LHV blogi
Investor/Majandus

Kuhu investeerisid LHV kliendid esimesel poolaastal?

20. juuli 2023LHV

Käimasolev 2023. aasta on olnud majanduslikus mõttes kõigile üks paras katsumus. Ka paljud jaeinvestorid on visa inflatsiooni ja keskpankade intressitõstete taustal oma investeerimisotsuseid ja -valikuid üle hakanud vaatama. Vaatame, mida esimesest poolaastast järeldada.

Vaadates meie klientide tehtud uute investeeringute mahtu ja võrreldes seda müügimahtudega on näha, et alates aasta algusest on uute investeeringute osakaal vaikselt, aga stabiilselt langenud. Kui aasta esimesel kuul moodustasid kõikide tehingute mahust 62% aktsiate ostud, siis juulikuus oleme jõudud seisu, kus ostude ja müükide maht on võrdne.

Peamiselt võib sellest järeldada, et nii inflatsiooni kui ka euribori tõttu kasvanud kulutused jätavad inimestele vähem vaba raha investeerimiseks. Teisalt mängib mingit rolli kindlasti ka majanduse ja aktsiaturgude etteaimamatu käitumine, mis sisestab ka investoritesse teatavat ebakindlust ning seab äraootavale positsioonile.

Samuti torkab silma, et esimeses kvartalis kasvas märkimisväärselt tehingute tegemine välisaktsiatega. Seda võib seletada suure tehisintellektide ralliga, mille vallandas eelmise aasta lõpus ChatGPT lansseerimine. See aktiveeris ka konkurendid, tekitas tehisintellekti kasutajate hulgas palju elevust ning mõistagi pani suure nõudluse tõttu kasvama ka tehisintellektidega otse või kaudselt seotud aktsiad nagu näiteks Microsoft (MSFT), Alphabet (GOOG), Nvidia (NVDA) ja Advanced Micro Devices (AMD).

Vaadates otsa esimesel poolaastal enimkaubeldud aktsiate nimekirjale nähtubki, et suur osa neist on seotud tehisintellekti valdkonnaga, aga ka roheenergia tootmisega. Kui populaarsemate välisaktsiate puhul on ostude ja müükide mahud tasakaalus ning sellest võib järeldada, et kliendid on neid aktsiaid soetanud pigem lühiajaliseks kauplemiseks, siis Balti aktsiate puhul on ostude osakaal suurem, mis tähendab, et neid soetatakse endiselt pikemaks ajaks hoidmiseks.

10 enimkaubeldud aktsiat mahu järgi

 1. Nvidia (NVDA)
 2. Tesla (TSLA)
 3. SolarEdge Technologies (SEDG)
 4. Enphase Energy (ENPH)
 5. Meta Platforms (META)
 6. LHV Group (LHV1T)
 7. Advanced Micro Devices (AMD)
 8. Enefit Green (EGR1T)
 9. C3.ai (AI)
 10. Siauliu Bankas (SAB1L)

5 enimostetud aktsiat

 1. DocuSign Inc (DOCU) – ostude osakaal 92%
 2. Aroundtown SA (AT1.DE) – 88%
 3. 3M Company (MMM) – 85%
 4. BASF SE (BAS) – 84%
 5. Incap Oyj (ICP1V) – 80%

5 enimmüüdud aktsiat

 1. Wise (WISE) – müükide osakaal 90%
 2. Danske Bank (DANSKE) – 86%
 3. Exxon Mobil (XOM) – 82%
 4. Meta Platforms (META) – 73%
 5. Volkswagen AG (VOW3) – 70%