Tugev energiaettevõte, stabiilne intressitulu – Eesti Energia 5% võlakirjade avalik pakkumine

Võlakirjade märkimine
20. mai kl 10.00 – 30. mai kl 16.00

Põhiteave võlakirjade pakkumise kohta

    • Eesti Energia võlakirju saavad LHV kliendid märkida 20. maist kell 10.00 kuni 30. maini kell 16.00.
    • Eesti Energia pakub avalikult kuni 100 000 võlakirja, võimalusega suurendada pakkumist kuni 500 000 võlakirjani, nominaalväärtusega 100 eurot võlakirja kohta.
    • Eesti Energia võlakirjadelt makstakse fikseeritud 5% aastaintressi neljas võrdses osas kord kvartalis (4. märtsil, 4. juunil, 4. septembril ja 4. detsembril). Esimene intressimakse toimub 4. septembril 2025.
    • Võlakirjad emiteeritakse 4. juunil 2025 ja noteeritakse Nasdaq Tallinn Balti võlakirjade nimekirjas.
    • Võlakirjade lunastuskuupäev on 4. juuni 2028.

Võlakirjade märkimiseks LHV pangas logi sisse või ava konto

Eesti Energiast

Eesti Energia on Eesti riigile kuuluv rahvusvaheline energiaettevõte, mis tegutseb elektri ja soojuse tootmise ning müügi, taastuvenergia arendamise, elektrivõrkude haldamise ja võrguteenuse pakkumise ning vedelkütuste tootmise valdkondades. Ettevõte teenindab üle 600 000 kliendi Balti riikides ja Poolas ning panustab aktiivselt energiatootmise jätkusuutlikumaks muutmisse suurendades taastuvenergia osakaalu oma tootmisportfellis.

    Finantstulemused 2024. aastal

    • Eesti Energia 2024. aasta konsolideeritud müügitulu oli kokku 1785,2 mln eurot -6,3% võrreldes 2023. aastaga.
    • Kontserni kulumieelne ärikasum (EBITDA) oli 398,2 mln eurot -8,8% võrreldes 2023. aastaga.
    • Kontserni normaliseeritud kulumieelne ärikasum (adjusted EBITDA) oli 400,0 mln eurot -17,2% võrreldes 2023. aastaga.
    • Kontserni puhaskasum oli 12,9 mln eurot +103,1% võrreldes 2023. aastaga.
    • Kontserni normaliseeritud puhaskasum oli 14,7 mln eurot +103,9% võrreldes 2023. aastaga.
    • Investeeringud: 722 miljonit eurot, millest 388 miljonit eurot suunati Enefit Greeni taastuvenergia projektidesse ja 138 miljonit eurot Elektrilevi võrguarendusse.

Tootmismaht ja taastuvenergia

Eesti Energia tootis 2024. aastal 3 791 GWh elektrit, mis on 5% rohkem kui eelmisel aastal. Taastuvenergia osakaal elektritootmises kasvas 56%-­ni, mis on 12 protsendi­punkti võrra rohkem kui 2023. aastal. Seda kasvu toetasid uued tuulepargid nagu Sopi-Tootsi Eestis (255 MW), Akmenė Leedus (75 MW) ja Tolpanvaara Soomes (72 MW).

Kõik vajalik info investorile

Võlakirjade avalik pakkumine

Avaliku pakkumise maht

Eesti Energia pakub investoritele kuni 100 000 võlakirja, koguväärtuses kuni 10 miljonit eurot. Eesti Energial on ülemärkimise korral õigus pakkumise mahtu suurendada kuni 500 000 võlakirjani. Käesolev pakkumine on mõeldud Eesti jaeinvestoritele.

Nominaalväärtus ja minimaalne investeering

Ühe võlakirja nominaalväärtus on 100 eurot. Märkimiseks vajalik rahasumma peab olema märkimiskorralduse esitamise hetkel vastaval investeerimiskontol.

Fikseeritud Intress 5% aastas

Eesti Energia võlakirjadelt makstakse fikseeritud 5% aastaintressi neljas võrdses osas kord kvartalis (4. märtsil, 4. juunil, 4. septembril ja 4. detsembril). Esimene intressimakse toimub 4. septembril 2025.

Võlakirjade tähtaeg 3 aastat

Võlakirjade lunastuskuupäev on 4. juuni 2028. See tähendab, et kolme aasta möödumisel maksab Eesti Energia võlakirja omanikule tagasi nominaalväärtuse koos kogunenud, kuid veel maksmata jäänud intressidega.

Võlakirjade jaotuspõhimõte

Eesti Energial on võlakirjade ülemärkimise korral õigus eelistada

(i) Eesti jaeinvestoreid;

(ii) Enefit Greeni aktsionäre, kes olid EVR-is registreeritud andmete kohaselt Enefit Greeni aktsiate omanikud Nasdaq CSD 28.03.2025 arvelduspäeva lõpu seisuga.

Börsil noteerimine

Võlakirjad on plaanis noteerida Nasdaq Tallinna börsil ettevõtete võlakirjade nimekirjas. Pärast noteerimist on võlakirjadega võimalik vabalt kaubelda, st osta ja müüa reguleeritud järelturul. Võlakirja turuhind börsil võib erineda avaliku pakkumise käigus pakutud märkimishinnast, kuna järelturul kujuneb hind vastavalt nõudlusele ja pakkumisele.

Võlakirjade märkimine

Võlakirjade märkimiseks on vaja Balti väärtpaberikontot. LHV Pangas on Balti väärtpaberikonto avamine tasuta. Märkimiskorraldust on võimalik esitada läbi internetipanga. Selleks pead valima "Raha kasvatamine" → "Väärtpaberite märkimine". Vaata videoõpetust.

Prospekt ja pakkumise tingimused

Pakkumise täpsed tingimused leiad Finantsinspektsiooni poolt kinnitatud pakkumise prospektist. Tutvu Eesti Energia börsiteatega, tutvu Eesti Energia 2024. aasta auditeeritud majandusaasta aruandega ning saa rohkem teada võlakirjadesse investeerimise kohta.

Korduvad küsimused

Võlakiri ehk võlakohustust tõendav väärtpaber on fikseeritud tuluga finantsinstrument. Võlakirja võib vaadata kui laenu kokkulepet, kus on kaks osapoolt: laenu võtja ehk võlakirja väljastaja ja laenu andja ehk võlakirja omandaja. Ostes Eesti Energia võlakirju annab võlakirja omandaja Eesti Energiale laenu ning Eesti Energial tekib võlakirja omaniku ees kohustus maksta võlakirja omanikule fikseeritud intressi neli korda aastas kuni võlakirjade lunastuskuupäevani. Lisaks fikseeritud intressile peab võlakirja lunastuskuupäeval Eesti Energia võlakirja omandajale tagasi maksma ka võlakirja nominaalväärtusele vastava summa.

Eesti Energia võlakirjapakkumise maht on kuni 10 miljonit eurot. Eesti Energial on ülemärkimise korral õigus pakkumise mahtu suurendada kuni 50 miljoni euroni. Võlakirjade nominaalväärtus on 100 eurot, intressimäär on 5% aastas ning intressimaksed toimuvad kvartaalselt. Võlakirjade tähtaeg on 3 aastat.

Võlakirju saavad märkida kõik eraisikud ja juriidilised isikud, kellel on väärtpaberikonto Eestis registreeritud kontohalduri juures. Kontohaldurite nimekirja leiab Nasdaq CSD (Eesti väärtpaberite registri) kodulehelt.

Märkimiseks vajalik rahasumma peab olema märkimiskorralduse esitamise hetkel kontol ning see broneeritakse kuni võlakirjade jaotamiseni. Näiteks kui investor soovib märkida kolm võlakirja, siis peab investori kontol märkimiskorralduse esitamise hetkel olema 300 eurot.

Ettevõttel või muul juriidilisel isikul on võlakirjade märkimiseks vaja LEI-koodi. Selle taotlemiseks tuleb võtta ühendust LEI-koodi teenusepakkujaga.

Juriidilised isikud saavad LEI-koodi taotleda selleks volitatud asutustelt. Nimekiri on kättesaadav juriidilise isiku ülemaailmse tunnuse sihtasutuse GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation) kodulehel.

Ülemärkimise korral on Eesti Energial muuhulgas õigus eelistada endisi Enefit Greeni aktsionäre, kes omasid aktsiaid 28. märtsi 2025 seisuga.

Investeeri Eesti Energia võlakirjadesse

Logi sisse ja märgi

Kui sa ei ole LHV klient, siis logi sisse oma internetipanka ja võta pakkumisest osa seal või mine oma panga kontorisse ja palu abi nõustajalt.

AS LHV Pank on Eesti Energia AS-i võlakirjade pakkumise korraldaja. Käesolev teadaanne on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest. Emitent on Eesti Energia AS. Veebilehel sisalduv teave on reklaam Euroopa Parlamendi ja Nõukogu 14. juuni 2017 määruse 2017/1129/EL (Prospektimäärus) tähenduses ning ei kujuta endast Emitendi võlakirjade müügipakkumist ega üleskutset võlakirjade märkimiseks. Käesolevas artiklis avaldatud teave ei ole ühegi järelevalveasutuse poolt kinnitatud ning tegemist ei ole prospektiga Prospektimääruse tähenduses. Emitent viib võlakirjade pakkumise läbi võlakirjade avaliku pakkumise väljakuulutamise päeval avalikustatud ja Finantsinspektsiooni poolt kinnitatud prospekti tingimuste alusel. Enne investeerimisotsuse tegemist palume investoril tutvuda Emitendi prospektiga ning vajadusel konsulteerida asjatundjaga. Iga investor peaks investeerimisotsuse Emitendi võlakirjadesse investeerimiseks tegema ainult informatsiooni põhjal, mis sisaldub Emitendi prospektis, mille on kinnitanud Finantsinspektsioon, et mõista kõiki investeeringuga seotud riske ja hüvesid. Prospektiga on võimalik tutvuda Finantsinspektsiooni ja Emitendi veebilehtedel aadressidel vastavalt www.fi.ee ja www.energia.ee/investor. Finantsinspektsiooni poolt prospekti kinnitamine ei ole käsitletav Emitendi võlakirjade soovitamisena.