LHV blogi
Rahatarkus/Pangandus

Saada laps kooli rahatargana

12. august 2022LHV

Kui pangakonto võib LHV-s avada lapsele kasvõi kohe peale tema sündi, siis esimese pangakaardi saab tellida talle 6. eluaastal. Nii on võimalus õpetada lapsele pangakaardiga ümberkäimist juba enne, kui laps kooli läheb.

Küsimustele, millal lapsele esimene kaart tellida, kuidas temaga rahast rääkida ja kui palju otsustusõigust anda, teab vastust iga lapsevanem ise, kuid mida varem laps rahaasjadesse kaasata, seda parem. Üks suurimaid vigu, mida raha ja lapsega seoses teha saad, on rahaasjadest vaikimine ja nende varjamine. See võib tekitada lapses tunde, et raha on tähtsusetu või sootuks midagi, mida peaks kartma või varjama. Räägi talle näiteks, kuidas mõjutavad vee ja elektri tarbimine pere kulutusi ning kuidas nende arvelt kokku hoida. Jutusta, kust raha tuleb ja kuhu raha läheb.

Hea võimalus lapsele päriselt rahaga ümberkäimist õpetada on avada talle päris oma pangakonto. See tähendab tema jaoks teatud iseseisvuse lisandumist ning pangakaardi omamine eeldab oskusi rahaga ka ümber käia. Enne lapse kooliminekut tasukski talle põhitõed selgeks teha ja esimesed praktilised sammud koos läbi teha – näidata, kuidas kaardiga maksta ja raha välja võtta, selgitada, mille peale raha kulutada ja millele mitte, miks ei tohiks kellelegi kaardi PIN-koodi öelda jne.

Lisaks saad LHV-s ise valida, kui palju otsustusõigust rahaasjade ajamiseks oma lapsele annad. Enamasti piisab võimalustest maksta, raha välja võtta, kontojääki vaadata ja raha juurde küsida. Kui vaja, saad lubada lapsel ka ise makseid teha. Lapsevanemana omad ka sina ülevaadet tema rahaasjadest: näed kontojääki ja tehtud tehinguid ning saad muuda kaardi limiite – sularaha väljavõtu, kaardimaksete ja internetiostude limiite nii päeva kui ka kuu arvestuses. Nii ei pea sa muretsema, et laps liiga palju sularaha välja võtab või kogu raha mõne päevaga laiaks lööb. Vajadusel saad aga limiite hetkega suuremaks või väiksemaks muuta.

Kuna enamasti ajavad lapsed ja noored oma rahaasju nutitelefonis, tasub neile varakult ka mobiilipanka tutvustada. LHV mobiiliäpp on tehtud lastele just selliseks, nagu neil tarvis. Seal on ainult sellised vaated ja võimalused, mida neil päriselt vaja on ja mis teevad esimeste sammude astumise rahamaailmas võimalikult lihtsaks. Laps saab vaadata kontojääki ja väljavõtet, kasutada „Küsi raha“ võimalust ning kui talle on avatud ka Kasvukonto, jälgida, kuidas investeeritud raha kasvab. Kui lapsel on võimalus LHV mobiiliäpis oma taskurahal silm peal hoida, õpib ta ka ise varakult aru saama, millele ja kui palju tal kulub.

Konto avamine ja kaardi tellimine lapsele on LHV-s imelihtne. Selleks pole vaja külastada pangakontorit, vaid lapsekonto saad avada mobiiliäpis või internetipangas vaid mõne minutiga. Ka pangakaarti pole vaja füüsilisel kujul tellida, sest LHV virtuaalkaart võimaldab teha kõiki vajalikke toiminguid nutiseadmega, ilma plastkaarti omamata. Konto avamine ja kasutamine on täiesti tasuta, lisaks kaasnevad Noortekaardiga mitmed soodustused, ostukindlustus, võimalus võita taskuraha või koguda iga kaardimaksega raha oma Kasvukontole.

Uuri lähemalt: lhv.ee/lapsekonto