II sammas

LHV Pensionifond M
Aktiivne juhtimine • Tasakaalustatud strateegia
10%
-10%
10%
10 aasta netotootlus
2
1
7
Riskiklass
32,40%
0%
100%
Investeerib Eestisse
13684
Investorite arv

Sobib kui

  • sul on pensionini jäänud 3-10 aastat,
  • oled mõõduka riskitaluvusega,
  • sinu eesmärgiks on stabiilselt kasvatada pensioniks kogutud raha pika aja jooksul.
Selle fondiga on seotud tehing, mis jõustub
Vaata pooleliolevaid tehinguid
Minu portfellis
~
Sissemaksed suunduvad siia
Osakute kogus
Soetushind
Osaku NAV
Kasum/kahjum
Kasum/kahjum
Väärtus kokku

Strateegia
Fond eelistab vara investeerimisel rahavoogu pakkuvaid varasid ja võimalusel kohalikku turgu, tehes mh vähemlikviidseid erakapitali- ja kinnisvarainvesteeringuid. Investeeringuid tehakse valdavalt kohalikus valuutas, otse aktsiatesse võib investeerida kuni 75% fondi varast. Fondi pikaajaliselt eelistatuim varaklass on kinnisvarainvesteeringud.

Tootlus
Algusest
...
Jooksev aasta
...
Jooksev kuu
...
...
Fondi tootlus on esitatud puhastootlusena, millest on maha arvestatud kõik tasud.

Suurimad investeeringud

Andmed on toodud 29.02.2020 seisuga

Suurimad investeeringud
Luminor 1.5% 18/10/213,44%
EfTEN Kinnisvarafond3,28%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/272,79%
France Government 2.25% 25/10/222,34%
Berkshire Hathaway 0.25% 17/01/212,31%
JP Morgan 1.375% 16/09/212,12%
Transpordi Varahaldus 2.85% 18/04/252,09%
BNP Paribas 0.75% 11/11/221,81%
DT 03/04/201,79%
Tartu linn 25/10/321,75%

Suurimad Eesti investeeringud

Suurimad Eesti investeeringud
Luminor 1.5% 18/10/213,44%
EfTEN Kinnisvarafond3,28%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/272,79%

Varaklassid

Andmed on toodud 29.02.2020 seisuga.

Fondi info

Fondi info
Fondi maht (seisuga 29.02.2020)136 365 694,51 €
FondivalitsejaAS LHV Varahaldus
Omaosalus fondis380 000 osakut
Depootasu määr0,0564% (maksab LHV)
DepositooriumAS SEB Pank

Sisenemistasu: 0%

Väljumistasu: 0%

Valitsemistasu: 0,60%

Edukustasu: 20% aastas mis tahes tootlusest, mille fond saavutab üle Eesti sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise kumulatiivse kasvu alates 31.08.2019.

Jooksvad tasud (sh valitsemistasu): 0,84%

Jooksvate tasude näitaja on hinnanguline, baseerudes kehtival valitsemistasul ning kõigi teiste arvestusse minevate kulude 2019. aasta tasemel. Jooksvate tasude suurus võib aastati varieeruda.

2020 veebruar – Investeerisime Peetri Keskusesse

Romet Enok, fondijuht

Veebruaris toimus üleilmsetel aktsiaturgudel tugev langus, mille põhjustas hirm koroonaviiruse leviku ja sellega kaasneva majanduskasvu aeglustumise pärast. Euroala 50 suurimat börsiettevõtet koondava indeksi väärtus kahanes kuu jooksul 8,5% ning suurimate langejate seas olid Prantsusmaa ja Saksamaa. Jaapani börsiindeksi väärtus vähenes eurodes mõõdetuna 8% võrra.

Ka Balti riikide aktsiaturud läksid sel korral üldise langusega kaasa: Vilniuse börsiindeksi tootluseks kujunes –6,3% ja Tallinna börs langes kuuga 5,3%. Riia börs kukkus märksa vähem: 2,7%.

Coop Pank avaldas oma esimese börsiettevõttena tegutsemise aasta majandustulemused. Pangal õnnestus võrreldes 2018. aastaga kasvatada teenitud tulu 20% võrra, kusjuures kõige kiiremini kasvasid intressitulud. Selle põhjustas panga laenuportfelli kasv 40% võrra, jõudes rohkem kui 460 miljoni euroni. Ettevõtte puhaskasum suurenes aastaga 16,3% võrra, saavutades 5,5 miljoni euro taseme.

Kohaliku investeeringuna allkirjastasime lepingud, et rahastada 8,5 miljoni euroga Tallinna külje alla Peetrisse ehitatud Peetri Keskust. Võru Tarbijate Ühistu Coopi, Medicumi, 24-7 Fitnessi ja tennisekeskusest rentnikega uus keskus on uksed juba avanud. LHV pensionifondide investeering on tehtud viieks aastaks, kannab 7% intressi ja on tagatud keskuse kinnisvara hüpoteegiga.

Samal ajal vähendasime taas börsivõlakirjade osa, müües Läti valitsuse võlakirju. Aktsiaturgude hirmu õhkkonnas on võlakirjaturud tõmmanud praegu ligi palju raha. Selliselt saavutatud hindade juures müüme tõenäoliselt peagi veelgi võlakirju ja investeerime saadud raha kohalikesse projektidesse või aktsiaturgudele.

Kaalukas osa kogu fondi varast on kõrge reitinguga, lühiajalistes ja likviidsetes võlakirjades. Esiteks kaitseb see praeguse olukorra eest ja teiseks võimaldab teha uusi investeeringuid, kui tõuseb esile atraktiivseid võimalusi.

2020 jaanuar – LHV pensionifondid soetasid Valge Maja büroohoone

Romet Enok, fondijuht

2020. aasta algas maailma aktsiaturgudel küllalt negatiivse tooniga ja nii arenenud kui ka arenevate riikide börsid jäid jaanuaris valdavalt miinusesse. Euroala suurimaid ettevõtteid koondava Euro Stoxx 50 indeksi tootluseks kujunes –2,7% ning seejuures langesid peaaegu kõigi suurriikide aktsiaturud. Ainult Soome börs suutis üllatada 2,2% tõusuga. Baltimaade aktsiaturud aga negatiivse meeleoluga kaasa ei läinud ja Tallinna börsiindeks tõusis koguni 4,6% võrra. Vilniuse börsi tootluseks kujunes 3,1% ja Riia börs tõus tagasihoidlikult 0,5%.

LHV pensionifondid tegid jaanuaris oma teise otseinvesteeringu ärikinnisvarasse, soetades Tallinnas Tartu maanteel asuva Valge Maja büroohoone. See ehitati 1952. aastal Marati trikotaaživabrikuna ja renoveeriti kontorihooneks 2010. aastal. Üüripinda on hoones üle 16 000 ruutmeetri. Suurimad üürnikud on IT-sektori ettevõtted, kaks õmblustarvikute kauplust ja restoran. Piirkond areneb kiiresti, kui lähiajal saavad uue ilme Sossimägi ja keskturg ning naabrusse rajatakse uus Hiltoni hotell.

Jaanuaris jõudis lõpule üks Eesti edukaimaid ettevõtete väljaoste, kui BaltCap ja ettevõtte juhtkond müüsid auto24 keskkonna rahvusvahelisele erakapitaliettevõttele Apax. LHV pensionifondidele maksti tehingu käigus tagasi ettevõtte ostuks võetud laenud: pangalaenu alternatiiviks olnud võlakirjalt teenisid fondid 3% aastas ja kapitalilaenult 12%. Enne lõpptähtaga lunastamise eest lisandus preemiamakse, mis kasvatas kogutootlust pensionikogujate jaoks veelgi. Sellist finantseeringut pakuvad aktiivsed pensionifondid üle maailma ning ka Eestis näeme edaspidi fondidel sama rolli majanduse edendamisel ja säästjatele tulu teenimisel.

Šiaulių bankas andis teada, et on sõlminud lepingu Danske panga Leedu filiaalilt laenuportfelli ostmiseks. Peamiselt eluasemelaenudest koosnev 125 mln euro väärtusega portfell on seotud privaatpanganduse klientidega. Šiaulių emiteeris oma kasvu rahastamiseks detsembri lõpus LHV pensionifondidele 20 mln euro eest allutatud võlakirju intressiga 6,15% aastas.

2019 detsember – BaltCapi fond plaanib osta Leedu lihatööstusettevõtte

Romet Enok, fondijuht

Detsembri lõpul jõudsime Leedu suuruselt neljanda panga Šiauliųga kokkuleppele, mille alusel tegid LHV pensionifondid ettevõtte pikaajalistesse võlakirjadesse investeeringu. Võlakirjade intress on 6,15% aastas, lõpptähtaeg on kümne aasta pärast ja pangal on õigus maksta need enne tähtaega tagasi 2024. aasta detsembris.

Šiaulių on nüüdseks kasvanud selliselt, et teenindab 7–8% Leedu pangandusturust. Panga suurim osanik on endiselt rohkem kui veerandit aktsiapakist omav Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD). Pikaajalised võlakirjad aitavad täita pangal kehtivaid kapitalinõudeid ja seega võimaldavad kasvatada laenuportfelli.

Sarnaseid investeeringuid oleme viimase paari aasta jooksul teinud juba Coop Panga ja Citadele banka võlakirjadesse. Sellega oleme loonud fondidesse uue varaklassi, mis toodab üle 6% intressi aastas.

Üleilmsetel aktsiaturgudel jätkus detsembris tuttav trend, mis jättis nii arenenud kui ka arenevate riikide börsiindeksid valdavalt plusspoolele. Euroala 50 suurimat börsiettevõtet koondav indeks Euro Stoxx 50 tõusis detsembris 1,2% ja seejuures oli parima tootlusega Helsingi börs, mis kerkis 4,1% võrra. Jaapani aktsiaturu indeks tõusis kuu jooksul kohalikus valuutas mõõdetuna 1,6%, kuid eurodes ainult 0,3% võrra.

Detsember kujunes eriti tugevaks arenevate riikide börsidel, mida koondav MSCI Emerging Marketsi indeks kerkis koguni 7,2% võrra. Baltimaade börside tulemused olid seevastu tagasihoidlikumad: Tallinna ja Vilniuse aktsiaturu indeks tõusid kuuga vastavalt 1,2% ja 0,4%, kuid Riia börs langes 0,8% võrra.

Pensionifondi M portfelli kuuluv erakapitalifond BaltCap Private Equity Fund III tegi detsembris oma esimese investeeringu. Sõlmiti leping Leedu lihasaaduseid töötleva ettevõtte Krekenavos Agrofirma ostuks, mis viiakse lõpule pärast Konkurentsiametilt heakskiidu saamist. Ettevõte on Leedus oma valdkonna turuliider ja ekspordib aktiivselt ka välisturgudele. BaltCap näeb võimalusi toetada ettevõtte kasvu ja edasist arengut ning sel viisil suurendada ettevõtte väärtust.

Börsidel purjetati tundmatusse
Andres Viisemann, LHV pensionifondide juht

Kui 2019. aasta oli aktsiaturgudel ettevõtete kasumite stagnatsioonist hoolimata üle ootuste positiivne, siis tänavu võib kasumite kasv valmistada taas pettumuse. Rahvusvaheline kaubandus oli paigalseisus juba enne koroonaviiruse levikut ja ka üleilmsele majandusele prognoositi kasvu mõningast pidurdumist.