II sammas

LHV Pensionifond M
Aktiivne juhtimine
10%
-10%
10%
10 aasta netotootlus
2
1
7
Riskiklass
30,70%
0%
100%
Investeerib Eestisse
13761
Investorite arv

Sobib kui

  • sul on pensionini jäänud 3-10 aastat,
  • oled mõõduka riskitaluvusega,
  • sinu eesmärgiks on stabiilselt kasvatada pensioniks kogutud raha pika aja jooksul.
Selle fondiga on seotud tehing, mis jõustub
Vaata pooleliolevaid tehinguid
Minu portfellis
~
Sissemaksed suunduvad siia
Osakute kogus
Soetushind
Osaku NAV
Kasum/kahjum
Kasum/kahjum
Väärtus kokku

Strateegia

Fond eelistab vara investeerimisel rahavoogu pakkuvaid varasid ja võimalusel kohalikku turgu, tehes mh vähemlikviidseid erakapitali- ja kinnisvarainvesteeringuid. Investeeringuid tehakse valdavalt kohalikus valuutas, otse aktsiatesse võib investeerida kuni 75% fondi varast. Fondi pikaajaliselt eelistatuim varaklass on kinnisvarainvesteeringud.

Tootlus
Algusest
...
Jooksev aasta
...
Jooksev kuu
...
...
Fondi tootlus on esitatud puhastootlusena, millest on maha arvestatud kõik tasud.

Suurimad investeeringud

Andmed on toodud 31.12.2020 seisuga

Suurimad investeeringud
France Government 2.25% 25/10/225,49%
German Government 2.25% 04/09/214,59%
EfTEN Kinnisvarafond3,03%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/272,61%
France Government 3.75% 25/04/212,43%
France Government 25/05/212,35%
German Treasury Bill 14/04/20212,21%
Luminor 0.792% 03/12/242,08%
JP Morgan 1.375% 16/09/211,96%
ZKB Gold ETF1,91%

Suurimad Eesti investeeringud

Suurimad Eesti investeeringud
EfTEN Kinnisvarafond3,03%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/272,61%
Luminor 0.792% 03/12/242,08%

Varaklassid

Andmed on toodud 31.12.2020 seisuga.

Fondi info

Fondi info
Fondi maht (seisuga 31.12.2020)145 346 578,73 €
FondivalitsejaAS LHV Varahaldus
Omaosalus fondis400 000 osakut
Depootasu määr0,0552% (maksab LHV)
DepositooriumAS SEB Pank

Sisenemistasu: 0%

Väljumistasu: 0%

Valitsemistasu: 0,60%

Edukustasu: 20% aastas mis tahes tootlusest, mille fond saavutab üle Eesti sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise kumulatiivse kasvu alates 31.08.2019.

Jooksvad tasud (sh valitsemistasu): 0,84%

Jooksvate tasude näitaja on hinnanguline, baseerudes kehtival valitsemistasul ning kõigi teiste arvestusse minevate kulude 2019. aasta tasemel. Jooksvate tasude suurus võib aastati varieeruda.

Detsember 2020: fondi tootlust toetas aktsiariski suurendamine koroonakriisi ajal

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Hoolimata sellest, et kevadel tingis Covid-19 pandeemia börside märkimisväärse languse kogu maailmas, suutsid aktsiaturud aasta lõpuks valdavalt taastuda. Seejuures tõusid USA S&P 500 ja Nasdaqi indeks koguni uute tippudeni. Eurodes mõõdetuna kerkis Jaapani Nikkei indeks aastaga 11,6% ja MSCI arenevate turgude indeks 6,4%.

Euroopa suurettevõtteid koondav Euro Stoxx 50 jäi seevastu 3,2%-ga miinuspoolele. Suurimate langejate seas olid Hispaania, Suurbritannia ja Prantsusmaa börs, kuid nii Põhjamaade kui ka Saksamaa aktsiaturg näitasid head tootlust.

Baltikumis tegi aastaga parima tulemuse Vilniuse börs 14,7%-ga, Riia börsiindeks tõusis 9,7% ja Tallinna börsi tootluseks jäi 5%.

LHV pensionifond M saavutas 2020. aastal hea tulemuse, mida suuresti toetasid aasta jooksul tehtud investeeringud kulla kaevandamisega seotud ettevõtetesse ja füüsilise kulla fondi. Need investeeringud moodustasid detsembris portfellist üle 6%. Samuti tugines tootlus investeeringutele pangandussektori aktsiatesse.

Aasta jooksul soetasid pensionifondid ka mitu ärikinnisvara objekti: kontorihoone Tallinnas Tartu maanteel ja stock-office’i tüüpi hooned Rae vallas Jüris. Mõlemad investeeringud teenivad pensionifondidele stabiilset üüritulu ja neil on arenduspotentsiaali. Veel tegime investeeringu EfTEN Capitali loodud üürikortermajade fondi.

Rahvusvahelistel võlakirjaturgudel vähendasime riske samm-sammult kogu aasta jooksul. Kui maailma finantsturgudel algas veebruaris järsk langus, kasutasime ära asjaolu, et olime olulise osa fondi varadest hoidnud lühiajalistes ja kõrge reitinguga Euroopa võlakirjades. Müüsime neid suures mahus ja soetasime positsioone hoopis languse läbi teinud aktsiaturult.

Kui aktsiaturud aasta teisel poolel tõusma hakkasid, müüsime paljud talvel tehtud investeeringud ning suunasime raha Saksamaa ja Prantsusmaa valitsuse lühiajalistesse võlakirjadesse.

Samal ajal vähendasime peaaegu nullini fondi suurema krediidiriskiga rahvusvaheliste võlakirjade positsiooni. Kaalukat osa mängis siin Sampo ja Danske panga võlakirjade müümine. Kasutasime taas ära olukorra, et Euroopas olid finantssektori aktsiad kevadeks märkimisväärselt odavnenud. Seepärast müüsime enamiku neist võlakirjadest ja soetasime aktsiaid.

Jätkasime tööd ka kohalike tehingute tegemisel, jõudes kokkuleppele Tallinna külje alla Peetri külla ehitatud uue Peetri Keskuse rahastamises. Ettevõte kaasas pensionifondidelt raha kahe võlakirjaga, mis annavad fondile jooksvat tootlust 7% aastas.

Samuti allkirjastasime lepingud taastuvenergiettevõtte Sunly laienemisplaanide rahastamiseks. Ettevõte plaanib kasutada pensionifondide kapitali oma mahukate investeeringute tegemiseks ja investeeringu intressitase on 8% aastas.

Vastukaaluks maksti fondile enne tähtaega tagasi kuulutusteportaali auto24 ostuks võetud laen. Eesti erakapitaliettevõtte BaltCap edukas investeering tõi fondile kolme aasta jooksul intresside ja preemiamaksetena veidi üle 20% tootlust.

Kuigi Euroopa võlakirjaturu käekäigu võib möödunud aasta kokkuvõttes lugeda heaks, andis suurima tootlusega segment sealt veidi üle 4% tootlust. Nagu eespool näidatud, suudame panna pensionifondide kapitali selgesti tootlikumalt tööle kohalike ettevõtete rahastamise teel. Sellele suunale keskendume ka tänavu.

November 2020: tegime uusi investeeringuid kinnisvara- ja taastuvenergiasektorisse

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

November kujunes maailma aktsiaturgudele erakordselt rõõmsaks suuresti tänu COVID-19 vaktsiini tootjatelt tulnud headele uudistele. Euroopa oli arenenud maailma piirkondadest tugevaim: Euro Stoxx 50 indeks tõusis kuu jooksul koguni 18,1% võrra. Suurimate tõusjate seas olid Hispaania, Itaalia ja Prantsusmaa rohkem kui 20% tootlusega.

Saksamaa börsiindeksi väärtus kasvas 15% ning Rootsi ja Soome börs kerkisid rohkem kui 11% võrra. Jaapani Nikkei indeksi tootluseks kujunes novembris eurodes mõõdetuna 12,5%. Balti riikide seast läks turgude üldise tõusuga kaasa Tallinna börs, mille indeks kerkis kuuga 10,2%. Vilniuse börsi tootlus oli 3,9% ja Riia börsiindeks hoopis langes 0,2% võrra.

Pensionifond M tegi uue rahapaigutuse EfTEN Residential Fundi kinnisvarafondi, mis hakkab investeerima üürimajadesse üle Baltikumi. Fondi esimene investeering on 112 korteriga hoone Tallinnas Mustamäel Kadaka Metsapargi uusarenduses. Kortermaja valmimine on kavandatud 2021. aasta sügisesse. Kokku kaasas kinnisvarafond esimeses finantseerimisringis 33 miljonit eurot ja plaanib järgmise üürimaja rajada Leetu.

Võlakirjaportfellis lõppes enne tähtaega meie ainus rahvusvaheline ilma krediidireitinguta börsiinvesteering, kui Taani kapitalile kuuluv Leedu seakasvataja Idavang maksis oma kohustused enne tähtaega tagasi. Märkisime ettevõtte võlakirju nende väljastamisel 2017. aasta detsembris ja täpselt kolme aastaga on investeering toonud fondile ligikaudu 21% tootluse.

Uutest investeeringutest jõudsime samal ajal kokkuleppele Eesti taastuvenergia ettevõttega Sunly. Teatud tingimuste täitumisel märgivad LHV fondid järgmiste kuude jooksul ettevõtte võlakirju, mis on viieaastase tähtajaga ja annavad 8% aastaintressi. Sunly kasvab rohelise energia tootjana mitmel suunal ja meie pensionifondide pikaajaline investeering aitab ettevõttel kaasata pangalaene, et viia mahukad investeerimisplaanid ellu.

Oktoober 2020: aktsiaturud pidid valdavalt leppima langusega

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Nagu septembris nii oli ka oktoobris maailma aktsiaturgude tootlus põhiosas negatiivne. Suuresti COVID-19 pandeemia teise laine ägenemise tõttu sai tugevalt pihta Euroopa suurettevõtteid koondav Euro Stoxx 50 indeks, mis langes kuuga koguni 7,3%. Seejuures olid suurimad langejad Saksamaa –9,4% ja Rootsi börsiindeks –6,1% tootlusega. Jaapani Nikkei indeks odavnes kohalikus valuutas mõõdetuna 0,9% võrra, kuid eurodes jäi 0,6%-ga plusspoolele. Baltimaades oli suurimat liikumist näha Vilniuse börsil, mille indeks langes 4,3% võrra. Tallinna börs tõusis kuuga 0,7% ja Riia turuindeksi väärtus jäi peaaegu samaks.

Pensionifondi M portfelli kuuluv Leedu kinnisvarafond Lords Baltic Green Fund V tegi oma teise investeeringu ja soetas Riias büroohoone. Selles on üle 17 000 ruutmeetri üüripinda ja suurim rentnik on Läti Citadele pank. Tegu on tippkvaliteediga A-klassi kontorihoonega, mis asub Riia vanalinnas Daugava jõe kaldal ja on võitnud maineka arhitektuuriauhinna.

Kuigi Leedu energiaettevõtte Ignitise IPO ei andnud osalenud investoritele rõõmustamiseks põhjust, õnnestus LHV pensionifondide klientidel siiski teenida positiivset tootlust: kevadel fondidesse soetatud ettevõtte pikaajalised võlakirjad kallinesid kuuga ligikaudu 2,5%. Ignitis on nüüd avalik ettevõte, mis on tugevdanud oma kapitalipositsiooni ja tulevikuvõimalusi. Selle lainel on Ignitise võlakirjad toonud meie fondidele vähem kui poole aastaga veidi üle 10% tootlust.

Avalike võlakirjaturgude väljavaade üldiselt on siiski endiselt kehvapoolne ja LHV fondid keskenduvad seetõttu kohalike investeeringute tegemisele. Ootame selles valdkonnas oma portfellile peagi täiendust.

Paremini saavad hakkama need, kes koguvad reserve
Andres Viisemann, LHV pensionifondide juht

Väga dramaatiline, kohati isegi sürreaalne 2020 on lõpuks seljataga. Nii inimesed kui ka ettevõtted olid sunnitud tegema raskeid valikuid, kuidas oma elu ümber korraldada. Läinud aasta õpetas, et ise hakkama saamise võime võib olla tähtsam kui lühiajaline tõhusus, ning seda, et reserve on vaja kas või selleks, et ära oodata saabuv abi.