LHV blogi
Rahatarkus/Pangandus

Kuidas osta oma esimene kodu laenuga?

21. august 2023LHV

Üks suuremaid finantsotsuseid iga inimese elus on oma esimese kodu soetamine ja selle rahastamine. Kui sa pole varem kodulaenu võtmisega kokku puutunud, siis siin on kirjas kõik olulisem, et kodulaenu võtmine sujuvalt läheks.

Kui oled otsustanud senisest elukohast edasi liikuda ja mõtled kinnisvaraostule, tasub teha eeltööd, et selgitada välja oma võimalused ja vajadused. LHV kodulehel on võimalik erinevaid kalkulaatoreid kasutades arvutada kiiresti kokku maksimaalne laenusumma või kuumakse suurus. Kalkulaator juhib ka tähelepanu, millised sammud läbi mõelda, näiteks milline summa on juba olemas laenu sissemakseks ja kas on võimalik kasutada lisatagatisi.

Seejärel on õige aeg uurida kinnisvarapakkumisi, et valida just endale sobiv kodu. Tähelepanu tuleks pöörata asukohale, vajalike teenuste lähedusele, hoonele ja kinnisvarale endale. Ostetav kodu peaks olema kindlasti selline, mis vastaks peamistele vajadustele ning oleks meeldiv. Liiga suure kompromissi tegemisel võib peagi juhtuda, et rahulolematus hakkab igapäevaelu häirima. Mõtle läbi ka enda võimalused kodu sisustada – sageli võib köögi või mu mööbli ostmiseks kuluda tuhandeid eurosid.

Teisest küljest tuleb põhjalikult tutvuda tulevase kodu seisukorraga: kas ehitis on kvaliteetne, mis olukorras on vee-, elektrisüsteem; mida tuleks peagi remontida; millisel tasemel on erinevad sisseseaded ja kas dokumendid, nagu kehtiv kasutusluba, on korras. Viimastel aastatel on üheks koduostu põhiküsimuseks energiaklass ehk kui energiatõhus on kinnisvara. Hea soojustusega ja säästliku küttelahendusega kinnisvara sobib pikemaks investeeringuks, kehvema energialahendusega korteri või maja ostmine võib olla pikas perspektiivis kulukas projekt. Pane tähele, et A-energiaklassiga kinnisvara ostuks annab pank kõige meelsamini ja soodsamalt Rohelist kodulaenu. Vaata ka, mida on vaja teada, kui soovid kodu ise ehitada.

Kui sobiv pakkumine leitud, on õige aeg kodulaenu taotluse täitmiseks. LHV kodulehel on kodulaenu taotlus lihtsasti täidetav ja selle esitamisega saab endale appi parimat teenindust pakkuva LHV kodulaenuhalduri. Esmane laenupakkumine tuleb juba 24 tunni möödudes või saad teada, milliseid dokumente on laenusaamiseks tarvis või mis küsimustele veel vastused leida.

Pane tähele, et kodulaenu antakse summas alates 20 000 eurost ja kuni 85% ulatuses tagatise turuväärtusest. Täpne sissemakse summa sõltub ostetavast varast. Kui saad kasutada KredExi käendust, on võimalik omafinantseeringut veelgi vähendada. Ühe inimese maksimaalne laenude maksete summa peaks jääma alla poole igakuisest sissetulekust, arvestades seejuures ka euribori muutustega. Kodulaenu saab võtta kuni 30 aastaks.

Pärast väljavalitud kinnisvara ostmiseks positiivse vastuse saamist saadab pank täpsemad lepingutingimused. Nendega tasub põhjalikult tutvuda. Pane tähele, et laenu hind ehk intressimäär koosneb pangamarginaalist ja sellele lisandub 6 kuu euribor. Marginaal oleneb alati konkreetsest kliendist ja tehingust. Lisaks intressile tuleks vaadata ka teisi laenu tingimusi, nagu lepingutasu, aga ka paindlikkus hilisemateks sammudeks, näiteks vabadus kodulaenu ennetähtaegseks tagasimaksmiseks, mida LHV pakub tasuta. Laenuotsus tuleb alati põhjalikult läbi kaaluda ja arvestada, et tegemist on pikaajalise kohustusega. Ülejõu käivat laenu ei tohiks võtta ning vastutustundlikud laenajad seda klientidele ei pakugi.

Kui kõik sobib ja küsimused saavad vastused, on aeg suunduda notarisse. LHV aitab klientidel sobiva notari ja notariaja leida, et seada tagatistele hüpoteek. Notaritehinguid on võimalik teha üle Eesti. Võimalik on kasutada ka elektroonilist notariteenust, mil ise kohapeale minema ei peagi. Notaritasud lisanduvad tehingu maksumusele.

Pärast notariaalseid toiminguid läheb kõik sujuvalt, sest LHV väljastab laenu tavapäraselt juba päeva jooksul. Esimese tagasimakse võtab pank graafiku järgi automaatselt järgmise maksepäeva saabudes. Eestlased on kinnisvara omamise usku ja paljud arvavad, et liikudes kodu üürimiselt oma kodu omamisele, on pikas perspektiivis kaalumist väärt samm. Kodulaen võib aidata seda sammu astuda. Vaata lähemalt: lhv.ee/kodulaen.