LHV blogi
Pension/Investor

III sammas kui üks parimaid investeerimisvõimalusi

31. august 2021LHV

Kas oled mõelnud, et tahaksid investeerida, aga ei tea, kust alustada? Kas hakata koguma III samba fondi, börsil kaubeldavasse fondi või valida aktsiaturult ise üksikaktsiaid?
Võimalusi on erinevaid, aga raha niisama kontol hoides jääd Sa esiteks ilma võimalikust tootlusest ja teiseks kahaneb selle raha väärtus ajas inflatsiooni tõttu. Samuti ei tasu investeerimise alustamiseks oodata krahhi, et siis odavate hindade juures investeeringuid teha. Krahhi saabumist ei oska keegi täpselt ajastada, eriti veel inimene, kes alles alustab investeerimismaailmaga tutvumist.
Kui soovid panna oma raha tuleviku jaoks teenima, siis selleks on üks lihtsamaid ja paremaid võimalusi III sammas.

Kolm põhjust, miks investeerida III sambasse

 • III samba üks peamiseid eeliseid on maksutagastus, mida teistel investeerimislahendustel ei ole. See tähendab, et riik maksab III sambasse tehtud sissemaksetelt Sulle 20% tulumaksu tagasi. Juba see on puhas võit.

  Näide: kui maksad III sambasse sel aastal 1000 eurot, tagastab riik Sulle järgmise aasta kevadel 200 eurot. Tagastus tehakse summalt, mis ei ületa 15% Sinu aastasest brutosissetulekust ega 6000 eurot aastas.

 • Teine eelis on kindlasti paindlikkus: raha saad III sambasse lisada omale sobivas summas ja kasutada seda siis, kui selleks peaks vajadus tekkima. Kõige lihtsam on seda teha igakuiste püsimaksetena, mida kasutab LHV klientidest juba 20%.

 • III sammas sobib hästi pikaajaliseks kogumiseks. Kuna fondid on soodsa tasumääraga ja näidanud positiivset pikaajalist tootlust, aitab see kogutud rahal kasvada.

Sul on LHV-s valida kolme investeerimisstrateegiaga III samba pensionifondi vahel. Kas Sa eelistad võimalikult väikeste kuludega indeksifondi (Indeks Pluss), usud maailma rohepöördesse (Roheline Pluss) või on Sinu jaoks oluline hajutatus erinevate investeeringute ja varaklasside vahel (Täiendav Pensionifond) – meie valikus on Sulle sobiv III samba fond igal juhul olemas. Tutvu kõikide Eesti III samba fondide tulemustega.

Kuidas alustada kogumist III sambasse?
Kui Sa pole varem III samba pensionifondidesse sissemakseid teinud, esita III samba valikuavaldus.
III sambaga liitumine võtab aega mõne minuti.

 1. Sisene LHV iseteenindusse ja esita III samba valikuavaldus. Kui Sa ei ole LHV klient, siis esita avaldus oma kodupangas.
 2. Vali fond, mille osakuid soovid osta. Valida võid ka mitu, märkides sobivad osakaalud.
  Kui oled fondi juba varem ära valinud, siis tea, et III samba fondide valiku otsust saad muuta samamoodi nagu II samba pensionifondide puhul.
  Et investeerida III sambasse regulaarselt, on parim viis sõlmida endale jõukohase summaga püsimaksekorralduse leping.