LHV blogi
Pangandus/Investor

Uus trend: kingikotti poetatakse üha enam aktsiaid ja rahatarkust

15. september 2022LHV

Kliendid uurivad meilt üha sagedamini, kas ja kuidas saaks oma lähedasele sünnipäevaks või muuks tähtpäevaks aktsiaid kinkida. LHV maakleritegevuse juht Sander Pikkel annab nõu, kuidas seda kõige parem teha oleks.

Investeerimine on viimastel aastatel tõelise hoo sisse saanud. Kui endal esimesed sammud raha kasvatamise teekonnal astutud, aidatakse ka teistel algust teha. Üks võimalus selleks on kinkida lähedasele tema esimesed väärtpaberid või mõni hariv raamat.

Enim kasutatakse võimalust kinkida lapsele Kasvukonto või püsikorraldus tema Kasvukontole. See on hea võimalus pikaajaliseks kogumiseks väikeste summade kaupa. Kui laps ei ole veel LHV klient, tuleks talle esmalt konto avada. Seda saab teha väga lihtsasti LHV mobiiliäpis või internetipangas. Seejärel saab lapse kontol sõlmida investeerimisteenuste lepingu ja Kasvukonto lepingu. LHV kodulehelt saab kingituse üleandmiseks välja printida ka Kasvukonto tunnistuse – näiteks viimase aasta jooksul on selle vastu huvi tuntud juba ligi 3000 korral.

Kui vanust piisavalt, saab fondid valida koos lapsega ja arutada, kas tulevikku võiks olla näiteks elektriautodel, jätkusuutliku fookuse võtnud ettevõtetel, tervishoiuteenuste arendajatel või kuulub tulevik hoopis robotitele ning vastavalt sellele ka Kasvukonto fondid valida.

Kui aga on soov aktsiaid kinkida, on selleks kõige mõistlikum viis kinkida raha ja paluda või isegi aidata seejärel kingi saajal aktsiaid osta. Kingikotti võib pista LHV lehelt alla laaditud tunnistuse. Kellegi teise nimel aktsiaid osta pole võimalik, kui konto omanik pole selleks vastavat volitust teinud.

Kui soovid kinkida väärtpabereid oma alaealisele lapsele, siis loe täpsemalt kodulehelt. Lapsevanemana saad teha väärtpaberite ostmise tehingud oma alaealise lapse kontol ise ära. Kui kinkija on lapse vanaema, vanaisa või lähisugulane, siis nemad ise alaealisele lapsele väärtpabereid osta ei saa. Nemad saavad kanda raha lapsevanema kontole ja tema teeb lapse kontol soovitud väärtpaberitehingud.

Kes väga soovib, saab küll aktsiad ise osta ja need kingitusena makseta väärtpaberikandena (vt juhendit) saajale kanda. Siinjuures tuleb aga arvestada, et kuna kingi saaja pole ise ühtegi kulutust nende omandamiseks teinud, peab ta aktsiate müügi korral kogu müügisumma pealt tulumaksu maksma. Kui aga aktsiad on enda ostetud (kasvõi kingitud raha eest), tuleb tulumaksu maksta ainult kasumi osalt. Lisaks kaob aktsiaid kandes ära ka üllatusmoment, sest kingi saaja peab ise aktsiate vastu võtmise tehingu tegema.