LHV blogi
Investor/Majandus/Pangandus

Aeg toob tulemuse: vähemalt viis aastat investeerinute keskmine tootlus on üle 20%

30. oktoober 2023LHV

Ei öelda asjata, et aeg on investeerimise juures olulisim tegur ja investori suurim sõber. Seda toetab ka LHV Kasvukontode statistika, mis näitab, et vähemalt viis aastat aktiivselt investeerinute keskmine tootlus on täna 23%.

Viimaste aastate jooksul on kümned tuhanded uued inimesed leidnud tee investeerimise juurde. Kuivõrd aga nii turgudel kui ka majanduses tervikuna on valitsenud heitlikud ajad, otsustasime vaadata, kuidas läheb neil investoritel, kes sellesse maailma juba üle viie aasta tagasi sisenesid ja tänaseni aktiivsed on püsinud.

Kokku on LHV-s avatud üle 55 000 Kasvukonto. Neist vähemalt viieaastase investeerimisajalooga kontosid on umbes 4000 ja nende kontode keskmine väärtus tänaseks ligi 7000 eurot.

Pikaajaliste Kasvukontode keskmine tootlus on protsentuaalselt olnud 23,4%. Rahalises mõttes tähendab see neile investoritele keskmiselt 1400 euro suurust tootlust.

Kuigi Kasvukonto tähendab eelkõige passiivset investeerimist, mis tähendab, et tehingute tegemine on automatiseeritud ning peale konto avamist ja püsimakse seadistamist ei pea omanik selle peale enam pead vaevama, ei tähenda see, et ka tootlus oleks kuidagi piiratum või tagasihoidlikum. Näiteks on suurim Kasvukonto kaudu teenitud tootlus lausa üle 107 000 euro. Protsentuaalselt suurima kasvu teinud portfell on +546%.

LHV investeerimisteenuste juhi Allan Gaidunko sõnul näitab see, kuidas pikaajalisele eesmärgile pühendumine ja järjepidevus annavadki positiivse tulemuse.

„Lühiajaliselt toimub turgudel pidevalt erinevaid liikumisi. Seda on eriti tugevalt ilmestanud viimased paar-kolm aastat, mille jooksul erinevad maailma raputanud sündmused on tugevalt ka aktsiaturge mõjutanud. Investeerimist aga tasub võtta kui pikamaajooksu, mille vältel on nii kergemaid kui raskemaid hetki, erinevate tsüklite läbimist. Järjekindlus on see, mis lõpuks ikkagi sihile viib. Ning lisaks tuleb pikaajaliselt investeerides mängu ka liitintress, mis tähendab, et juba teenitud kasum hakkab investorile omakorda uut kasumit teenima,“ ütles Gaidunko.