Liigu edasi põhisisu juurdeLigipääsetavus

LHV ei toeta Internet Exploreri kasutamist, et kaitsta sind viiruste, pettuste ja teiste ohtude eest. Võid meie veebilehte Internet Exploreriga edasi kasutada, kuid palun arvesta, et kõik ei pruugi ootuspäraselt töötada. Palun kasuta internetipanka sisenemiseks ühte neist tasuta veebilehitsejatest: Chrome, Firefox või Edge.

LHV Pensionifond Indeks III

Passiivne juhtimine
-
-10%
10%
10 aasta netotootlus
-
-10%
10%
5 aasta netotootlus
-
-10%
10%
3 aasta netotootlus
-
-10%
10%
2 aasta netotootlus

Sobib kui

  • oled valmis taluma aktsiaturgude võimalikest suurtest kõikumistest tulenevaid riske,
  • omad varasemat investeerimiskogemust.

Fondi sissemakse rekvisiidid

Strateegia

Fond investeerib kogu vara aktsiaindekseid järgivatesse investeerimisfondidesse ja fondijuht ei muuda aktiivselt fondi riskitaset. Aktsiatesse investeerivate fondide osakaalu hoitakse 100% lähedal fondi mahust. Iga kord, kui raha osakaal ületab 2% fondi mahust, investeeritakse vaba raha vähemalt 2% ületavas osas 5 pangapäeva jooksul.

Aktsiatesse investeerivate fondide investeeringud on jaotatud maailma riikide majanduse ligilähedase suuruse alusel kahe turuliigi vahel: arenenud ja arenevad turgud.

...

Suurimad investeeringud

Andmed on toodud 30.06.2025 seisuga

Suurimad investeeringud
Amundi Prime Global UCITS ETF27,77%
HSBC MSCI Emerging Markets UCITS27,70%
Amundi ETF ICAV - Amundi MSCI23,70%
Amundi Prime All Country World6,71%
iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF5,57%
SPDR MSCI World UCITS ETF4,87%
db x-trackers MSCI Emerging Markets Index UCITS2,97%

Eesti suunalised investeeringud puuduvad

Varaklassid

Andmed on toodud 30.06.2025 seisuga.

Fondi info

Fondi info
Fondi maht (seisuga 30.06.2025)75 044 763 €
FondivalitsejaLHV Varahaldus
DepositooriumAS SEB Pank

Sisenemistasu: 0%

Väljumistasu: 0%

Depootasu määr: 0,0459%

Valitsemistasu: 0,2%

Jooksvad tasud (sh valitsemistasu): 0,36%

Jooksvad tasud on esitatud viimase kalendriaasta, s.o 2024. a, kulude põhjal. Jooksvate tasude suurus võib aastati varieeruda.

LHV Pensionifond Indeks III

Saaja
AS Pensionikeskus

Konto
EE547700771002908125 - LHV Pank AS
EE961700017004379157 - Luminor Bank AS
EE141010220263146225 - SEB Pank AS
EE362200221067235244 - Swedbank AS

Selgitus
30101119828, EE3600109419, IK:Sinu isikukood

Summa
Investeeritav summa eurodes

Väljamaksed

Pensionileping

III samba väljamakseid ei maksusta riik juhul, kui oled sõlminud kindlustusseltsiga lepingu selle kohta, et sulle makstakse regulaarselt pensioni kuni su elu lõpuni.

Vaata lisa Pensionikeskus.ee

Osakute tagasimüük

Pärast 55-aastaseks saamist (kui hakkasid III samba sissemakseid tegema enne 2021. a), kuid mitte enne viie aasta möödumist esmasest investeeringust on väljamaksete tulumaks 10%. Kui oled liitunud III sambaga enne 2021.aastat ja soovid võtta kogutu välja enne 55-aastaseks saamist on väljamakse tulumaks 22%. III sambaga alates 2021.aastast liitunud saavad III sambast raha soodsama tulumaksumääraga (10%) välja võtta siis, kui pensionieani jääb vähem kui 5 aastat.

III sambasse kogutu on samuti pärandatav

Pärija saab otsustada, mida päritava varaga teha, st kas kanda see oma pensionikontole või võtta rahas välja.
Rahas väljamaksetelt tuleb maksta 22% tulumaksu.

Juuni 2025: Aktsiaturgude sõit Ameerika mägedel

Erko Rebane, portfellihaldur

Kuigi kaubandussõda Hiina ja USA vahel jõudis aprillis absurdsete tollitariifideni, said turuosalised ühel hetkel Donald Trumpi algatatud läbirääkimisest aru, et suuremaid kaubanduspartnereid ei taheta oma majandusest täielikult välja lülitada ning lõpuks tuleb mingi kokkulepe saavutada. See ootus aitas aktsiaturgudel üle maailma esimese kvartali lõppu ja teise algusesse jäänud langusest taastuda.

Meediast võivad jätkuvalt läbi joosta pealkirjad venima jäänud või liiva jooksnud läbirääkimistest mõne riigi või piirkonnaga, ent börsid ei lase sellest end enam kuigivõrd häirida, panustades stsenaariumile, kus varem või hiljem kaupade piiriülest vedu oluliselt mitte takistav kokkulepe lõpuks saavutatakse.

Tariifimäärad on peamistest jututeemadest sestap kõrvale visatud ja investorite fookus liikunud tagasi teguritele, mis võiksid aidata luua ettevõtete jaoks soodsamat kasvukeskkonda. Peaasjalikult jälgitakse inflatsiooni ja kui palju võib selle edasine taandumine anda ruumi intressimäärasid allapoole tuua.

Intressimäärad tagasi fookuses

Euroopa Keskpank on tänavu jätkanud intressimäärade vähendamist juba neljal istungil, tuues hoiustamise püsivõimaluse intressimäära viimase aastaga 4,0% pealt 2,0% peale. Ühendriikides hoiab Föderaalreserv laenumäärasid jätkuvalt üsna kõrgel 4,5% peal, olles seda tsükli tipust kärpinud vaid ühe protsendipunkti võrra.

Föderaalreserv Jerome Powelliga eesotsas ei ole vaatamata inflatsiooni aeglustumisele kiirustanud tänavu intressimäära edasise langetamisega, kuna veel puudub selgus, kui suures osas kannavad ettevõtted kõrgemad tollitariifid tarbijatele edasi. Kui lähikuud uut hinnasurvet ei too, saab FED tõenäoliselt sügisest jätkata rahapoliitika normaliseerimist, et hoida ära majanduse ja tööturu jahtumine.

Isegi kui Jerome Powelli juhitav Föderaalreservi komitee otsustab intressimäära langetamisel hoida teisel poolaastal edasi konservatiivset joont, siis juba maist lõppeb praeguse FEDi presidendi ametiaeg ning Trump eelistab sellele kohale määrata inimese, kelle arvates võiksid intressimäärad olla praegusest madalamad.

Nõnda on finantsturud juba praegu hindadesse sisse arvestamas tõenäosust, et intressimäärad hakkavad Ühendriikides tuleval aastal kiiremini allapoole tulema. Kui arvestada sinna juurde veel Trumpi suurde maksuseadusesse kirjutatud eelarvedefitsiidi kasv ja odavnenud dollar, võiksid tähed olla joondunud kiirema majanduskasvu toetamiseks.

Tugevam euro röövis osa tootlusest

Kui esimeses kvartalis jäi kogu maailma arenenud riikide aktsiaturgusid peegeldav MSCI World indeks USA eestvedamisel 2% miinusesse, siis teises kvartalis kosusid hinnad dollarites mõõdetuna 11,5%. Arenevate riikide aktsiaturgude liikumist kajastav MSCI Emerging Markets indeks tõusis dollarites mõõdetuna esimeses kvartalis 3,3% ja teises 12%.

Paraku sõi euroala investori jaoks euro tugevnemine osa sellest tootlusest ära. Kuna dollar on jätkanud peamiste valuutade suhtes nõrgenemist, kergitades EUR/USD vahetuskurssi teises kvartalis ligi 9% 1,1800 dollari lähedale, siis eurodes mõõdetuna oli MSCI arenenud riikide aktsiaturgude indeksi teise kvartali tootlus 2,6% ja arenevatel riikide indeksil 3,1%.

Erinevalt teistest pensioni indeksifondidest, mis paigutavad kogujate raha peamiselt arenenud riikide aktsiaturgudele, on LHV pensionifondide Indeks ja Indeks III portfellid laiemalt hajutatud (arenenud riikide osakaal ligikaudu 63% ja arenevate riikide oma 37%), tänu millele kujunes nende fondide teise kvartali tootluseks 3,0%.

Praegusel hinnatasemel kaupleb USA aktsiaturg (moodustab arenenud riikide aktsiaturgudest ligi 72%) 22,7x ettevõtete 12 kuu oodatavat kasumit, mis on Bloombergi andmetel 35% kõrgem ajaloolisest keskmisest. See ei tähenda, et Ühendriikide aktsiad ei võiks veelgi kallimaks muutuda, ent igasuguste riskide suhtes on need nüüd palju tundlikumad ja vajavad ettevõtete kasumite kiiremat kasvu.

Seevastu arenevate riikide aktsiad kauplesid juuni lõpu seisuga keskmiselt 12,7x ettevaatavat kasumit, pakkudes investoritele atraktiivset alternatiivi kallilt hinnastatud varadele. Arenevate riikide aktsiate tootlus on aastaid jäänud USA omale alla, mis on jätnud investorid antud regioonide suhtes ettevaatlikuks, ent arenevate turgude suhteline tugevus selle aasta esimeses pooles võib aidata seda riskiisu taastada, eriti kui kaubanduspinged leevenevad edasi ning dollar peaks jätkama langust.

Märts 2025: USA aktsiaturg heidab riskivaradele varju

Erko Rebane, portfellihaldur

Kaks viimast aastat suurte tehnoloogiaettevõtete tuules üles kihutanud USA aktsiaturg on alates veebruari keskpaigast seisnud silmitsi järsu langusega. Entusiasm, mis valitses Donald Trumpi presidendiks saamise eel, on vahetunud teadmatuse ja hirmuga uute imporditollide ja eelarvekärbete ees. Kuna USA aktsiate osakaal üleilmsest aktsiaturust moodustab 66%, siis mõjutab see üsna tugevalt sarnase jaotusega tehtud investeerimisportfelle.

Kui Trumpi eelmise ametiaja jooksul said investorid börsidel nautida võrdlemisi rahulikku sõitu ülesmäge (koroonapandeemia kukkumist arvestamata), sest toona esialgselt välja kuulutatud tariifid kujunesid lõpuks pehmemaks ja ei põhjustanud suurt raputust inimeste ja ettevõtete kindlustundes, siis Trumpi teine ametiaeg on alanud märksa tormilisemalt.

Trump ja USA rahandusminister Scott Bessent on mõlemad öelnud, et laiahaardeliste imporditariifide ning valitsuse kulutuste kärpimise tõttu läheb kõigil mõneks ajaks raskeks. Sellega on saadetud signaal, et kui eelmisel ametiajal oli Trumpi jaoks aktsiaturu käekäik väga oluline, siis nüüd vähemalt sõnades ei lähe see enam uuele administratsioonile korda.

Sestap on investoritel kadunud varasem julgus minna suuremate languste järel USA aktsiaid ostma, sest enam ei nähta Trumpi ähvardusi läbirääkimiste taktikana, mida lõpuks täiel määral ei realiseerita. Ja kuna puudub teadmine, kui ulatuslikuks tollitariifid osutuvad, pole ka enam ettekujutust, milline saab agressiivse kaubanduspoliitika mõju olema Ühendriikide majandusele. Näiteks Atlanta FEDi mudel, mis alles veebruari keskel prognoosis USA majandusele esimeses kvartalis 2% kasvu, näitas aprilli alguses jooksvat konjunktuuri arvesse võttes juba 3,7% langust.

Hirm majandussurutise ees on tugevama müügisurve alla pannud eeskätt kõrgete kasvuootustega firmad ja sektorid. Nii langesid suuremate tehnoloogiaettevõtete aktsiad esimeses kvartalis keskmiselt 15% (Nvidia –22%, Tesla –32%, Amazon –14%, Apple –9%, Alphabet –18%, Microsoft –10%, Meta –4%), avaldades tugevat mõju kogu USA aktsiaturule, mis S&P 500 indeksi näol langes dollarites mõõdetuna 4,6%. Kuna euro tegi samal ajal dollari suhtes lisaks arvestatava tõusu, siis oli euroala investori jaoks USA aktsiaturu esimese kvartali tegelik tootlus –8,7%.

LHV pensionifondide Indeks ja Indeks III laiem hajutatus vähendas USA survet

Erinevalt teistest Eesti turul tegutsevate fondivalitsejate pensioni indeksifondidest ja ka nende kõrge aktsiariskiga aktiivselt juhitud fondidest on LHV pensionifondid Indeks ja Indeks III hajutanud oma investeeringud laiemalt (63% arenenud turgudele ja 37% arenevatele turgudele), mistõttu jääb USA aktsiate osakaal portfellis väiksemaks ja mõju kogu portfelli tootlusele ka pisemaks.

LHV II samba pensionifondi Indeks ja III samba fondi Indeks III esimese kvartali tootlus oli –4,1%. See langus oli väiksem nii teiste fondivalitsejate indeksifondide kui ka kõrgema riskiga aktiivselt juhitud fondide omast, mis paigutavad oma vara suurema osakaaluga Ameerika Ühendriikidesse.

Allolevast tabelist on näha täpsemalt, milline on USA aktsiate osakaal kõrgema riskiga pensionifondides. USA aktsiate kõrgete osakaalude puhul tasub tähele panna, et see tähendab ka suurt avatust dollarile, mis võib euro suhtes ebasoodsas suunas liikudes tingida täiendavat negatiivset tootlust.

Mis saab Ühendriikidest edasi?

Trump on püstitanud väga keerulise tasakaalustamise ülesande. Esiteks tõstetakse ulatuslikult tariife praktiliselt kõikidele kaubanduspartneritele, mis tähendab USA tarbijate jaoks kõrgemaid hindasid ajal, mil inflatsioon on olnud juba mõnda aega üks peamisi mureallikaid. Kuna tarbimine moodustab üle kahe kolmandiku USA majandusest, hakkab tarbijate ebakindlus edasi lükatud ostude näol üsna kiiresti majanduses välja paistma.

Lisaks sellele on USA majandus pikalt olnud sõltuvuses valitsuse heldekäelisest eelarvest (viimasel kahel aastal on eelarvepuudujääk ulatunud üle 6% aastas). Trump soovib eelarvedefitsiiti ligi triljoni dollari ehk ligikaudu poole võrra vähendada, millega võetakse majandusest täiendavalt dollareid ära.

Selleks, et tarbijad tuleksid kallinevate kaupade ja teenustega toime, plaanib Trump langetada makse ja tagamaks kapitali kiiremat voolamist vajalikesse sektoritesse ning kulubaasi alandamist, tahab administratsioon ka regulatsioone vähendada.

Kas need sammud aitavad netos USA majandusel vältida langust, ei oska täna ilmselt keegi kindlalt öelda. Positiivsest küljest võib Trump üsna kiiresti ka oma otsustest taganeda, kui seis majanduses väga hapuks läheb, kuid selline edasi-tagasi pendeldamine kindlustunnet majanduse osas tõenäoliselt endisele tasemele ei taasta.

Raha otsib võimalusi mujal

Ajal, mil Ühendriikides üritatakse eelarvepuudujäägi vähendamisega muuta 121%-ni SKPst kasvanud võlakoormat jätkusuutlikumaks, leiab maailmast riike ja piirkondi, kus fiskaalpoliitika on vastupidiselt majandust stimuleeriv. Hiina näiteks üritab võrdlemisi ebakindlas üleilmses keskkonnas saavutada tänavu ambitsioonikat SKP 5% kasvueesmärki, milleks tõsteti valitsuse oodatav eelarvedefitsiit ligikaudu 4%-ni sisemajanduse kogutoodangust – see on kõrgeim alates 1994. aastast.

Riskivaradele valitsuse suurem kulutamine ja lõdvem rahapoliitika meeldib, millest johtuvalt läks ka Hiina aktsiaturul esimeses kvartalis üsna hästi: MSCI Hiina indeks kerkis kolme kuuga eurodes mõõdetuna 10%, aidates tervel arenevate riikide indeksil piirduda samal perioodil –2% kaotusega. Arenevad turud moodustavad LHV pensionifondidest Indeks ja Indeks III 37%.

Samuti on alates aasta algusest raha voolanud Euroopasse, kus Saksamaa uus valitsus muudab aastakümneid hoitud fiskaalselt konservatiivset joont ning kavatseb järgneva 12 aasta jooksul suunata taristu uuendamisse 500 miljardit (ligikaudu 12% 2024. aasta SKP-st) ning investeerida kaitsetööstusesse teist sama palju. Saksamaal kulutamise ruumi on, sest riigi võlakoorem ulatub 62%-ni sisemajanduse kogutoodangust.

Saksamaa massiivne stiimulpakett võib omakorda positiivselt mõjuda ka teistele Euroopa riikidele, kes ise kavatsevad järgnevatel aastatel täiendavalt kaitsekulutuste läbi majandusse raha suunata.

Kuna Euroopa aktsiad on vireleva majanduse ja tehnoloogiasektori väiksema osakaalu tõttu jäänud Ühendriikidele varasematel aastatel alla ning kapital on siinsetelt finantsurgudelt aastaid kokku sadades miljardites eurodes välja voolanud, siis on muutunud perspektiiv pannud investorid Euroopat hoopis teise pilguga vaatama. MSCI Euroopa indeks kerkis aasta esimese kolme kuuga eurodes mõõdetuna 5%.

Isegi pärast esimese kvartali tõusu kauplevad Euroopa ettevõtete aktsiad keskmiselt 15 korda selle aasta oodatavat kasumit ning Hiina börsifirmade omad 12 korda (arenevate riikide aktsiaturud tervikuna 13 korda), mis on majanduskasvu turgutamise väljavaadet arvestades soodsad hinnatasemed ja võivad aidata pehmendada USA aktsiate mõju portfellile tervikuna, kui müügisurve peaks sealsel turul jätkuma. USA 500 suurimat ettevõtet kauplevad isegi pärast langust keskmiselt 21-kordset käesoleva aasta oodatavat kasumit, mis ajalooliselt on jätkuvalt kallivõitu, eriti aga siis, kui kõrgemad imporditariifid peaksid USA tarbijatele püsivama löögi andma.

Erko Rebane, portfellihaldur

Detsember 2024: USA tariifid vs. Hiina stiimul

Erko Rebane, portfellihaldur

2024. aasta alguses vaadati tulevikku skeptilise pilguga, sest aktsiaturgude 2022. a langusele oli järgnenud kosutav ralli, mis aga ei tundunud olevat jätkusuutlik arvestades endiselt suhteliselt kõrget inflatsiooni Ühendriikides ning võimalikku majandussurutise riski, kui Föderaalreserv jääb intressimäärade alandamisega hiljaks.

Viimased 12 kuud läksid aga maailma aktsiaturul ajalukku taas väga tugevana suuresti tänu Ühendriikidele, kelle tehnoloogiaettevõtted töötasid veduri rollis. Ilmekas on fakt, et kui MSCI maailma aktsiaturgude liikumist kajastav indeks (vaid arenenud riigid) tõusis 2024. aastal dollarites mõõdetuna 19%, siis see sama indeks ilma USA aktsiateta kerkis vaid 2%. Eurosid koduvaluutana kasutavate investorite jaoks aitas dollarites noteeritud varade puhul tootlust lisada veel EUR/USD vahetuskursi nõrgenemine 6%.

Eesti pensionimaasikul jäi II samba aktsiapõhiste indeksi pensionifondidel 2024. aasta tootlus vahemikku 18,8% kuni 26,4%. LHV Pensionifondi Indeks tootlus oli 20,85% ning kolmanda samba fondi Indeks III oma 20,74%.

Erinevalt teiste fondivalitsejate indeksifondidest, mis investeerivad 88–100% rahast arenenud riikide aktsiaturgudele ning nende portfelle mõjutab seega tugevalt USA aktsiaturu käekäik (USA moodustab MSCI arenenud riikide aktsiaturgude indeksist 74%), on nii LHV II kui ka III samba indeksifondi investeeringud hajutatud laiemalt: 63% arenenud ning 37% arenevate riikide aktsiaturgudele.

Tehnoloogiasektori sära

Suured tehnoloogiaettevõtted on viimastel aastatel teinud Ühendriikides tootluse kujundamisel tänuväärset tööd, mis jätkus ka eelmisel aastal. Tesla aktsia tõusis mullu 63%, Nvidia 171%, Amazon 44%, Meta Platforms 65%, Alphabet 36%, Apple 30%, Microsoft 12%. Siia nimekirja võib lisada ka Broadcomi, mis tehisintellekti potentsiaali tuules rallis mullu 108% ning saavutas ettevõttena samuti üle triljoni dollari suuruse turuväärtuse.

Keskmiselt tõusid need aktsiad 2024. aastal 66%, aidates USA suurimate ettevõttete aktsiate liikumist kajastaval S&P 500 indeksil lõpetada aasta 23% kõrgemal. Kui antud kaheksat firmat mitte arvestada, oleks S&P 500 tootlus piirdunud mullu 12%-ga.

Peohoos on tore ette kujutada tehnoloogiasektori võidukäiku ka 2025. aastal, mida ei saa otseselt välistada, kuid samas tuleb teadvustada, et nendest suurematest tehnoloogiafirmadest peegeldavad enamiku aktsiad juba üsna kõrgeid ootusi ning on võrreldes oodatava kasumi kasvuga potentsiaalselt üle hinnatud.

Näiteks Tesla aktsia kaupleb 116-kordset 2025. a oodatavat kasumit (P/E suhtarv) ja kui arvestada, et ettevõtte tänavune aktsiakasum peaks kasvama 34%, annab see PEG suhtarvuks 3,4. Viimane näitab kui kallis on aktsia võrreldes oma oodatava kasumi kasvuga – reeglina loetakse aktsiat odavaks, kui PEG suhtarv jääb alla 1,0 ning sellest kõrgema puhul kalliks. Amazoni oodatavad P/E ja PEG suhtarvud on vastavalt 35 ja 2,4, Meta Platformsil 23 ja 1,9, Apple’il 33 ja 3,6, Microsoftil 32 ja 2,9, Alphabetil 21 ja 1,8 ning Nvidial 31 ja 0,6.

Tehnoloogiasektori aktsiad muudavad kõrgeks kogu USA aktsiaturu väärtuskordaja. Kui MSCI USA indeksi puhul on ettevõtete aktsiate hinna ning järgmise nelja kvartali oodatava kasumi suhe (P/E) 21,9, siis MSCI arenevate riikide aktsiaturgude ettevaatav P/E on 11,9. Teatavad käärid on alati olnud, ent praegu on need eriti suured, mis näitab seda, et USA aktsiaturul peavad ettevõtted üllatama oodatust kiirema kasumi kasvuga, et õigustada edasist hinnatõusu (ja riskid on suured juhul kui ootusi ei suudeta täita), samas kui arenevate riikide puhul on ootused väga madalad, luues suurema tõusupotentsiaali, kui kasvus tekib positiivseid üllatusi.

Igasugused väärtuskordajad tuginevad üsna konkreetselt aktsia hinnal ja erinevatel finantsnäitajate ootustel, ent mõjuteguriteks on ka raskemini mõõdetavamad komponendid nagu investorite meelestatus, rahapoliitika jne, mille tõttu aktsiahinnad võivadki jääda ala- või ülehinnatuks. Kuid pikemas plaanis võiksid need olla heaks indikatsiooniks, kuhu suunas on nö pendel parasjagu liikunud.

2025. aasta väljavaade

Ühendriikide 47. presidendiks valitud Donald Trump on aidanud juba enne ametisse astumist lisada hoogu juurde kapitali voolule, mis sisuliselt terve aasta USA varadesse suundus. Regulatsioonide vähendamise ning maksude langetamise perspektiiv võivad luua sealsele ettevõtlusele ja seeläbi ka aktsiaturgudele soodsa pinnase edasiseks kasvuks, ent praeguste hinnatasemete juures on sellest juba üksjagu sisse hinnatud ja kõikvõimalikud potentsiaalsed tagasilöögid võivad õhu kiirelt välja lasta.

Trump on lubanud USA majandust kaitsta laiahaardeliste tollitariifidega, võttes sihikule teised arenenud ja arenevad suurriigid, kuid mõju võib olla laiem, kuna nõnda kannatavad ka väiksemad riigid, kes omakorda neisse ekspordivad. Ei maksa arvata, et USA täiendavad tariifid ja ekspordipiirangud jääksid vastuseta, kujundades maailmas merkantilistliku poliitika võidukäiku, mis aeglustaks rahvusvahelist kaubandust.

Kaubandussõda on seega 2025. aastal kaartidesse kirjutatud – küsimus on selle ulatuses. Trump viskas avakäiguna õhku ettepaneku kehtestada täiendav 10% tariifi kõikidele Hiinast tulevatele toodetele ja 25% tariif Mehhikost ning Kanadast pärinevatele kaupadele. See võis olla läbirääkimiste taktika, mis võib lõpuks osutuda kardetust pehmemaks.

Ent kahtlemata on potentsiaalsed tariifid pannud sihtriikides juba eos mõtlema, kuidas neile vastu seista ja pakkuda kohalikule majandusele leevendavat mõju. Eriti kõnekalt on näha, kuidas tariifide negatiivset mõju seostakse vajadusega majandust stimuleerida Hiinas.

Eksporditööstus on Hiina majanduses üks väheseid kasvuallikaid, millest johtuvalt oleme viimastel kuudel kuulnud, kuidas sealne valitsus ja keskpank on erinevate toetavate meetmetega fokusseerinud oma tähelepanu siiani kiratsenud sisetarbimise elavdamisele. Muu hulgas öeldi detsembri alguses, et keskpanga rahapoliitika saab 2025. aastast olema mõõdukalt lõtv. Viimati rakendati samasugust hoiakut 2008. aastal, kui oli vaja mahuka stiimulpaketiga majandust üleilmsest finantskriisist päästa. Hiina keskpank on nentinud, et lisaks tavapärastele intressimäära ja kohustusliku reservimäära langetamistele plaanitakse tänavu laiendada võlakirjade ostusid ning toetada kinnisvara- ja aktsiaturgu.

Hiina valitsus on samuti seadnud sisetarbimise tugeva toetamise oma peamiseks eesmärgiks, prioritiseerides seda üle kõrgtehnoloogilise tööstuse arendamise. Juba oleme näinud, kuidas selleks tõsteti eelmise aasta lõpus üle mitme aasta miljonite avalike sektori töötajate palkasid, subsideeritakse vanade autode ja erinevate elektroonikaseadmete väljavahetamist uute vastu. Veel on suuremate fiskaalkulutustega lubatud tõsta sotsiaaltoetusi ning pensione ja kiirendada linnapiirkondades taristu renoveerimist, millega loodetakse kaasa aidata üle kahe aasta languses olnud kinnisvaraturu stabiliseerumisele. Millised saavad olema konkreetsed näitajad eeskätt fiskaaldefitsiidi ja SKP kasvueesmärgi näol, selguvad tõenäoliselt märtsis toimuval valitsuse istungil.

Mullu septembris majanduse jõulisemast toetamise plaanist teatanud valitsus aitas Hiina aktsiaturul 2024. aastal MSCI indeksi järgi saavutada ligi 20% tootluse, ent isegi seda arvestades kauplevad sealsed ettevõtted keskmiselt 10 korda käesoleva aasta oodatavat kasumit. See peegeldab investorite väga madalaid ootusi, millest johtuvalt võivad väiksemadki positiivsemad arengud majanduses anda aktsiaturul alust tõusuks. Ühest küljest annaks see positiivse tõuke laiemalt arenevatele riikidele keskendunud investeeringutele, aga ka üleilmsele toormeturule ning paljudele Hiinas tegutsevatele rahvusvahelistele ettevõtetele.

Kokkuvõttes võivad Ühendriigid jääda üleilmset aktsiaturgu vedama ka 2025. aastal, kuid fookus võib liikuda USA suurematelt tehnoloogiaettevõtetelt ülejäänud ettevõtetele, kelle kasumi kasvu soosivad Trumpi lubatud maksulangetused ja regulatsioonide lõdvendamine. Ka Ühendriikide majandus on püsinud võrdlemisi tugevana vaatamata sellele, et Föderaalserv on praeguseks toonud lühiajalise intressimäära vaid 5,5% pealt 4,5% peale. Sellisel tasemel ei pruugi pööre rahapoliitikas olla väga äkiline ja ulatuslik, kui inflatsioon peaks uue administratsiooni poliitika toel taas hoogustuma hakkama. Mida vähem üllatusi teele satub, seda rahulikumaks jäävad kõrgete ootustega investorid.

Pärituul võib terendada ka arenevate riikidega seotud investeeringute jaoks, kuna Hiina valitsus ja keskpank näivad lõpuks olevat valmis tegema mida iganes selleks, et kodumaist nõudlust turgutada. Ainult et kui Ühendriikide puhul võib tehnoloogiaettevõtete suur mõju ning nende kõrged väärtuskordajad piirata aktsiaturu kui terviku tõusupotentsiaali, siis väga madalad ootused Hiinas (ja ka mujal arenevatel turgudel) loovad vastupidi üsna soodsa pinnase aktsiate hinnatõusuks kui erinevad stiimulmeetmed oma eesmärki täitma hakkavad.