LHV blogi
Pangandus/Rahatarkus

Keskpanga intressimäärad ja euribor: Kuidas need sinu kodulaenu mõjutavad?

20. aprill 2020LHV

Kommertspankadel on igapäevaselt üleliigsete reservide paigutamiseks sisuliselt kaks võimalust – hoiustada raha keskpangas või laenata raha välja teistele kommertspankadele, kellel jääb parajasti likviidsust puudu.

Keskpangas hoiustamise intressimäära kontrollib keskpank ning euroalal on selleks hetkel seatud -0,5% ehk kommertspangad peavad raha hoiustamise eest peale maksma.

Kuidas on seotud euribor ja intressimäärad?

„Pankade omavahelise laenamise keskmine intressimäär ehk euribor jälgib üsna täpselt Keskpanga poolt seatud hoiustamise ja ka laenamise püsivõimaluse intressimäära ning seetõttu on ka euribor olnud viimased viis aastat negatiivne,“ selgitab LHV majandusanalüütik Kristo Aab.

„Kommertspankade väljastatud laenudel koosneb intressimäär tavaliselt baasmarginaalist, millele on juurde liidetud euribori määr.

Traditsioonilises intressikeskkonnas väljastatud laenude puhul ei fikseeritud euribori piire eraldi ning koguintressimäär võis euriboriga täies ulatuses kaasa kõikuda.

Peale negatiivsete intresside reaalsuseks saamist väljastatud laenulepingutes on aga euribori „põrand“ üldiselt nulliga fikseeritud, seega ei ole tänasel laenusaajal negatiivsest euribori määrast midagi võita ega kaotada.

Sama saab öelda ka viimase kuu kohta, kus kuue kuu euribori määr on liikunud -0,45%-lt ligikaudu -0,2% juurde. Enamikes laenulepingutes kehtib mõlemal juhul euribori määrana ikkagi 0%,“ lisab Aab.

Euribori senine tõus on olnud loogikaga vastupidine

Arvestades, et baasintressimäärad pole muutunud ega raha pakkumine euroalal vähenenud, on Aabi sõnul euribori säärane tõus olnud üldise loogikaga vastupidine.

„Globaalne majandusseisak on ka pangandussektori ja rahaturud stressi viinud ning pangad hindavad likviidsust kõrgemalt kui varasemalt. Peale jaanipäeva hakkab täies mahus tööle Euroopa Keskpanga uus suunatud laenuvõimalus, seega ei ole euribori edasist kerkimist siiski põhjust oodata,“ rahustab ta.

Osa inimesi saavad negatiivsest euriborist kasu lõigata

LHV eraisikute finantseerimise osakonna juhi Catlin Vatseli sõnul on ka neid, kes negatiivsest euriborist otsest kasu saavad.

„Eelmise ehk 2009. aasta majanduskriisi järgsetel kodulaenudel on reeglina euribor lepingus juba nulliga võrdsustatud.

Need kliendid, kes aga võtsid kodulaenu ca kümme ja rohkem aastat tagasi, saavad rõõmu tunda madalama intressi ja sellest tuleneva vähenenud kuumakse üle,“ vihjab Vatsel neile, kelle laenulepingu sõlmimise hetkel plusspoolel asunud euribor intressi kergitas.