LHV blogi
Majandus/Pangandus

Saaremaa perefirma edulugu

16. veebruar 2023LHV

Head ideed saavad enamasti alguse isiklikust vajadusest. Aga et headest ideedest ka edukad ettevõtmised sünniks, läheb sageli vaja väikest lisatõuget. Oluliseks abimeheks on kiiresti kasvavatele või alustavatele ettevõtetele LHV mikrolaen.

Seda teab täpselt Saaremaa pereettevõte Sume Green OÜ, kes algselt oma kohviku tarbeks loodud sügavkülmutatud smuutisegudega on tänaseks jõudnud kõikidesse peamistesse jaekauplustesse üle Eesti ning leidnud koha eestlaste südames.

Sume Green OÜ ühe asutaja Kadi Hiie vanemad on Kuressaare kesklinnas kohvikut pidanud juba üle 25 aasta. Kuumal suveajal otsib inimene ikka kerget ning jahutavat kõhutäidet, seetõttu sooviti klientidele pakkuda maitsvaid ja tervislikke smuutisid. Mitmel põhjusel oli see aga keeruline ettevõtmine: soojal ajal kippus värske tooraine ruttu pahaks minema ning toidukadu oli suur.

Nende murede lahendamiseks otsustati kasutusele võtta smuutisegud. Ent millised? Turul oli variante mitmeid, kuid igale neist tuli lisada mahla. Nende sees peitub aga hulgaliselt suhkrut. Perekonna missiooni oli siiski pakkuda klientidele smuutit, mis on ka päriselt tervist turgutav.

Nii sündis ühel 2018. aasta sumedal augustiööl Sume smuutisegude idee. "Jõudsime järeldusele, et meie enda pere kodune smuutiretsept on kõige maitsvam ning tervislikum," tõdes Kadi Hiie. Et smuuti ka kohvikus lauale jõudes alati värske ning maitsev oleks, otsustasid nad viljad ja marjad tükeldada ning sügavkülmutada. Sellisest segust siidise smuuti saamiseks oli tarvis vaid blenderit ja kuuma vett.

"Meid eristabki see, et Sume segudesse ei ole lisatud suhkruid, magusa maitse annavad küpsed banaanid ja teised puuviljad. Segule tuleb juurde panna vaid vett, mis ei tekita lisakulu," selgitas Hiie. Suhkrute asemel on Sume smuutisegude sees peidus hoopis kasulikud köögiviljad nagu peet, kurk ja spinat.

Mugav ja keskkonnasõbralik

Kohviku jaoks oli seesugune variant eriti mugav, sest kõik koostisosad olid alati olemas, maitse ühtlane, smuuti valmis kiiresti ning oli alati värske. Kindlad portsjonid tagasid selle, et riknenud puu- ja köögivilju ei pidanud enam ära viskama. Peagi hakkasid Sume smuutisegude vastu huvi tundma ka teised söögikohad.

Nüüdseks on äri aga arenenud nii kaugele, et suurem osa toodangust läheb müügiks jaekaubanduses. Sume smuutisegusid on hetkel üheksa erinevat maitset, neid saab osta 250-grammistes pakkides, mille sisule tuleb lisada 150 ml kuuma vett. Sellest kogusest saab 330 ml ehk ühe suure klaasitäie mõnusalt karget smuutit.

Keskkonna sõbralikkus

Sume Green üritab tootmisel hoida keskkonnasõbralikku joont. "Teades, kui palju toitu ära visatakse, liigume valmis smuutisegudega rohelisema maailma poole," ütles Kadi Hiie. Samuti kasutab Sume oma segudes enamasti juba pruunikaks tõmbunud banaane, mida poed enam müüa ei saa. "Selline banaan on meie jaoks ideaalne, sest see on pehme ja magus ning annab smuutile siidise konsistentsi."

Kõik retseptid töötab perefirma välja ise. Sume tootevalikus on smuutisid traditsiooniliste maitsete austajale, aga samas ka veidi eksootilisema meki armastajatele – näiteks piña colada- ja mojito-maitselised smuutid. "Me teadlikult tahtsime eristuda ja pakkuda ka selliseid maitseid, mille peale igaüks võib-olla ei tulegi," selgitas Kadi Hiie. "Paljud inimesed teevad kodudes smuutisid ikka maasikast, kirsist, mustikast, banaanist, aga Sume tooted on on mugavad ja eristuvad oma toorainete valiku poolest."

Sume smuutisegud sobivad nii veganitele, laktoosi- kui gluteenitalumatusega inimestele, toortoitujatele ja paljudele teistele, kelle dieet on piiratud. Segud ei sisalda toiduvärve ega allergeene.

Uudistoodetena on turule tuldud smuutisegudega, mis sisaldavad Valio Gefilus Laktoosivaba jogurtit ning 100% hüdrolüüsitud kollageeni. Eesmärgiks lihtsustada smuutide valmistamist, samal ajal andes lisandväärtust.

LHV aitab kasvada

Kuigi Sume Green alustas tootmist alles 2019. aasta suve hakul, on väga lühikese ajaga jõutud punkti, kus nende segusid müüakse ligi 300 kohas üle Eesti. Suurem osa läheb kaubaks poodides, ent kliente on ka kohvikute seas. "Paljude kohvikute ja restoranide uksele on meil veel koputamata," tunnistas Kadi Hiie. "See on kindlasti üks suund, kuhu tahame veel areneda."

Lisaks Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt saadud starditoetusele aitas Sume Greeni kasvule kaasa ka LHV mikrolaen. Sume tahab järjepidevalt oma tootevalikut täiendada, ent tootearendus on kallis ja ajamahukas, ütles Kadi Hiie. "Seepärast kulub meile LHV mikrolaen väga ära," lisas ta.

Tagatiseta laenu saamine võib väiksele ettevõtjale kujuneda küllaltki raskeks katsumuseks, kuid LHV mikrolaen on loodud just seesugustele ettevõtetele, et toetada nende kasvu või finantseerida järgmist arenguhüpet. Mikrolaenu saab taotleda summas 5000 kuni 50 000 eurot, omafinantseeringut ega tagatisvara pole vaja ning laenu tagasimakse tähtaeg on kuni kuus aastat. Rohkem saab LHV mikrolaenu kohta lugeda siit.