II sammas

LHV Pensionifond M
Aktiivne juhtimine
10%
-10%
10%
10 aasta netotootlus
2
1
7
Riskiklass
32,66%
0%
100%
Investeerib Eestisse
13846
Investorite arv

Sobib kui

  • sul on pensionini jäänud 3-10 aastat,
  • oled mõõduka riskitaluvusega,
  • sinu eesmärgiks on stabiilselt kasvatada pensioniks kogutud raha pika aja jooksul.
Selle fondiga on seotud tehing, mis jõustub
Vaata pooleliolevaid tehinguid
Minu portfellis
~
Sissemaksed suunduvad siia
Osakute kogus
Soetushind
Osaku NAV
Kasum/kahjum
Kasum/kahjum
Väärtus kokku

Strateegia

Fond eelistab vara investeerimisel rahavoogu pakkuvaid varasid ja võimalusel kohalikku turgu, tehes mh vähemlikviidseid erakapitali- ja kinnisvarainvesteeringuid. Investeeringuid tehakse valdavalt kohalikus valuutas, otse aktsiatesse võib investeerida kuni 75% fondi varast. Fondi pikaajaliselt eelistatuim varaklass on kinnisvarainvesteeringud.

Tootlus
Algusest
...
Jooksev aasta
...
Jooksev kuu
...
...
Fondi tootlus on esitatud puhastootlusena, millest on maha arvestatud kõik tasud.

Suurimad investeeringud

Andmed on toodud 30.09.2020 seisuga

Suurimad investeeringud
Luminor 1.5% 18/10/214,51%
German Government 2.25% 04/09/213,59%
EfTEN Kinnisvarafond3,00%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/272,67%
France Government 3.75% 25/04/212,47%
France Government 25/05/212,39%
German Treasury Bill 14/04/20212,24%
France Government 2.25% 25/10/222,22%
JP Morgan 1.375% 16/09/211,99%
Transpordi Varahaldus 2.85% 18/04/251,86%

Suurimad Eesti investeeringud

Suurimad Eesti investeeringud
Luminor 1.5% 18/10/214,51%
EfTEN Kinnisvarafond3,00%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/272,67%

Varaklassid

Andmed on toodud 30.09.2020 seisuga.

Fondi info

Fondi info
Fondi maht (seisuga 30.09.2020)143 003 792,33 €
FondivalitsejaAS LHV Varahaldus
Omaosalus fondis400 000 osakut
Depootasu määr0,0552% (maksab LHV)
DepositooriumAS SEB Pank

Sisenemistasu: 0%

Väljumistasu: 0%

Valitsemistasu: 0,60%

Edukustasu: 20% aastas mis tahes tootlusest, mille fond saavutab üle Eesti sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise kumulatiivse kasvu alates 31.08.2019.

Jooksvad tasud (sh valitsemistasu): 0,84%

Jooksvate tasude näitaja on hinnanguline, baseerudes kehtival valitsemistasul ning kõigi teiste arvestusse minevate kulude 2019. aasta tasemel. Jooksvate tasude suurus võib aastati varieeruda.

2020 september – Soome investeeringud saavutasid septembris tugeva tõusu

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Pärast mitut järjestikust tõusukuud tegid maailma aktsiaturud septembris pausi ja turuindeksid valdavalt langesid. Tugevalt sai pihta siiani väga head tootlust näidanud USA tehnoloogiasektori Nasdaq Composite indeks, langedes kuu jooksul dollarites mõõdetuna 5,2%. Globaalse MSCI World aktsiaindeksi tase kahanes septembris 1,5% ja Euroopa 50 suurimat börsiettevõtet koondava Euro Stoxx 50 indeksi väärtus langes 2,3%.

Suurimate langejate seas olid Vahemere äärsed riigid, kuid näiteks Stockholmi börs näitas kohalikus valuutas mõõdetuna hoopis 3,6% tõusu. Jaapani Nikkei börsiindeks kerkis jeenides 0,2% ja eurodes kujunes tootluseks 2,4%. Balti riikide seas suutis positiivset tulemust näidata vaid Riia börsiindeks, tõustes 0,5%. Vilniuse ja Tallinna börsid aga langesid septembris vastavalt 0,9% ja 1,4% võrra.

Kuigi Helsingi börsiindeks langes kuuga 0,6%, siis Pensionifondi M portfellis olevad Soome ettevõtted tegid valdavalt tugeva tootluse. Näiteks riigi suurima toidukaupluste keti Kesko aktsia tõusis pea 20% võrra, sest ettevõte teatas oodatust paremast müügitulust ja tõstis 2020. aasta kasumiprognoosi. Samuti paranes maailma tselluloosi- ja pakkematerjalide turu väljavaade ning selle taustal tõusis Stora Enso aktsia enam kui 8%.

Nii nagu oli möödunud kuu nõrgemapoolsem aktsiaturgudele, oli see seda ka madalama reitinguga võlakirjasegmentidele. Kui valitsuse võlakirjad jäid septembris tootlusega plusspoolele, siis väiksemate ettevõtete turul oli võlakirjade tulemus ligi protsendine kaotus. Samamoodi on aasta algusest mõõdetuna Euroopa madalama reitinguga ettevõtete võlakirjaturu tootlus septembri lõpu seisuga enam kui kolm protsenti miinuses.

Kardetavasti ei saa selline negatiivne tootlus olema erand, kuna paljud võlakirjaturu osad on hinnastatud äärmiselt kõrgelt. Palju lubavam strateegia on seevastu investeerida ettevõtetesse, millede väärtpaberid ei ole börsil kaubeldavad. Septembri jooksul müüsimegi taas rahvusvahelisi võlakirju, mille hinnad pärast jätkuvat tõusu on jõudnud nii kõrgele, et edasi oodatav tootlus on olematu või negatiivne ja liikusime edasi mitme börsivälise investeeringu kokku panemisel.

2020 august – Üleilmset aktsiaturgu vedas ülesmäge USA

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

August kujunes maailma aktsiaturgudele valdavalt positiivseks ja peaaegu kõikide arenenud riikide börsiindeksid lõpetasid plussis.

Taas oli liidriks USA aktsiaturg, mille S&P 500 indeks tõusis kuuga kohalikus valuutas mõõdetuna 7% võrra. Maha ei jäänud ka Jaapani börs, mille indeks kerkis kohalikus valuutas 6,6%. Euro valuutakursi tugevnemise tõttu jäi aga nende mõlema aktsiaturu tootlus eurodes mõõdetuna väiksemaks (vastavalt 5,6% ja 5,2%).

Euroopa riikidest olid suurimate tõusjate seas Soome 6,3% ja Saksamaa 5,1% tootlusega. Baltikumis saavutas parima tulemuse Riia börsiindeks 5% tõusuga. Vilniuse börsiindeksi tootluseks kujunes 1%, kuid Tallinna börs jäi 3,6%-ga miinusesse.

Augustis avalikustasid oma teise kvartali majandustulemused mitu Tallinna börsi ettevõtet, mille aktsiad kuuluvad Pensionifondi M portfelli. Oodatult kehvadest tulemustest teatas Tallink Grupp: ettevõtte käive vähenes võrreldes möödunud aasta sama perioodiga 75% võrra ja puhaskahjum oli 27,4 miljonit eurot. Reisijaid veeti peaaegu ainult Eesti-Soome liinil ja sedagi võrreldes aastatagusega 77% vähem. See osa ettevõtte laevastikust, mis jätkas tegutsemist, vedas kvartali jooksul peamiselt kaupa.

Leedu riiklik energiaettevõte Ignitis teatas kavatsusest korraldada aktsiate avalik esmaemissioon (IPO), täpsemate asjaolude avalikustamine seisab veel ees. Kui mõelda Leedu energiasektori plaanitavate investeeringute mastaapsusele, on ettevõtte lisakapitali vajadus mõistetav. Fondis investeerisime Ignitise võlakirjadesse maikuus, mil ettevõte kaasas raha rahvusvaheliste võlakirjade abil kümneks aastaks. Kuigi võlakirjade kupongimakse on ainult 2% aastas, on fond teeninud investeeringult koos hinnatõusuga mõne kuu jooksul üle 6% tootlust.

Meie kohalike investeeringute hulgast teatas veel Coop Pank, et sai rahvusvaheliselt reitinguagentuurilt Moody’s suhteliselt kõrge Baa2 reitingu. Rahvusvaheline reiting aitab pankadel nii teatud hoiuseid kaasata kui ka garantiitooteid pakkuda. Investeerisime Coop Panga allutatud kümneaastastesse võlakirjadesse ligikaudu kolme aasta eest, küllalt panga uue äritee alguses. Fond on selle aja jooksul teeninud investeeringult kumulatiivselt intressidena ligikaudu 20% tulu.

Rahvusvahelised võlakirjaturud liikusid augustis ilma tugeva suunata. Kõrgeima reitinguga riikide võlakirjade väärtus pigem kahanes veidi ja madalama reitinguga ettevõtete võlakirjade hinnad vastukaaluks tõusid taas nii Euroopas kui ka Ameerika Ühendriikides.

2020 juuli – Aktsiaturud liikusid erinevates suundades

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Juulis liikusid maailma aktsiaturud eri suunas. Kui USA ja arenevate turgude börsid saavutasid positiivse tulemuse, siis Euroopa börsid jäid valdavalt miinusesse.

Euroopa suurettevõtteid koondav Euro Stoxx 50 indeks odavnes juulis 1,6% võrra ning riikidest olid suurimad kaotajad Ühendkuningriik, Hispaania ja Prantsusmaa. Plusspoolel tootlust teenisid Soome ja Rootsi aktsiaturg vastavalt 2,7% ja 2,6% tulemusega. Jaapani Nikkei börsiindeks odavnes seevastu kuuga eurodes mõõdetuna koguni 5,4%.

Balti riikidest tegi väga hea tulemuse Vilniuse börs 5,4% tootlusega, samal ajal kui Riia ja Tallinna börsiindeksi tulemus kujunes tagasihoidlikuks (vastavalt 0,5% ja –0,2%).

Eestis Novatoursi nime all tegutsev Leedu reisikorraldaja Novaturas lõpetas esimese poolaasta 2,2 miljoni eurose puhaskahjumiga (mullu samal ajal teeniti 437 000 eurot kasumit). Koroonaviiruse pandeemia tõttu oli ettevõtte tegevus märtsi keskpaigast kuni juulini peatatud. Juuni algul teatas Novaturas, et senine suuraktsionär loobub osalusest firmas ja ettevõte saab juurde kolm uut suuraktsionäri Eestist. 10,25% aktsiatest omandas Janek Pohlale kuuluv Rendez-Vous OÜ, mille tütarettevõte on veespordivarustuse tootja ja müüja Tahe Outdoors OÜ.

Juulikuu jooksul müüsime kõik Eesti riigivõlakirjad, mille olime märkinud kuu varem toimunud emissioonil. Võlakirjade järsk hinnatõus tõi LHV fondidele veidi rohkem kui kuu ajaga ligikaudu 2% tootlust.

Nende riigivõlakirjade intressimakse on järgmised kümme aastat umbes 0,125% aastas. Seega tähendas hinnatõus seda, et võlakirjad oli võimalik müüa juba nüüd põhimõtteliselt sama kasumiga, mille oleksime teeninud järgmise kümne aasta jooksul intressi kogudes.

Teisisõnu, meie müügitasemelt pakkus see võlakiri ostjatele edaspidiseks nullilähedast tootlust juhul, kui võlakiri lõpuni hoida. Seevastu teenib LHV pensionifondide avaliku turu väline investeering Riigi Kinnisvara AS-i võlakirjadesse aastas intressi 1,61%.

Soovime tulevikus selliseid tõsiasju veelgi paremini ära kasutada: toome pensionikogujateni otseinvesteeringute kaudu suurema tootlusega investeeringuid, millele on ligipääs ainult fondidel.

Ka laiemalt oli võlakirjaturgudel tugev kuu ja üldiselt kehtis reegel, et mida kehvem krediidikvaliteet, seda parem tootlus. Nii ulatus investorite teenistus euroala valitsuste võlakirjade veidi rohkem kui 1%-st teisel pool ookeani, Ameerika Ühendriikides asuvate väga madala reitinguga ettevõtete võlakirjade rohkem kui 4%-ni. Endiselt põhineb hinnaliikumine peaasjalikult keskpankade tugimeetmetel.

Vaikus enne tormi
Andres Viisemann, LHV pensionifondide juht

Suurimad rahvusvahelised väärtpaberiturud olid septembris suhteliselt rahulikud. Põhja- Ameerika ja Lääne-Euroopa aktsiaturud andsid väikese osa suvisest tõusust kuu jooksul tagasi, samal ajal kui Jaapani börsiettevõtete väärtus isegi kasvas veidi.