LHV blogi
Pangandus/Ärikultuur

Kogenud kodulaenuhaldur aitab nõu ja huumoriga

23. veebruar 2024Priit Rum

LHV kodulaenuhaldur Kirke Kartau on näinud erinevaid kliente ja turuarenguid. Kirg inimestega suhelda ja nende koduotsingutele kaasa elada hoiavad teda iga päev keskendununa.

Tartlanna Kirke Kartau on LHV pangas töötanud alles 2021. aastast alates, kuid selle aja jooksul on ta aidanud juba paljudel klientidel üle Eesti jõuda oma unistuste kodu ostmiseni. Pangateenuste osas on Kirke kindlasti asjatundja, olles töötanud nii Hansapangas, Nordeas kui ka Luminoris ja pakkudes aastate jooksul klientidele teenuseid laenudest kuni investeerimisteenusteni. Kuid Kirke ütleb, et just kodulaenuhaldurina saab inimesi olulisel hetkel tõepoolest aidata ja rõõmustada.

Kolleegid kiidavad just Kirke positiivset suhtumist. Igale olukorrale on olemas lahendus, mida saadavad põhjalikele nõupidamistele lisaks ka nalja viskamine. Kirke ütleb, et kui paar aastat tagasi võttis aastakeseks aja maha, et puhata, siis juba paari kuu möödudes tundis ta, et millestki on puudu. Selleks olid just inimesed. „Eks see on edevus, mulle meeldib inimestega rääkida. Keskmisel päeval suhtlen kaheteist või viieteist koduostjaga ja mõnega päevas mitu korda. Kodus olles mõistsin, et midagi on puudu. See oligi klientide rõõmustamine,“ räägib Kirke, sära silmas.

Kirke on kogu elu elanud Tartus. Siin käis ta ka ülikoolis. Kuid ta ei õppinud sugugi majandust või rahandust, mida pangatöötajalt eeldaks. Ülikoolis on ta õppinud, fun fact, hoopiski soome keelt. Ta on õppinud lausa kuut erinevat keelt. Kahjuks ladina keeles või liivi keeles kodulaenu ei küsita, see tähendab, et mõni keel on aja jooksul ununenud.

Pangandusse sattus Kirke 2005. aastal Hansapanka tööle asudes, kuna tol ajal oli pangatöö nagu start-upi tegemine täna, näis et iga endast lugupidava tütarlapse unistus oli töötada pangas. „Kõigega pidi ennast kurssi viima, kodulaenuhalduriks hakkasin nii, et guugeldasin, mis asi on hüpoteek.“ Sel hetkel oli kinnisvarabuum täies hoos, kõik sai maha müüdud ja kodulaenuandmine käis teistsuguste reeglite järgi. „Mõned asjad olid tagasi vaadates tulemuse poolest päris koledad, mis lepingutesse kirja said, aga täna on reeglid palju jätkusuutlikumalt paigas,“ räägib Kirke. Töö käis samuti teisiti, kuigi kinnisvarakuulutused olid juba internetis, pidi taotlused täitma käsitsi ja konto väljavõtted faksiti arhiivi. Täna on kliendi jaoks kõik kiire ja lihtne. Taotluse saab täita elektrooniliselt ja LHV-s saavad koduostjad vastuse juba ühe päevaga. Kuid küsimused haldurile on ikka sarnased.

„Eesti inimese kõige olulisem küsimus on intress. See on veidi ületamas mõistlikkuse piire, vahel võime kliendiga läbi rääkida tuhandiku protsendi üle. Kuid oluline, et klient rahule jääks. Täna on enamikul klientidest olemas enda rahaline 20% omafinantseering, seda vanasti ei olnud ja kasutati lisatagatisi. Halduri puhul hindavad kliendid eriti kiirust ja kättesaadavust, eristume sellega teistest pankadest, püüame telefoni igal võimalusel vastu võtta,“ loetleb Kirke. Kuid mõne kliendiga arutatakse valikud väga põhjalikult läbi. Kirkele meenub juhtum, kui naisterahvast klient soovis suuremat korterit osta, kuid jutustamise käigus sai haldur aru, et tegemist on täielikult „maja-inimesega“. „Hiljem ta tänas ja ütles, et istubki nüüd hommikumantlis oma maja terrassil ja joob kohvi, nagu olin talle visualiseerinud,“ meenutab Kirke. „Sellised on armsad lood.“

Ka ise elab Kirke oma perega oma majas Tartu äärelinnas. Kodulaenu on ta isegi kaks korda võtnud, nii et on olnud ka kliendi rollis. „Selles olukorras oled hoopis teistsugune kui haldurina, ennast nõustada on väga raske,“ muigab Kirke. Talle meeldib oma majapidamises nokitseda ning näiteks kamina ehitas majja ise, kuna pottsepal polnud aega kohale tulla. Tartu juures meeldib talle linna suurus ja et ei ole nii palju lärmi. LHV kontoris töötab Tartus ühtehoidev kodulaenuhaldurite tiim, kes siiski teenindavad kliente üle Eesti. Istudes Ülikooli tänaval, tuleb ennast vahel hoopis Kalamajja, Nõmmele või Pärnusse ette kujutada.

Kui Kirke tööl ei ole, on ta reisimas või mõtleb reisimisest. „Ma armastan suvist Euroopat,“ ütleb ta. Kui oleks valida, kuhu riiki endale teine kodu osta, siis unistaks Kirke väiksest veinimõisast Itaalias, või siis mõnel Kreeka saarel. Lõpetuseks ütleb Kirke enda kohta naerulsui, et ananass käib pitsa peale küll ja tualettpaber peab pealtpoolt jooksma – olulised asjad igapäevaelus.