LHV blogi
Rahatarkus/Noortepank

Miks ja kuidas alustada raha kogumisega juba täna?

04. mai 2020Liis Lepik

Rahatarkusest rääkimiseks ei ole kunagi õiget ega valet aega. Oma rahaga teadlikult ümberkäimine on nagu tervislike eluviiside järgimine – seda tuleb teha järjepidevalt.

Mida tugevama baasi me noortena oma harjumustesse loome, seda kindlamini tunneme end oma rahaasjades tulevikus. Nagu tervisele, hakkame me ka finantsprobleemidele sageli tähelepanu pöörama alles siis, kui seisame nendega silmitsi.

Teinekord on siis juba liiga hilja. Miks on just praegu hea aeg oma rahaasjad üle vaadata ning miks peaksid noored juba täna säästmisega alustama?

Tänapäeva noored on oma olemuselt ambitsioonikad, positiivsed, haritud ning käinud ühte sammu tehnoloogia arenguga. Noorte finantskirjaoskust, mis mõjutab otseselt ka üldist majandust, aga nii heaks ei peeta.

Erinevate uuringute põhjal on leitud, et noorte säästmisharjumused, oskus eelarvestada ning võime finantskohustustega kaasnevaid riske hinnata on kesised.

Näiteks selgus Rahandusministeeriumi korraldatud uuringust, et 35% noortest ei ole viimase 12 kuu jooksul kordagi säästnud ning vaid kümnendik noortest kasutab säästmiseks eraldi pangakontot. Ilma säästmisharjumuseta on meil väga keeruline ellu viia unistusi või alustada investeerimisega, rääkimata kriisideks valmistumisest või riskide hajutamisest.

Alusta säästmist ootamatusteks

Väikeste summade kõrvalepanemine on kõige lihtsam võimalus alustada oma teed finantsvabaduse suunas. Ei tasu elada üle oma võimete ning eeldada, et alates homsest oled uus Rahakratt või Investor Toomas ilma, et oleksid leidnud endas motivatsiooni pikemaajaliste eesmärkide nimel pingutada.

Kõige lihtsam viis alustamiseks on teha seda juba täna. Mine internetipanka ning ava eraldi pangakonto.

Nimeta see ümber „Säästmine ootamatusteks“ või „#iseendaboss“ ning paiguta sinna oma esimesed eurod. Oluline on, et koguksid raha eraldi kontole, sest nii hoidud seda kulutamast emotsiooniostudele. Säästupuhver ootamatusteks võiks olla 3-6 kuu sissetulek.

Hea on alustada jõukohastest eesmärkidest – näiteks koguda esimeseks säästupuhvriks 500 eurot, ladudes sellega oma säästudele vundamendi. Säästude kasvades kasvab ka motivatsioon, nii võiks järgmiseks eesmärgiks võiks olla juba summa, mille suudad suure tõenäosusega koguda järgmise 12 kuu jooksul.

Pane kirja oma unistused ja sihid

Kuulus investor ja maailma üks rikkamaid inimesi Warren Buffett on öelnud, et risk tuleb sellest, kui sa ei tea, millega sa tegeled. Nii on see elus tervikuna ja nii on see ka rahaasjade puhul. Alusta sellest, et sea endale eesmärgid ning tea, kuidas nendeni jõuda.

Unistused on erinevad ning võivad ajaga muutuda. Pole vahet, kas unistad kallist autost, tahad näha maailma või kindlustada oma tulevikku, kõik algab iseendast. Kui meil on oma finantsasjadest hea ülevaade ja me ei pea muretsema rahaliste puudujääkide pärast, on suur samm unistuste poole juba tehtud.

Eestis korraldatud uuringu põhjal on vaid 60% 18-29-aastastest noortest endale rahalise eesmärgi seadnud. Eesmärgi saavutamiseks vähendas 75% noortest oma olemasolevaid kulusid ning 71% alustas eraldi säästmisega. See näitab, et ainuüksi eesmärgi seadmine aitab meil säästmisharjumust kasvatada ja seeläbi oma tulevikku kindlustada.

Tee selgeks, kuhu sul raha kulub

Kõige tüütum osa isiklike rahaasjade kordaseadmisel on eelarve koostamine. Tõttöelda saaks ka ilma igakuise täpse eelarvestamiseta, aga kui sul puudub selge arusaam, kui palju raha sul millelegi kulub ja millised finantsharjumused sind praegu kontrollivad, on ka oma eesmärke tunduvalt raskem saavutada.

Kesk- ja Ida-Euroopa riikides ei ole noored harjunud säästma ning seetõttu on meie finantsharjumused ka teiste Põhjamaadega võrreldes kesisemad. Tulevikku planeerides on oluline, et mõtleksime enda jaoks välja, kuidas me tahame järgmiseks võimalikuks kriisiks valmis olla ning mismoodi end rahaliselt kindlustada.

Tänases olukorras on meie tavapärane elukorraldus täielikult muutunud – puuduvad igapäevased liikumiskulud ning kulutused meelelahutusele. Võrdle oma kulusid karantiinieelsetega ning vaata, millele kulub sul kodus püsides rohkem või vähem.

Suure tõenäosusega avastad, et varem taksosõidule või kinokülastusele kulutatud eurod oled nüüd investeerinud e-poest soetatud raamatutesse või võtnud ette kaua planeeritud kodusisustuse. Oluline on, et mõistaksid, millele oled raha kulutanud ning mis eesmärgil, sest oma finantskäitumise juhtimine on kõige lihtsam viis, kuidas oma säästupuhvreid suurendada ja unistustele lähemale jõuda.

Praktilised näpunäited:

  • Jaga oma nädalaraha kaheksaga – nii säästad iga nädal ühe päeva taskuraha ning saad selle otse oma säästukontole kanda.
  • Seadista internetipangas oma säästukontole iganädalane või igakuine püsimakse – nii säästad järjepidevalt ning kasvatad säästmisdistsipliini.
  • Pane kirja oma unistused – olgu need rahalised või seotud hoopis hariduse, reisimise või koduostuga.
  • Vaata kriitilise pilguga üle oma kulud – ehk saad mõne kulutuse arvelt suurendada hoopis oma säästupuhvrit!
  • Sea oma pangakaardile päevalimiit, et oma kulutusi kontrolli all hoida.
  • Loe ning tunne ümbritseva maailma vastu huvi – iseendasse investeerimine tasub tulevikus alati ära!