LHV pensionifondide büroohoone Tallinnas pälvis Eesti seni kõrgeima taseme rahvusvahelise rohemärgise

8. september 2022

Tallinnas Sõpruse puiestee 157 asuvale LHV pensionifondide ärihoonele väljastati augusti lõpus BREEAM-i sertifikaat tasemel „Suurepärane“ („Excellent“). See on Eesti esimene nii kõrgel tasemel keskkonnasäästlikkuse ja jätkusuutlikkuse eest rahvusvaheliselt hinnatud hoone, mis on juba kasutusel.

„Olemasolevate hoonete puhul on tegemist tulemusega, mida ei ole seni keegi teine Eestis saavutanud,“ sõnas BREEAM-i energiatõhususe ekspert Margus Tali Tepsli OÜ-st. „Hoone on rajatud rohelise ehitamise põhimõtete alusel ja nii kõrge tulemuseni on võimalik jõuda vaid juhul, kui ollakse ühtlaselt tugev kõigis hindamise kategooriates. Hoone kasutajatele on tagatud mitmekülgsed võimalused sisekliima reguleerimiseks, head valgustingimused ning eriotstarbelised puhkealad. Samuti tõstaksin esile ehitamisel kasutatud materjale ja vihmavee kogumissüsteemi, mis aitavad kestlikkuse kategoorias saavutada maksimaalse võimaliku tulemuse,“ lisas Margus Tali. Kuna Sõpruse puiestee büroohoone on arendatud rohelise ehitamise (ingl green building) põhimõtteid järgides, ammutab ta oma kütte- ja jahutusenergiat maa-alustest energiavaiadest ning elektrienergiat katusel olevast päikesepargist. Jahutusvajaduse vähendamiseks on akendel päikese eest kaitsvad sirmid ja ribid ning tualettides kasutatakse loputusveena katuselt kogutud vihmavett. Jätkusuutlikud lahendused võimaldavad ühtlasi hoida hoone kasutamisega seotud kõrvalkulud tavalisest märksa soodsamana.

„Võrreldes lähimate naaberriikidega on Eesti rohemärgisega hoonete arvu poolest alles teekonna alguses,“ ütles LHV pensionifondide kinnisvarainvesteeringute juht Rait Riim. „Kui näiteks Soomes on BREEAM-i märgisega sertifitseeritud hooneid üle 600 ja kõrgeima taseme saavutanuid üle 30, siis Eestis on neid 20 korda vähem ning „Suurepärase“ tasemel rohemärgis on kasutusel olevatest hoonetest ainult ühel,“ selgitas ta. „Mida mitmekesisem ja võimalusterikkam on meie ärikinnisvaraturg, seda rohkem hakatakse tundma huvi hoonete keskkonnajälje ja nendes kasutatud jätkusuutlike lahenduste vastu. Usun, et nendest näitajatest kujuneb juba lähiaastatel ka Eestis tõsine otsustamiskriteerium, mis hakkab otseselt mõjutama ärikinnisvara hinda,“ lisas Riim.

LHV pensionifondidel on Tallinnas teisigi BREEAM-i rohemärgisega hinnatud hooneid. Näiteks Manufaktuuri tänava üürimajad pälvisid selle rohemärgise esimeste korterelamutena Eestis ja Lumi Kodude nimelised üürimajad on saanud kasutusel olevate hoonete arvestuses hinnangu „Väga hea“ („Very good“).

BREEAM (ingl building research establish environmental assessment method) on rahvusvaheliselt tunnustatud raamistik, mida kasutatakse nii uute kui ka juba kasutusel olevate hoonete ökoloogilise jalajälje hindamisel. Hooneid hinnatakse üheksas kategoorias (energia-, vee-, ressursi- ja maakasutus, heitmed, kestlikkus, transport, hoone haldus ning kasutajate heaolu) viieastmelisel skaalal („Läbinud“, „Hea“, „Väga hea“, „Suurepärane“ ja „Väljapaistev“).

LHV pensionifondidele kuuluva kinnisvaraportfelli väärtus on kasvanud pärast Tallinnas Sõpruse puiestee 157 asuva büroohoone omandamist rohkem kui 85 miljoni euroni. Pensionifondidele kuuluvad lisaks büroohooned Tallinnas Akadeemia teel Tallinna Tehnikaülikooli teaduslinnakus ja Tartu maanteel, tootmishoone Lasnamäel Taevakivi tänaval, kolm stockoffice’i tüüpi ärihoonet Tallinna ringtee ääres Jüri alevikus ning kokku 409 üürikorterit Tallinnas ja Riias.


LHV pensionifonde haldab LHV Varahaldus. LHV II ja III samba pensionifondidel on ligikaudu 160 000 klienti. LHV pakub nii aktiivselt kui ka passiivselt juhitud II ja III samba pensionifonde, mille maht kokku on ligikaudu 1,2 miljardit eurot.

Vaata kõiki uudiseid