeeringuid ning lisasime portfelli ka taastuvenergia ettevõttes Siemens Gamesa 2/3 osalust hoidva Siemens Energy. Börsil kaubeldavatest fondidest lisasime portfelli vasetootjad – rohelisem ja puhtam tulevik tähendab rohkem elektrifitseeritud maailma, kus vasel on tänaste tehnoloogiate juures mängida väga suur roll.

Jaanuari lõpu seisuga moodustasid LHV rohelise pensionifondi mahust erinevad jätkusuutlikkust arvestavad börsil kaubeldavad fondid ca 21%, valdkondlikud rohefondid ca 42% ning rohelised üksikinvesteeringud ca 37%. Raha osakaal oli ca 0%, näidates fondi agressiivset positsioneeringut.

Linnas või maal?

Olulise osa oma noorusajast veetsin ma Lõuna-Eestis, aidates isal ja vanaisal hoolt kanda talu põllu- ja metsamaade eest. Siiani olen sealsetes metsades tihe külaline. Põllu- ja metsatehnika ei ole minu jaoks võõras, pigem vastupidi. Jah, see on kehale füüsiliselt kurnav tegevus... kuid vaimselt vastupidiselt just virgutav. Eriti siis, kui oma silmaga näed, et talvise valgustusraie järel on järgmisel ja ülejärgmisel aastal võsa seest päästetud kuused pool meetrit kuni meeter uut juurdekasvu otsa visanud.

Maal elades ihkab inimene linnamugavusi, linnas elades maa vabadusi. Üks ei ole otseselt parem kui teine, need on lihtsalt erinevad. Kuid sõltumata elukohast ja eluviisist on meil kõigil võimalus valida rohelisem mõtlemine. Globaalne lüke selleks on igal juhul jõuliselt käima läinud, et elu nii linnas kui maal muutuks üha rohelisemaks – ja ma usun, et me kõik võidame sellest.

Detsember 2020: roherevolutsiooni algus

Joel Kukemelk, fondijuht

Ma siiralt usun, et 2020. aasta märkis maailmas roherevolutsiooni algust. USAs, Hiinas ja Euroopa Liidus on võimul või võimule tulemas inimesed, kes on lubanud väga tugevat ja ambitsioonikat kliimapoliitikat, mida toetavad triljonites mõõdetavad investeeringud. Maailma ümberehitamine ei ole olnud kunagi odav, kuid kui raha ja tahe selleks on olemas olnud, siis on see ka ära tehtud. Korduvalt.

Detsembris lisandus LHV rohelisse II samba pensionifondi 709 uut pensionikogujat ning detsembri alguses tegevust alustanud LHV rohelisse III samba pensionifondi tegi oma esimese sissemakse lausa 7 600 inimest! Roheline tulevik tuleb iga päevaga lähemale.

Detsembri tulemus +10,8%

Detsembri tulemus oli vääriline võtmaks kokku kogu 2020. aastat roheinvesteerimise vallas – lihtsalt erakordselt tugev aasta, mille jooksul jõudis fondi osaku väärtus peaaegu kahekordistuda. Maailma aktsiaturge koondav börsiindeks tõusis USDis kuuga +4,2% ja EURis +1,9%, LHV Pensionifond Roheline kuu tootluseks kujunes detsembris +10,8%.

Detsembris lisasime fondiportfelli Norra vesinikutehnoloogia ettevõtte Nel ning suurendasime oma Eesti metsainvesteeringu positsiooni Birdeye Capitali metsafondis. Detsembri lõpu seisuga moodustasid LHV rohelise pensionifondi mahust erinevad jätkusuutlikkust arvestavad börsil kaubeldavad fondid ca 19%, valdkondlikud rohefondid ca 41%, rohelised üksikinvesteeringud ca 39% ning raha ca 1%.

Kohanemine uue reaalsusega

ELis on viimase kolme aastaga süsiniku emissiooni hind enam kui kolmekordistunud ja 2020. aasta esimene poolaasta märkis esimest korda ajaloos, mil elektrit toodeti taastuvatest energiaallikastest rohkem kui fossiilkütustest. USA lisas 2020. aasta 3. kvartalis neli korda rohkem uut energiasalvestamise patarei võimsust kui aasta tagasi samas kvartalis. Hiinal on kavas kõigil järgneval viiel aastal installeerida vähemalt kaks korda nii palju uut päikeseenergia võimsust kui aastal 2020. Roherevolutsioon on uus reaalsus, millega ettevõtetel on vaja kohaneda üle maailma – ühelt poolt liigume jätkusuutlikuma ja rohelisema tuleviku suunas, teiselt poolt on need tugevad uued äritrendid, mis määravad ära, millised ettevõtted selles keskkonnas õitsevad ja millised mitte.

Mida oodata aastalt 2021?

Roheliste aktsiate möödunud aasta tõusude suurusi vaadates saab see aasta olema kindlasti keerulisem, kuid usun, et nii tugeva regulatiivse taganttuulega keskkonnas on võimalik rohevaldkonnas ¬– mis on tegelikult päris lai valdkond – ka edaspidi investeeringutega raha teha. Meie fookus on maailma elektrifitseerimisel, taastuvenergial, ressursside efektiivsemal majandamisel ja uute tehnoloogiate kasutuselevõtmisel.

Alanud 2021. aasta soovid ja tervitused edastan läbi loodusteadlase David Attenborough 1. jaanuari videosõnumi, mida saab vaadata siit. Minuga salvestatud Rohelise pensionifondi kvartaalset videoülevaadet saab vaadata siit.