LHV blogi
Investor/Rahatarkus

„Börsihai“ alustab: miks sellega liituda ja kuidas see käib?

30. oktoober 2020LHV

Eesti populaarseim aktsiamäng „Börsihai“ tuleb taas. Iga-aastases mängus saavad osalejad kolme nädala jooksul virtuaalkontol aktsiatega kaubelda, eesmärgiga mõistagi oma portfelli väärtuse teistest suuremaks kasvatamine.

Mis on "Börsihai"?

„Börsihai“ on lihtsalt öeldes virtuaalne investeerimisvõistlus, kus investorid kolme nädala jooksul oma portfellide suurust kasvatada püüavad. Võitjaks osutub muidugi see, kelle investeeringud talle kõige rohkem tulu on toonud ehk kellel võistluse lõppedes kõige suurema väärtusega portfell on.

Igal börsihail on mängu alguses virtuaalportfell, mille väärtuseks on 10 000 dollarit ning igal tööpäeval kuni mängu lõpuni kantakse sinna veel lisaks 1000 dollarit.

Portfelli registreerides saab valida, kas osaleja soovib 10 000 dollarit saada oma virtuaalkontole „rahana“, millega ise omale nullist aktsiaportfell üles ehitada, või aktsiapaketina, kus on tema eest juba selle summa ulatuses ostetud võrdsetes osades Standard & Poor’s 500 indeksi nelja suurettevõtte aktsiaid (Microsoft, Apple, Facebook, Aplhabet).

Tasub aga meeles pidada, et kui mängija otsustab mänguga liituda pärast mängu algust, ei saa ta aktsiapaketti oma stardiportfelli valida.

Kellele see mõeldud on?

Börsihai mänguga on oodatud liituma absoluutselt kõik investeerimishuvilised, olenemata varasemast kogemusest, teadmistest või vanusest. Virtuaalsel turul investeerimine annab võimaluse ilma reaalsete riskideta oma investeerimisteadmised proovile panna.

Eraldi arvestust peetakse noortele, et selgitada osavaim kuni 19-aastane investeerija. Lisaks üksikisikutest investoritele on osalema oodatud ka koolide või firmade ja teiste organisatsioonide või kasvõi tutvusringkonna meeskonnad, et leida, kes on firma või klassi parim investor ja rahakasvataja. Meeskonda kuulumist saab märkida kohe mänguportfelli avamisel.

Miks sa sellega liituma peaksid?

Kui virtuaalkontol investeerimine on LHV keskkonnas tegelikult alati võimalik, siis kuu aega kestev „Börsihai“ mäng annab osalejatele veel mitmel moel lisaväärtust. Üheks oluliseks boonuseks võistluse juures ongi teistega võrdlemise aspekt, mida muidu (virtuaalselt) investeerides nii lihtsasti ei pruugi tekkida.

Seekord alustavad börsihaid heitlust 2. novembril, mis tähendab, et lisaks tavapärastele tulemuste avaldamise hooajale lisavad põnevust ja pinget ka USA presidendivalimised, mis turgudele oma mõju võivad avaldada.

Räägime auhindadest

Mängu auhinnafond on 5500 eurot. Esikohavõitja saab auhinnaks 3000 eurot, investeerimisteemalise raamatu, kaks piletit Investor Toomase konverentsile ja enda valikul Äripäeva või Delovõje Vedomosti digilehe lugemisõiguse kuueks kuuks.

Lisaks premeeritakse ka parimat koolinoort, kes saab auhinnaks 300 eurot, samuti investeerimisteemalise raamatu ja pooleaastase digilehe lugemisõiguse. Iga mängunädala lõpus premeeritakse ka nädala jooksul oma portfelli enim kasvatanud osalejat ja koolinoort vastavalt 1000 ja 100 euroga.

Rebimine käib viimase võistluspäevani

Investeerimis- ja kauplemismängu on LHV korraldanud juba 19 aastat, kuigi esimesed aastad (2001-2006) kandis mäng nime “Noor pensionär”. Aastate jooksul on huvitavaid olukordi ja seiku tulnud ette päris mitmeid. Näiteks aastal 2014 võideti mäng põhimõtteliselt ühe tehinguga ning sageli on veel viimasel päeval esikoht täiesti lahtine.

Mäng kestab 2. novembrist kuni 20. novembrini ja võitjaks on mängija, kelle portfell on 20. novembri seisuga kõige suurema turuväärtusega. Mängule saab registreeruda kuni mängu lõpuni.

Registreerimise ja lisainfo mängu kohta leiad „Börsihai“ kodulehelt: lhv.ee/hai