LHV blogi
Pension/Investor

Miks on teine sammas lihtsaim viis tulevikku investeerimiseks

1. november 2021LHV

Eesti inimesed tunnevad aina suuremat huvi investeerimise vastu, kuid liiga vähe on räägitud pikaajalise kogumise võludest. Teame ju kõik, et raha niisama kontol hoides selle ostujõud kahaneb ning jääme ilma võimalikust tootlusest. Lihtsaim ja tulusaim lahendus pikaajaliselt tulevikku investeerimiseks on teine pensionisammas. Kohe selgitame lähemalt, miks.

2=6
Esiteks on tegemist ainulaadse kogumissüsteemiga, kus riik panustab sinu kogumisse oluliselt rohkem kui sa ise: iga sinu lisatud 2%-le lisab riik sotsiaalmaksu arvelt 4%, mis kokku teeb 6%. Ja sellele summale lisandub veel tootlus. Sisuliselt 2=6 ja ühtegi teist nii head investeerimisvõimalust lihtsalt ei ole.

20% tulumaksu võitu
II samba sissemakseid tehes võidad automaatselt 20% tulumaksu, sest su igakuine 2% makse tehakse brutopalgalt, mitte netopalgalt. Sisuliselt saab öelda, et II sambasse kogudes saad oma sissemakse pealt tulumaksu võrra suurema tootluse enne kui veel investeerimine pihtagi alata jõuab.

Kogutud raha võid kasutada igal vajalikul hetkel
Kogutud raha võib välja võtta endale sobival ajal. Kuigi mõistlik oleks seda teha pensionieas, kuna muidu tuleb maksta riigile kogu summa pealt 20% tulumaksu. Mida kauem kogud, seda rohkem raha koguneb ning seda soodsam on ka hilisem väljamakse. Kogudes pensionieani ning võttes raha välja perioodiliste maksetena oodatava eluea pikkuse fondipensionina, ei kaasne väljamaksetega üldse mingit tulumaksu. See ongi kõige nutikam viis oma pensioniea regulaarse sissetuleku kasvatamiseks – koguda võimalikult suures ulatuses raha II ja III sambasse ning vormistada sealt endale oodatava eluea pikkusena 0% tulumaksuga fondipensioni maksed.

Liitumine ja fondivahetus on tasuta
Teise sambaga liitumine on tasuta ja võtab aega ainult mõne minuti. Sama lihtne on hiljem soovi korral fonde vahetada ja proovida rahulikuma või äkilisema investeerimisstrateegiaga fonde. LHV’s on valikus 7 erineva investeerimisstrateegiaga II samba pensionifondi – vali endale sobivaim juba täna.

Vali ise sobivam fond
Pensioni ei pea koguma oma kodupangas, vaid seal, kus pikaajaline tootluse ootus on parim. Parim Eesti pensioniraha kasvataja on näiteks viimased 15 aastat olnud LHV. Valikuid saab teha aastaringselt ning vahetused jõustuvad kolm korda aastas. Igakuised maksed suunduvad küll ühte konkreetsesse valitud fondi, kuid juba kogutud summa võib jagada mitme pensionifondi vahel. Nii saab veel täiendavalt hajutada oma pensionivara mitme erineva strateegiaga fondi vahel.

Kindel kaitse ka majanduskriisi ajal
Lisaks riskitaluvusele, vanusele ja strateegiale tuleks fondivalitseja valikul hinnata ka pikaajalist tulemust - kuidas on fondivalitseja toime tulnud erinevate majandustsüklitega. Näiteks oli LHV pensioniklientide vara eelmise suurema majanduskriisi ajal 2008-2010 hästi kaitstud ning viimastel aastatel on oluliselt suurendatud investeeringuid alternatiivsetesse varaklassidesse nagu kinnisvara, mets, kohalikele ettevõtetele väljastatud laenud ja erakapitalifondid. Suurt potentsiaali nähakse kohalikul ärikinnisvara turul, kus renditulu määrad ületavad võlakirjade ja pangahoiuste intressimäärasid kordades. Nende varaklasside hinnad ei kõigu nii suures ulatuses nagu börsil noteeritud varad.

II sambasse kogutud vara on pärandatav
Väga oluline on, et teise sambasse kogutud summa on päritav. Pärijad saavad ise valida, kas võtavad kogunenud raha korraga välja või eelistavad pärida fondiosakuid. Seega ei saa II sambasse raha kogumine kuidagi raisku minna – kui juhtubki halvim ja endal sinna kogutavat raha endal kasutada ei õnnestu, oled vähemalt oma lähedastel aidanud nende vanaduspõlve olukorda oluliselt parandada.

Vaata lähemalt lhv.ee/teinesammas

3 lihtsat sammu liitumiseks LHV teise sambaga

  1. Sisene iseteenindusse või kasuta äppi Minu Pension ja esita valiku avaldus.
  2. Vali sobiv pensionifond, vaheta osakud ja/või suuna maksed.
  3. Ongi kõik. Tänased otsused saavad hakata Su tuleviku jaoks raha teenima.